Nazwa: Akara błękitna

Nazwa łacińska: Andinoacara pulcher

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Trinidad, Panama, północna Kolumbia i Wenezuela

Wielkość: do 16 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 112 l

Temperatura wody: 20-28°C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 5-20°dGH

Pokarm: praktycznie każdy rodzaj pokarmu

Charakterystyka:
Akara błękitna to ryba osiągająca do 16 cm długości, która pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje różne wody: od stojących i mętnych rozlewisk po czyste, wartkie strumienie. Charakteryzuje się owalnym ciałem i szerokim płatem czołowym. Ubarwia się na zielono i niebiesko. Boki jej tułowia są intensywnie ubarwione, brzuch jest zwykle bledszy. W poprzek ciała również przechodzą blade pasy. Każda łuska przyozdobiona jest niebieską bądź zielonkawą plamką, która mieni się w świetle. Niebieski połysk widoczny jest także wzdłuż promieni płetw. Na brzegach płetwy grzbietowej można dostrzec pomarańczową linię. Samce można odróżnić dzięki intensywniejszej barwie i dłuższym płetwom. Samice są bardziej krągłe i matowe.

Są stosunkowo mało agresywne i mogą być trzymane z innymi rybami o podobnych rozmiarach. Mniejsze ryby raczej zostaną przez nie zjedzone. Najlepszym towarzystwem będą inne łagodne pielęgnice. W okresie tarła mogą być agresywne w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku, stają się też wtedy silnie terytorialne. Z tego powodu najlepiej trzymać w akwarium tylko jedną parę. Tworzą rewiry w przydennej i środkowej strefie wody.

Para Akar błękitnych potrzebuje około 112 litrów przestrzeni w akwarium. Akwarium należy udekorować gałęziami i korzeniami, które zapewnią rybom kryjówki. Podłoże powinno być piaszczyste. Gatunek ten lubi przekopywać dno, dlatego sprawdzą się tylko rośliny pływające lub zasadzone w doniczkach. Ryby te są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia wody, dlatego należy zamontować dobry filtr i regularnie podmieniać wodę oraz odmulać dno. Lubi miękką wodę o odczynie kwaśnym lub obojętnym
o temperaturze od 22 do 28 stopni Celsjusza.

Akara błękitna jest mięsożerna, więc należy jej podawać pokarm o wysokiej zawartości protein. Najchętniej zjada pokarmy mrożone i żywe – artemię, ochotkę czy dżdżownice ale warto dietę uzupełniać wieloskładnikowymi pokarmami suchymi w płatkach i granulacie.

Rozmnażanie:
Rozmnożenie jest łatwe, o ile posiadamy dobraną parę. Akary są dość wybredne w wyborze partnerów i może się zdarzyć, że wybrane przez akwarystę samiec i samica nie spodobają się sobie i pomimo korzystnych warunków nie będą skłonne do amorów. Zaleca się więc wspólne hodowanie grupy młodych ryb do czasu, aż same wyklarują się wśród nich pary. O ile akwarium nie jest bardzo duże, każdej parze należy potem zapewnić oddzielny zbiornik. Idealnym środowiskiem tarliskowym dla tego gatunku jest miękka woda o temperaturze 26-28 °C i pH 6.5-7. Wśród większego stadka naturalnie wyłoni się para. Jeśli tak się stanie, najlepiej odłowić resztę osobników. Duża ilość pokarmów żywych zachęci ryby do tarła.
Około 200 jaj składanych jest na wybranej przez tarlaki i oczyszczonej wcześniej powierzchni, a następnie zapładnianych przez samca. Rodzice pilnują ikry, z której po około 48-72 godzinach wykluwa się narybek. Po kolejnych 72 godzinach młode zaczynają samodzielnie pływać i mogą być karmione larwami artemii. Rodzice zajmują się potomstwem około 2 tygodni. Po tym czasie są gotowi do ponownego tarła.

Galeria