Nazwa: Babka plamkowana

Nazwa łacińska: Stigmatogobius sadanundio

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Babkowate, Babki (Gobiidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 8-9 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 100 l

Temperatura wody: 20-26 °C

Parametry wody: Twarda, pH 7,0-8,5

Pokarm: Żywy, mrożony

Charakterystyka:
Babka plamkowana jest chyba najbardziej popularnym wśród akwarystów przedstawicielem babkowatych. Jej naturalne środowisko to dolne odcinki i ujścia rzek na terenie południowo- zachodniej Azji. Spotykana jest też czasami w wodach słonawych i słonych.

Jest to bardzo ładna, nieduża ryba o ciekawym umaszczeniu. Jej ciało jest białosrebrzyste o bardzo silnym metalicznym połysku, ozdobione regularnie rozmieszczonymi czarnymi kropkami. Kropki pokrywaną też prawie przejrzyste płetwy. Posiada dwie płetwy grzbietowe, przy czym pierwsza z nich ma silnie wydłużone promienie. Między trzecim a piątym promieniem pierwszej płetwy grzbietowej znajduje się też charakterystyczna dla gatunku czarna plama. Płetwa odbytowa tej samej wielkości i kształtu co druga płetwa grzbietowa.
Płeć dość trudna do odróżnienia. Samice są mniejsze od samców i bardziej okrągłe w partiach brzusznych. Mają też mniej okazałą pierwszą płetwę grzbietową.

Babka plamkowana przebywa głównie tuż przy dnie zbiornika ale w poszukiwaniu pokarmu co jakiś czas zwiedza całe akwarium. Jest spokojną, choć nieco terytorialną rybą. Nie należy trzymać w jednym akwarium dużej ilości samców, ponieważ mogą one walczyć ze sobą o rewiry. Terytorializm może objąć również inne ryby denne. Jeśli zapewnimy jej wystarczającą przestrzeń do życia- babka doskonale odnajdzie się w akwarium towarzyskim.

Dla jednej pary wystarczy już zbiornik o pojemności 60 l, jednak jeśli chcemy hodować je razem z innymi rybami- 100 l to minimum. Wymaga twardej i mocno zasadowej wody o temperaturze z zakresu 20-26 °C. Jako podłoża najlepiej użyć piasku lub drobnego żwiru o zaokrąglonych krawędziach. Należy tez zapewnić dużo kryjówek np. jaskiń czy doniczek, ponieważ ryba ta lubi się ukrywać. Może być trzymana w typowym akwarium słodkowodnym, choć lepiej czuje się w wodzie z niewielkim dodatkiem soli (do osiągnięcia stężenia 1.005sg ). Słabe oświetlenie i ciemne tło sprawi, że ryba będzie bardziej aktywna, a jej barwy będą się lepiej prezentować.

Podstawą diety Babki plamkowanej powinien być pokarm mięsny. Chętnie zjada świeże i mrożone larwy owadów, nie gardzi również suchymi i liofilizowanymi karmami. Dla urozmaicenia warto podawać im od czasu do czasu surowe albo gotowane warzywa. Może zdarzyć się, że zje dużo mniejsze od siebie ryby albo narybek innych gatunków.

Rozmnażanie:
Choć zdarzyło się wiele udanych rozmnożeń tego gatunku w warunkach akwariowych nie opisano dotąd, co może skłonić ryby do tarła. Kluczowym elementem jest tutaj grota lub jaskinia, w której samica składa jaja, przyklejając je do jednej ze ścian. Oboje rodzice pilnują ikry aż do momentu wylęgu, po czym opieka rodzicielska ustaje. Narybek należy karmić larwami solowca.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi:
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Galeria