PODSTAWY AKWARYSTYKI - Przerybienie

 

Przerybienie w akwarium

14 sty 2016, Posted by admin in 2016, Artykuły

Przerybienie w akwarium – dlaczego mniej ryb znaczy lepiej.

Osoby, które nie mają doświadczenia w akwarystyce, często popełniają błąd polegający na trzymaniu w zbiorniku zbyt dużej ilości ryb. Odpowiedź na to, czy w akwarium jest zbyt dużo ryb, zależy od wielu czynników, takich, jak:

Czas od założenia akwarium – jeśli zbiornik został założony dopiero niedawno, nie powinno się wprowadzać do niego dużej ilości ryb. W zbiorniku będzie prawdopodobnie zbyt mało flory bakteryjnej (bakterii nitryfikacyjnych).

Ilości ryb – kiedyś panował fałszywy pogląd o tym, że na jeden centymetr długości ciała ryby, należy przeznaczyć 1 litr wody. Można go zastosować do małych ryb, ale w przypadku większych gatunków, zupełnie się to nie sprawdzi. W internecie można znaleźć tabele, które pokazują, jak dużo miejsca należy poświęcić na ryby różnych gatunków.

Gatunku rybryby akwariowe szybko pływające potrzebują większej przestrzeni niż te, które poruszają się wolno. Ryby terytorialne będą broniły swojego rewiru i atakowały pozostałą obsadę. Niektóre gatunki ryb (na przykład karasie), produkują więcej azotu od pozostałych, dlatego należy ich trzymać znacznie mniej, od ryb o wolnym metabolizmie.

Ilość roślin – jeśli w zbiorniku jest bardzo dużo roślin, pomagają one w przetwarzaniu azotu i tworzą cenne kryjówki ale z drugiej strony, zajmują miejsce dla ryb.

Rodzaju filtracji – jeśli akwarium wyposażone jest w wydajniejszy filtr, można (chociaż nie jest to wskazane), trzymać w zbiorniku więcej ryb. Filtry wewnętrzne mają znacznie mniejszą wydajność od zewnętrznych (kubełkowych).

Ilości tlenu – w akwarium, które ma dużą powierzchnię podstawy, można trzymać więcej ryb niż w zbiorniku, który jest wysoki i ma taką samą pojemność. Dzieje się tak dlatego, że duża powierzchnia wody sprzyja lepszemu rozpuszczaniu się tlenu.

Ogólna zasada jest taka, że im mniej ryb w akwarium, tym lepiej. Im większa obsada, tym więcej pokarmu trzeba dostarczać rybom, dlatego wydzielają one więcej odchodów będącego źródłem azotu w zbiorniku. Jeśli filtr w akwarium ma zbyt małą wydajność, by zdążyć z oczyszczeniem wody, wtedy stężenie szkodliwych związków stale wzrasta.
Dodatkowo ryby trzymane w zbyt małym zbiorniku są narażone na stres, ponieważ mają zbyt mało miejsca do pływania i niewystarczającą ilość kryjówek. W małym zbiorniku nie powinno się trzymać ryb, które w przyszłości osiągną duże rozmiary, ponieważ może to prowadzić u nich do silnego stresu oraz do nieprawidłowego rozwoju.

Zbyt dużo ryb w akwariumfot. Akwarium z bogatą obsadą pyszczaków

Jakie są skutki przerybienia zbiornika?

– większa ilość azotanów w wodzie, która przyczynia się do rozrostu glonów i zatrucia ryb. Jeśli akwarium zaatakowały glony, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nie jest to spowodowane właśnie zbyt dużą obsadą ryb
– wahania pozostałych parametrów wody, takich, jak pH
– zmiana zabarwienia wody – staje się mniej przejrzysta, na dnie osadza się muł
– karłowacenie ryb, stres, choroby, trudności z rozmnażaniem
– w skrajnych przypadkach – śmierć ryb

Jak zapobiegać przerybieniu akwarium?

