Nazwa: Barwniak czerwonobrzuchy

Nazwa łacińska: Pelvicachromis pulcher

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Nigeria, delta Nigru

Wielkość: samiec do 9 cm a samica do 7 cm

Usposobienie: średnio agresywna, nadaje się do akwarium ogólnego

Wielkość akwarium: > 120 l

Temperatura wody: 22-28 °C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 5-12°dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony, przysmakiem jest żywa ochotka

Charakterystyka:
Barwniak czerwonobrzuchy pochodzi z Afryki. Preferuje wody płytkie, wolno płynące lub nawet stojące. Niektóre populacje żyją również w wodach o niewielkim zasoleniu. Gatunek ten jest bardzo efektowny
i może stanowić ozdobę niejednego akwarium. Osobniki dorastają do długości ok. 9 cm, samice są 2 cm mniejsze. Zakończenia płetw są w odcieniach żółci. Górna część ich ciał przybiera barwę srebrno oliwkową, zaś dolne partie są rubinowe u samic, a u samców czerwono pomarańczowe. U samców zauważalne jest też wydłużenie płetwy odbytowej i grzbietowej. W handlu można również spotkać odmianę albino. Osobniki polecane do akwariów wielogatunkowych. Ich usposobienie jest spokojne, zaleca się trzymać je w parach, wtedy najlepiej się czują i wykazują naturalne zachowania. Są monogamiczne. W czasie tarła mogą wykazywać agresję wobec przedstawicieli własnego gatunku.

Jeśli w akwarium nie ma wystarczającą dużo przestrzeni, może dojść do groźnych walk o terytorium. Należy unikać trzymania ich z większymi i bardzo aktywnymi rybami, ponieważ takie towarzystwo je onieśmiela i sprawia, że stają się wycofane. Będą się dobrze czuły w zbiorniku z brzankami, danio i kiryskami. Mogą mieszkać razem z innymi pielęgniczkami pod warunkiem, że w akwarium jest dość miejsca na rewiry. Przebywają w środkowej i przydennej strefie zbiornika. Żyją do 5 lat.

Akwarium powinno być nie mniejsze niż o pojemności 70 litrów. Odpowiednią scenerią dla ryb będą korzenie, gliniane donice, kawałki drewna. Dzięki temu osobniki będą miały zagwarantowaną odpowiednią ilość zakamarków i szczelin. Można zdecydować się także na dodatkową roślinność. Dzięki temu ryby zyskają dodatkowe schronienie. Dno należy zaopatrzyć w piasek, który osobniki chętnie przegrzebują w poszukiwaniu pożywienia. Temperatura wody powinna wynosić 22 – 28 °C, twardość
5 – 12 ºdGH, a odczyn 6,5- 7.5 pH. Woda powinna być dobrze natleniona i regularnie podmieniana.

Barwniak akceptuje większość dostępnych pokarmów. Może być żywiony gotową karmą dla pielęgnic, uzupełnionymi pokarmami żywymi lub mrożonkami.

Rozmnażanie:
Środowisko tarliskowe powinno być zaopatrzone w filtr gąbkowy. Woda o temperaturze 24-27°C, pH 6.5-7.0 zagwarantuje rybom właściwy rozwój. Do rozmnażania należy przygotować zbiornik o pojemności 80-100 litrów. W akwarium dobrze jest umieścić grupę składającą się z min. 6 osobników, by ryby mogły swobodnie dobrać się w pary. Nie ma bowiem gwarancji, że para skojarzona przez akwarystę przypadnie sobie do gustu i będzie skłonna do tarła. Zbiornik powinien być zaopatrzony w dużą ilość kryjówek i zakamarków, bowiem to tam samice zwyczajowo składają jaja. Zaloty rozpoczyna samica, pokazując samcowi swój barwny brzuch. Po tarle samica składa do 300 jaj, z których po 3 dniach wylęga się narybek. Młode zaczynają pływać po 7-8 dniach i są już na tyle rozwinięte, by zjadać pokarmy takie jak nicienie czy larwy solowca.

A to kilka innych ciekawych gatunków ryb z rodziny pielęgnicowatych: Skalar, Pyszczak złocisty, Pielęgnica pawiooka, Pielęgnica papuzia, Pielęgnica (pielęgniczka) Ramireza, Pielęgniczka kakadu, Paletka – Dyskowiec.

Galeria