Nazwa: Brzanka kameruńska, Brzanka czarnopasa

Nazwa łacińska: Barbus holotaenia

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Afryka Zachodnia

Wielkość: 10-12 cm

Usposobienie: Spokojna

Wielkość akwarium: >200 l

Temperatura wody: 24-28°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-7,0

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Natywnym terytorium występowania Brzanki kameruńskiej są spokojne wody dopływów rzeki Kongo i Ogooue, jednak spotykana jest na terenie całej Afryki Zachodniej. Zamieszkuje różne biotopy, ale wydaje się, że najbardziej naturalne dla niej otoczenie to łęgi i rozlewiska rzek.
Brzanka kameruńska (Barbus holotaenia) jest niezbyt dużą rybą o wrzecionowatym kształcie i spłaszczonej bocznie sylwetce. Jej ciało jest srebrzyste o silnym metalicznym połysku, w dolnej połowie wpadającym w odcienie zieleni. Posiada duże, wyraźnie zaznaczone łuski. Wzdłuż linii bocznej ciągnie się charakterystyczny czarny pasek, który przechodzi również przez oko ryby. Płetwy są z reguły pomarańczowe, choć u słabo wybarwionych osobników mogą być prawie przejrzyste.

Płeć dość trudna od odróżnienia. Samce są nieco mniejsze, szczuplejsze i intensywniej wybarwione od samic.
Brzanka czarnopasa jest rybą ławicową, dlatego najlepiej trzymać ją w grupach. Dobrze czują się
w towarzystwie innych stadnych ryb o podobnych rozmiarach, dlatego poleca się je do akwarium towarzyskiego. Osobniki tego gatunku hodowane pojedynczo stają się płochliwe, apatyczne, a ich kolory bledną.

Ryby te są bardzo aktywne i wymagają dużo przestrzeni do pływania. Zaleca się hodowanie ich w akwarium o minimalnych rozmiarach podstawy 120x 60 cm. Nie są wymagająca, jeśli chodzi o parametry wody, pod warunkiem, że jest ona utrzymana w czystości (konieczna dobra filtracja) i dobrze natleniona. Optymalna temperatura to 24-28°C. Dno akwarium najlepiej wysypać ciemnym piaskiem, który skłoni rybę do lepszego wybarwienia. Oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne. Jako dekoracji można użyć korzeni oraz kamieni, a także żywych rośli, pamiętając jednak o pozostawieniu miejsca do pływania. Zbiornik lepiej przykryć pokrywa, ponieważ ryba może wyskakiwać.

Gatunek ten nie jest kłopotliwy w kwestii karmienia. W swoim naturalnym środowisku brzana poluje na drobne owady oraz mięczaki oraz uzupełnia swoją dietę wodną roślinnością. W akwarium chętnie je każdy rodzaj karmy, choć suchy pokarm nie powinien być podstawą wyżywienia, ponieważ karmiona tylko nim ryba nie wybarwi się prawidłowo. Można jej podawać larwy owadów oraz rozdrobnione warzywa.

Rozmnażanie:
Brak informacji na temat udanego rozmnożenia w akwarium.

Galeria