Choroby ryb akwariowych - Ichtiobodoza

 

Ichtiobodoza – dawniej Kostioza

08 lut 2016, Posted by admin in Choroby pasożytnicze, Choroby ryb

Ichtiobodoza, dawniej zwana kostiozą, jest chorobą pasożytniczą skóry i płetw wywołaną przez wiciowca Ichthyobodo necatrix ( Costia necatrix).
Pasożyt ten jest częstą przyczyną śnieć bardzo młodych osobników wielu gatunków. Najbardziej narażone na zachorowanie są odmiany o długich płetwach. Choroba jest wyleczalna, lecz zlekceważona doprowadza do śmierci ryb.

Źródła zakażenia i czynniki sprzyjające wystąpieniu choroby
Pasożyt dostaje się do akwarium wraz z żywym pokarmem lub zakażoną rybą. W hodowli ryb ciepłolubnych choroba rozwija się rzadko, ponieważ w temperaturze powyżej 30 stopni pasożyt ginie. Choroba atakuje głównie osobniki młode, szczególnie w akwariach o zbyt dużym zagęszczeniu lub silnie zanieczyszczonych.

Objawy
Objawem wystąpienia choroby jest zmętnienie skóry spowodowane nadmiernym wydzielaniem śluzu. Można również zaobserwować pociemnienie skóry i blednięcie kolorów. W bardziej zaawansowanej chorobie może występować miejscowe uszkodzenie naskórka, płetw i skrzeli. Chore ryby często ocierają się o przedmioty a ich ruchy są chwiejne i kołyszące. Mogą występować również kłopoty z oddychaniem.

Leczenie
Leczenie ryb odpornych na wysoką temperaturę polega na stopniowym podgrzewaniu wody do 30- 33 stopni. W przypadku ryb zbyt wrażliwych na taką kurację stosuje się kąpiele długotrwałe w preparacie FMC lub soli kuchennej.
Kąpiel w preparacie FMC należy przeprowadzić w zbiorniku sanitarnym bez podłoża i roślin. Należy stosować stężenie preparatu polecane przez producenta. Po 1 dniu należy wymienić połowę wody i uzupełnić FMC, tak aby utrzymać to samo stężenie preparatu. Kąpiel powinna trwać 7 dni.
Zamiennie można zastosować kąpiel w soli kuchennej niejodowanej. Ryby przenosimy do zbiornika sanitarnego zawierającego roztwór soli w stężeniu 2g na 1l wody. Po 10 godzinach należy przenieść ryby do kolejnego zbiornika z roztworem soli o stężeniu 1g na 1l wody. Kąpiel w soli powinna trwać od tygodnia do 20 dni, w zależności od reakcji ryb na taką kurację. W tym czasie w akwarium właściwym należy podnieść temperaturę wody do 33- 35 stopni (niektóre rośliny i skorupiaki mogą tego nie przetrwać), dodać 2 g soli na 10 litrów wody i pozostawić bez ryb na około 7 dni. Po tym czasie przez kilka dni podmieniać stopniowo wodę, aż do pozbycia się soli z akwarium oraz zastosować środek wspomagający rozwój bakterii.

Zapobieganie
W celu zapobiegania chorobie należy przestrzegać kwarantanny nowych ryb oraz unikać żywego pokarmu niewiadomego pochodzenia. Ważne jest również przestrzeganie norm sanitarnych i dbanie o optymalne zagęszczenie obsady.

Literatura:
J. Antychowicz „Choroby ryb akwariowych”, Warszawa 1990, s.108-110.
R. Bednarczuk „Choroby słodkowodnych ryb akwariowych- praktyczny przewodnik”, Warszawa, s. 38-39.
H. Frey „Akwarium Słodkowodne”, Warszawa 1990, s. 81-82.
J. Jakubowski, J. Ring „Ryby w akwarium”, Warszawa 1988, s.153-154.



Dodaj komentarz - wszystkie pola muszą zostać wypełnione