– kupując ryby, trzeba wziąć pod uwagę to, że mogą znacznie urosnąć i należy dobierać je pod względem rozmiaru dorosłego osobnika. Skalar wielkości paznokcia w ciągu kilku miesięcy urośnie do rozmiarów dłoni
– nie powinno się przyjmować ryb od znajomych, jeśli wiemy, że nie ma na nie miejsca w naszym zbiorniku – każda zmiana obsady powinna być przemyślana a gatunki ryb odpowiednio dobrane
– kontrola koloru wody i zachowania ryb – jeśli są dziwnie ospałe, może to oznaczać, że jest ich za dużo
– sprawdzanie poziomu azotanów w wodzie i notowanie wyników. Najpewniejszym sposobem na zmniejszenie ilości szkodliwych substancji w wodzie, jest zmniejszenie obsady.
– regularne podmiany wody w zbiorniku, od 10 do 25 procent tygodniowo.
– unikanie przekarmiania ryb – ilość i rodzaj pokarmu musi być dopasowany do ilości ryb. Porcje pokarmu powinny być zjedzone przez ryby w krótkim czasie.

Podsumowując – przerybienie akwarium to jeden z grzechów głównych akwarystów. Akwarium z mniejszą ilością ryb prezentuje się znacznie lepiej, bo jest w nim czystsza woda, a ryby mogą pokazać swoją urodę w pełnej krasie. Nie ma jednoznacznej metody na oszacowanie, czy w akwarium jest zbyt dużo ryb, dlatego, gdy mamy takie podejrzenie, warto poprosić o pomoc bardziej doświadczonego akwarystę lub zasięgnąć informacji ze sprawdzonych publikacji.

  • Ania

    Witam,
    mam pytanie o fragment dot. ilości ryb – że istnieją tabele, dzięki którym można obliczyć ile miejsca potrzebuje dany gatunek.
    Szukam i szukam i nie mogę znaleźć. Jakie są to tabele? Na jakiej stronie są?

    Odpowiedz
    • admin

      Dzień dobry Pani Aniu,
      dziękujemy, że odwiedziła Pani podwpdnekrolestwo.pl i nasz artykuł odnośnie przerybienia. W internecie regularnie pojawiają się zestawienia i tabele dotyczące ilości ryb dopasowane do danej wielkości akwarium oraz przykładowe obsady zbiorników. Mimo, że w wielu z nich są zawarte rzetelne informacje i obliczenia warto kierować się tutaj zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem osób np na forach czy sprzedawców w sklepach zoologicznych. Poniżej przesyłamy Pani linki do artykułów z przerybieniem oraz zestawieniem cm długości ryby na pojemność akwarium. Jeśli znajdzie Pani chwilkę czasu to proszę tez napisać do nas jakie ma Pani akwarium i jakie ryby chciała by Pani hodować – postaramy się doradzić;)

      Niestety w sieci można znaleźć też artykuły, którymi w ogule nie warto się kierować.
      Pozdrawiamy serdecznie

      Odpowiedz
  • yolla

    Dzień dobry,
    Świetna stronka choć przy opisach ryb przydałoby się by ich wielkość była bardziej wyróżniona i po ile egzemplarzy (jakieś ctrl+b) Mam pytanie, nie kilka pytań i proszę o radę. Mamy akwarium 54 litry (gotowy zestaw Aquael z filtrem, grzałką, oświetleniem – 60x30x30)
    Chciałabym żeby naszym rybkom dobrze się żyło a nie je zamęczyć. Mamy kilka preferowanych gatunków i nie bardzo możemy się zdecydować. To nie jest tak, że chcę mieć je wszystkie 😉 Te gatunki to: Drobnoustek obrzeżony (zalecane min. 10 szt) Neon czerwony (zalecane min. 6 szt. Tęczanka Wernera (zalecane min. 6 szt) Otosek przyujściowy (zalecane min. 6 szt.) Kirysek Pigmej (zalecane min. 10 szt) Danio lamparci (zalecane min. 8 szt)
    Bardzo proszę o pomoc. Niektóre rybki się nie lubią, więc które gatunki wybrać? I od którego gatunku zacząć? Kończymy neonkami to wiem (one muszą być i do nich dobieramy resztę obsady). Czy mogę mieszać różne odmiany w obrębie jednego gatunku np jeśli u neonka zalecane jest 6 szt to czy mogę 3 neonki czerwone a 3 zielone? A czy z różnych Kirysków też mogę zrobić wspólne stadko? Czy moje akwarium nie jest za małe i na Kiryski i Otoski? Otoski zjadają glony a ich bardzo się boję w tak małym akwarium. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie rady.

