Choroby ryb - Gyrodaktyloza i daktylogyroza

 

Gyrodaktyloza i daktylogyroza

08 lut 2016, Posted by admin in Choroby pasożytnicze, Choroby ryb

Gyrodaktyloza i daktylogyroza są chorobami wywoływanymi przez płazińce. Gyrodatkyloza atakuje skórę, a daktylogyroza jest chorobą skrzeli ryb. Najczęściej chorują pielęgnice, karpieńcowate i piękniczkowate. Są to choroby szczególnie niebezpieczne dla młodych i osłabionych ryb. Oba schorzenia dają podobne objawy i mogą być leczone w podobny sposób.

Źródła zakażenia i czynniki sprzyjające wystąpieniu choroby
Głównym źródłem zakażenia są chore ryby. Pasożyty mogą również zostać przeniesione wraz z żywym pokarmem i roślinami, które wcześniej miały kontakt z chorymi rybami. Wystąpieniu tych chorób sprzyja obecność wielu ryb w akwarium. Dorosłe osobniki mają zazwyczaj dość dużą naturalną odporność na zachorowanie, w przeciwieństwie do ryb młodych. Niewielkie ilości płazińców nie powodują problemów, dopiero ich nadmierne namnożenie może wywoływać choroby na skutek których możemy stracić nawet całą obsadę akwarium.

Objawy
Daktylogyroza atakuje głównie skrzela ryb, stąd głównym objawem są sklejone skrzela i widoczne problemy z oddychaniem. Gyrodaktyloza natomiast objawia się zwiększoną śluzowatością skóry. W obu przypadkach obserwuje się pociemnienie skóry i utratę apetytu. Ryby stają się nerwowe, ocierają o przedmioty lub ryją w podłożu. Czasami również zaczynają atakować inne ryby. Przy masowej inwazji pasożytów mogą pojawiać się białawe ranki na skórze, a skrzela stają się przekrwione.

Leczenie
Obecnie na gyrodaktylozę i daktylogyrozę stosuje się lek Tremazol, dostępny w sklepach akwarystycznych. Dawkowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Kuracji trzeba poddać wszystkie ryby, niezależnie od tego, czy wystąpiły u nich jakiekolwiek objawy. Leczenie należy przeprowadzić w zbiorniku sanitarnym, a akwarium ogólne w tym czasie dokładnie zdezynfekować podchlorynem sodu i pozostawić w stanie suchym przez 3 dni. Po 7 dniach zabiegi należy powtórzyć.
Inną metodą leczenia jest kąpiel długotrwała w roztworze flubendazolu (lek Flubenol 5%- dostępny u weterynarza). Leczenie odbywa się wtedy w zbiorniku ogólnym. Na każde 100l akwarium trzeba przygotować 200mg Flubenolu 5% w roztworze 5ml czystego acetonu (dostępny w sklepie chemicznym). Mieszankę należy rozprowadzić na powierzchni akwarium. Przez 5- 8 dni należy silnie napowietrzać wodę a następnie podmienić 40-50% wody. Odczekujemy tydzień, po czym znowu przygotowujemy mieszankę i powtarzamy kurację.

Zapobieganie
W celu zapobieżenia chorobom należy bezwzględnie przestrzegać kwarantanny nowych ryb. Należy również unikać pokarmu żywego pochodzącego z niepewnych źródeł, a także zachować ostrożność przy wprowadzaniu roślin o nieznanym pochodzeniu.

Literatura:
J. Antychowicz „Choroby ryb akwariowych”, Warszawa 1990, s.146-148.
R. Bednarczuk „Choroby słodkowodnych ryb akwariowych- praktyczny przewodnik”, Warszawa, s. 43-45.
T. Nitecki „Zdrowy jak ryba- praktyczny poradnik profilaktyki i leczenia chorób słodkowodnych ryb akwariowych”, Poznań 2002, s.85-88.
A. Sieniawski „Jak zostać akwarystą”, Warszawa 2002, s. 151-152.




Dodaj komentarz - wszystkie pola muszą zostać wypełnione