Nazwa: Buszowiec ostropyski

Nazwa łacińska: Ctenopoma acutirostre

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Błędnikowate (Anabantidae)

Pochodzenie: dorzecze Konga, Afryka

Wielkość: 15- 20cm

Usposobienie: Średnio agresywne

Wielkość akwarium: > 200 l

Temperatura wody: 23- 28°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej

Pokarm: Żywy i mrożony

Charakterystyka:
Buszowiec ostropyski (Ctenopoma acutirostre) występuje naturalnie w rzekach, strumieniach i rozlewiskach dorzecza Kongo. Zamieszkuje różne biotopy, od wartko płynących strumieni po wody stojące o dużej zawartości substancji odżywczych. Charakteryzuje się okrągła, bocznie spłaszczoną sylwetką z długim, ostro zakończonym pyskiem i dużymi oczami. Ubarwienie zależnie od cech osobniczych od ceglastoczerwonego po piaskowożółte z wieloma nieregularnymi brązowymi lub czarnymi plamami. Szczególnie wyraźna czarna plama znajduje się u nasady ogona i blednie wraz z wiekiem. Płetwa grzbietowa częściowo przeobrażona w kolce, ciągnie się przez całą długość ciała od głowy aż do ogona. W naturalnym środowisku osiągają wielkość do 20 cm, w akwarium rzadko osiągają więcej niż 15 cm. Ryby potrafią oddychać powietrzem atmosferycznym za pomocą narządu zwanego labiryntem, dzięki czemu mogą przeżyć w wodzie ubogiej w tlen. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samce różnią się od samic ilością kolców na płetwie grzbietowej (samiec ma ich więcej), są też intensywniej wybarwione.

Buszowiec jest rybą bardzo płochliwą, ukrywającą się przez większość dnia między roślinami. Jest przy tym bardzo sprawnym myśliwym, czekającym nieruchomo na ofiarę i atakującym z znienacka. Aktywny głównie wieczorami, przebywa w całym akwarium, zarówno przy powierzchni jak i w toni. Nie nadaje się do akwarium towarzyskiego, ponieważ płoszy go obecność większych ryb, a mniejsze może potraktować jako potencjalne pożywienie. Zaleca się trzymanie tego gatunku wiekszej grupie i wpuszczanie całej grupy jednocześnie do zbiornika, aby zapobiec zajmowaniu rewirów.

Ryba ta za względu na swój rozmiar wymaga dużego akwarium obsadzonego cieniolubnymi roślinami. Wskazane ciemne podłoże i oszczędne oświetlenie. Buszowiec lubi też liczne kryjówki z korzeni. Łatwo adaptuje się do różnych parametrów wody, pod warunkiem, że będzie zapewniona dobra filtracja. Akwarium powinno być wyposażone w pokrywę, aby zapobiec wyskakiwaniu ryb, które polują również na powierzchni. Pokrywa zapobiegnie też dużej różnicy temperatur między powietrzem a wodą, co mogłoby wywołać chorobę labiryntu.

Buszowiec ostropyski jest drapieżnikiem, dlatego najchętniej spożywa pokarm żywy: larwy komarów, ochotkę, artemię, krewetki a także małe rybki. Nie pogardzi również mrożonkami oraz sporadycznie pokarmem suchym, choć ten ostatni spożywa niechętnie i w ostateczności.

Rozmnażanie:
Rzadko rozmnaża się w akwarium. Żeby podjąć próbę, należy mieć naturalnie dobraną parę i przenieść ją do akwarium tarliskowego z dużą ilością roślin pływających. Aby skłonić ryby do zalotów, należy podnieść temperaturę do 27-29°C oraz obniżyć poziom wody. Do tarła dochodzi wśród roślin. Samiec buduje gniazdo z piany, w którym samica składa do kilku tysięcy jaj. Po 2 dniach wylegają się z nich larwy larwy, które dość szybko zaczynają samodzielnie poszukiwać pokarmu. Zdarza się czasami, że samiec pilnuje złożonej ikrę, jednak przeważnie rodzice nie wykazują zainteresowania potomstwem. Narybek należy karmić larwami solowca oraz żółtkiem jajka. Zbiornik tarliskowy powinien być przykryty, ponieważ młode są szczególnie podatne na przeziębienie labiryntu.

Galeria