    Odpowiedz
    • admin

      Dzień dobry,
      bardzo dziękuję za dobre sowo o stronie i cenne uwagi;)
      Wszystkie ryby wymienione nadają się do do jednego akwarium wielogatunkowego. Fakt, że zbiorniczek nie jest za duży więc ich liczba powinna być zmniejszona ale jeśli zależy Wam na Neonach czerwonych to śmiało można kupić 6 sztuk (one pływają głównie w środkowej partii wody), do nich dokupić Kiryski nawet do 10 szt, które będą pływać przy dnie oraz Otosy najczęściej zjadające glony z szyb i roślin o długich liściach. Spokojnie do tego możecie wpuścić 4 Danio i 4 Tęczanki. Ilości podane w opisach ryb na Podwodnym Królestwie są oparte o wiedzę książkową i doświadczenie akwarystów ale nie oznacza to że nie można trzymać tych ryb w mniejszych stadkach. Ilość trzeba zawsze dopasować do wielkości akwarium. Ważne aby ryb stadnych nie trzymać pojedynczo. Jeśli brakuje miejsca to lepiej wpuścić 6 szt zamiast 10 ponieważ wtedy ryby będą miały więcej miejsca do pływania a co się z tym wiąże większy komfort. Ja jestem zwolennikiem akwariów wielogatunkowych z wieloma gatunkami ryb ale druga szkoła mówi o jednym lub dwóch gatunkach w jednym zbiorniku. Spokojnie można połączyć kilka rodzajów Kirysków ale tak, żeby z każdego gatunku było 6-5 szt. Podobnie z Neonami – mimo że razem mogą spokojnie żyć i są z jednej rodziny nie oznacza, że będą trzymać się w stadzie dlatego tutaj zalecałbym tylko jeden gatunek.
      W razie jakichkolwiek pytań proszę pisać śmiało.
      Pozdrawiam
      Konrad

      Odpowiedz
      • admin

        I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Im więcej ryb w akwarium tym bardziej wydajny filtr jest potrzebny.

        Odpowiedz
  • Barbara

    Witam
    Mam problem w moim akwarium spowodowany zbyt dużą ilością ryb tzn. Akwarium 200litrów filtr tetra ex 700 a w nim 9szt średniej wielkości pielęgnic papuzich,ryby co tydzień siadaja na dnie po podmianie wszystko wraca do normy.
    Chce rozwiązać problem i zastanawiam sie czy zakup większego akwarium-myśle o 360litrów wystarczy czy lepszym rozwiązaniem będzie wydajniejszy filtr? Ze względów finansowych nie moge sobie pozwolić na wymianę wszystkiego i tu moje pytanie co będzie lepsze dla ryb w pierwszej kolejności wymiana akwarium czy filtra?

    Odpowiedz
  • Barbara

    Witam
    Mam akwarium 200l filtr tetra ex700 w akwarium pływa 9szt średniej wielkości pielęgnicy papuziej,wiem że jest ich za dużo, co tydzien od podmiany ryby są osowiałe,siadają na dnie i obsypane jakby mąką,czy powodem może być za małe akwarium i słaby filtr? Planuje kupić większe 360l i filtr unimax500. Ze względów finansowych musze to rozłożyć w czasie i tu moje pytanie co korzystniej wymienić jako pierwsze filtr czy akwarium? Z góry dziękuje za pomoc i wszelkie sugestie.

