Nazwa: Akara czerwona, Czerwieniak dwuplamy

Nazwa łacińska: Hemichromis bimaculatus

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Afryka Zachodnia, spotykana też w Afryce Północnej od Algierii do Egiptu

Wielkość: 9 cm

Usposobienie: agresywne

Wielkość akwarium: > 120 l

Temperatura wody: 25-28°C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 10-20°dGH

Pokarm: mięsny i roślinny, suchy, mrożony, żywy

Charakterystyka:
Bardziej aktualna nazwa dla tego gatunku to Czerwieniak dwuplamy. Jest rybą afrykańską, zamieszkującą rzeki takie jak Kongo, Nil czy Niger. Pomimo, że jest rybą agresywną i trudną, hodowana jest w akwariach od 1905 roku. Charakterystyczny wygląd zapewnia jej czerwonawe ubarwienie, przyozdobione małymi, gęsto ułożonymi plamkami przybierającymi odcień niebieskawo zielony. Na każdym boku posiada dwie ciemne okrągłe plamy- jedna na granicy głowy i tułowia, druga (czasem słabo widoczną) mniej więcej w połowie długości tułowia. Ubarwienie zależy w dużym stopniu od wieku i samopoczucia ryb. Samiec jest słabiej wybarwiony, ma szersze płetwy i zaostrzoną płetwę odbytową. Samica natomiast jest bardziej krępa i nieco mniejsza. Ryby są bardzo agresywnie usposobione i ich hodowla wymaga stałej obserwacji. Nawet źle dobrana para tego samego gatunku może toczyć ze sobą bój, którego konsekwencją mogą być nie tylko uszczerbki na zdrowiu, ale także śmierć. Nie zaleca się trzymać ich w akwariach wielogatunkowych, szczególnie z mniejszymi rybami, które z pewnością zostaną potraktowane jako przekąska. Akara czerwona dorasta do ok. 9 cm długości.

Akwarium powinno być zaopatrzone w wydajny filtr, gdyż osobniki są wrażliwe na zanieczyszczenia. Zbiornik należy obsadzić gęsto roślinnością i dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie płaskich kamieni, na których ryba składa ikrę. Elementy scenerii powinny być stabilne, gdyż Akara czerwona lubi przekopywać podłoże, co może skutkować wykopaniem elementów ozdobnych. Wskazane jasne niezbyt intensywne oświetlenie. Temperatura wody powinna wynosić ok. 25-28 °C, odczyn środowiska zbliżony do neutralnego.

Gatunek mięsożerny. Podstawą diety powinien być pokarm żywy lub mrożony, jednak ryby zjadają też pokarm suchy, stanowiący uzupełnienie jadłospisu.

Rozmnażanie:
Z hodowli należy wybrać samca oraz zaokrągloną w partii brzusznej samicę. Środowisko tarliskowe nie różni się od dobrze utrzymanego akwarium hodowlanego. Ryby należy obficie karmić przez kilka dni. Ikra zostaje złożona na płaskich powierzchniach. Należy uważać wówczas na zachowanie samca, który pilnuje złożonej ikry i atakuje wówczas wszystkie inne ryby, łącznie z przedstawicielami własnego gatunku. Po kilku dniach następuje wylęg a larwy zostają przeniesione przez tarlaki do wykopanych wcześniej jamek w podłożu.

Ciekawostki:
W niektórych klasyfikacjach opisywany jako Czerwieniak kongijski lub kongolański (Hemichromis lifalili). Nie ma zgodności co do tego, czy jest to ten sam, czy dwa odrębne gatunki.

Galeria