    Odpowiedz
    • admin

      Witam Pani Basiu,
      akwarium 240 l jest przyzwoitym zbiornikiem jak na 9 Pielęgnic Papuzich ale zawsze warto zapewnić więcej miejsca rybom i jeśli zmieni Pani zbiornik na 360 litrów to wpłynie to korzystnie na ryby. Jeśli chce Pani koniecznie zmienić akwarium i filtr to zaczął bym od wymiany filtra na bardziej wydajny mimo, że ex700 powinien sobie bez problemu poradzić z akwarium 240l. Należy pamiętać jednak o regularnym jego czyszczeniu, podobnie jak przewodów odprowadzających i doprowadzających wodę. Natomiast coś co mnie niepokoi to zachowanie ryb i ich wygląd (chodzi o jakby obsypanie mąką). Jeśli ta sytuacja ma miejsce zawsze po podmianie to proszę jeszcze przed wymianą filtra i akwarium zwrócić szczególną uwagę na jakość wody i temperaturę wody dolewanej do akwarium. Proszę zawsze wlewać wodę o tej samej temperaturze co ta w akwarium, najlepiej z uzdatniaczem wody. Proces przeprowadzać mało gwałtownie. Proszę tez pamiętać o racjonalnym karmieniu ryb tak aby zjadły całość pokarmu w ciągu 1-2 minut. Pozdrawiam

      Odpowiedz
    • Jardo

      “Pielęgnice” Papuzie są specyficzne. Z uwagi na modyfikacje genetyczne mają gorzej rozwiniętą powierzchnię czynną skrzeli. A akwarium z nimi trzeba zapewnić ponadmiarowe napowietrzanie, najlepiej cała dobę chodzący filtr z dyfuzorem powierza.

      Odpowiedz
  • Michał

    Witam. Poradnik super lecz mam pytanie dotyczace obsady w baniaku 102l. 3 jazeniowki 2x 16w led i 1x 18w dla roslin z diodami czerwono niebieskimi.
    Obsada jaka mam (ryby kupione przez zone 🙂 ) 10 neon ines 5x czarny neon 5 kiryskow pand 8 rozbor klinowych 2x glonojad 2x pretnik i do tego okolo 8 danio. domyslam sie ze jest przerybiony zbiornik ale o ile trzeba by zmiejszyc obsadę ;/ najbardziej zalezy mi na neonach kiryskach i rozborach.

    Walke z glonami rozpoczelem jakos miesiac temu i mimo uparciu sie zony chce doprawadzic baniak i rosliny do porzadanego stanu

    Odpowiedz
    • admin

      Witam, niech Pan nie zmniejsza obsady. Na prawdę jest ok. Jesli już zmniejszamy to np. o prętniki.

      Odnośnie walki z glonami to proszę zrobić następujace rzeczy:
      – podmianki wody raz w tygodniu 20-30%
      – uważnie karmić tak aby ryby w ciągu minuty lub dwóch wszystko zjadły (1 raz dziennie), dobrym pokarmem
      – sprawdzić filtr – powinien być wydajny (tzn przepuszczać w ciągu godziny znacznie więcej wody niż mieści akwarium) – przy baniaku 102 l raczej kubełek lub duży przelewowy
      – światło 7-8 h
      – proszę posadzić rośliny szybko rosnące

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Katarzyna

    Dobry wieczór. Świetnie, że trafiłam na ten artykuł, który uświadomił mi, że nie warto ufać osobom pracującym w sklepach akwarystycznych Sama popełniłam ten błąd i zamiast słuchać głosu rozsądku (po przeczytaniu kilku artykułów ) posłuchałam serca… Ale do rzeczy bo prosiłabym o pomoc
    Mamy malutkie akwarium 30l. Po wizycie w sklepie uzupełniłam obsadę do 21!! rybek w składzie są:2 Glonojady, 1 Kirysek, 6 Neonków, 7 Gupikow i 5 Danio. Posiadam filtr Happet Delfin 350, który zapewne z racji przerobienia ciągle się zapycha i czyszczę go codziennie. Nie mam co zrobić z rybkami (przecież ich nie wyrzuce) więc mam pytanie cZy ewentualnie kupić jakiś inny filtr który by dał radę? Na dodatek ostatnio miałam na ścianach pełno białych paprochow (przed dokupieniem ryb), co to mogło być? Mam wrażenie że od początku moja woda nie jest taka piękna i klarowna jak w sklepach. Co robię źle?

    Odpowiedz
    • admin

      Dobry wieczór;)
      Ryb rzeczywiście jest dość dużo jak na akwarium 30 litrowe. Na szczęście są to odmiany małych ryb dobrze czujących sie w stadach dlatego jeśli miałbym coś poradzić to zacząłbym od:
      – sprawdzenia czy ryby dostają odpowiednią ilość karmy, tzn. czy pokarm wrzucony do akwarium zostaje zjedzony w ciagu 1-2 minut i później już nie pływa w wodzie
      – robiłbym częstsze podmiany wody, niestety im mniejsze akwarium tym ciężej utrzymać prawidłowe parametry dlatego dwa razy w tygodniu zmieniałbym 20% wody (przy obecnym filtrze)
      – filtr, no tak zasada jest prosta – im większa powierzchnia filtracyjna tym lepiej ale jak podpiąć duży filtr do tak małego akwarium? Sposoby sa co najmniej dwa: 1. Filtr kaskadowy (może tu fajnie zadziałać), 2. Filtr kubełkowy ale z przyblokowanym ruchem wody żeby nie robił zbyt dużego prądu wodu. Rozwiązań odnośnie filtrów jest więcej ale te wydają mi się całkiem fajne i być może Pani pomogą.

      Pozdrawiam
      Konrad

      PS. No tak, jedna ważna rzecz mi umknęła – BIOLOGIA. Bakterie w akwarium które są niezbędnym elementem każdego ekosystemu jakim jest nasz zbiornik z rybami i roślinami. Warto poszukać tego produktu od sprawdzonego producenta i stosować. Akwarium dojrzałe jest bardziej stabilne jeśli chodzi o parametry wody.

      Odpowiedz
    • Początkujacy

      Jeżeli dobrze zrozumiałem, proponuje Pan wsadzić 24 ryby do akwarium 54l, czy to nie za dużo? Nawet jakby miały po 2cm chociaż maja więcej, dosypujac zwirek i rozliny zostanie 40l wody. Ja planuję obsade do akwarium 80x30x30 72l danio birmański i danio hoprae ktorych srednia dlugość to 4cm + krewetki Neocaridina davidi i czytając sprzeczne informacje jestem w kropce co do ilości osobników …

      Odpowiedz
      • admin

        Odpowiedź na prawidłowo dobraną ilość ryb w akwarium nie jest zawsze jednoznaczna. Należy wyjść z założenia że im więcej ryby mają miejsca tym lepiej dla nich. Przy rybach stadnych sytuacja jest inna niż przy tych prowadzących samotniczy tryb życia lub żyjących w parach. Jeśli chodzi o neony i 20 sztuk w 50-60 litrowym akwarium to wg mnie powinno być wszystko ok.

        Odpowiedz
  • Jan

    Witam posiadam akwarium 375l filtr fluval fx6 i skimmer obsada to 10 ziemiojadow read Head Tapajos i osiem skalarów 20 kirysków dwa zbiorniki l333 4 kakadu i 5 Macmasteri czy mogę jeszcze dokupić dwa Skalary

    Odpowiedz

Dodaj komentarz - wszystkie pola muszą zostać wypełnione