Choroby ryb - Otłuszczenie narządów wewnętrznych

 

Otłuszczenie narządów wewnętrznych

08 lut 2016, Posted by admin in Choroby powodowane nieprawidłowym żywieniem, Choroby ryb

Otłuszczenie narządów wewnętrznych w zasadzie nie jest chorobą, a stanem patologicznym, wywołanym niewłaściwym żywieniem. Otłuszczenie narządów wewnętrznych, głównie wątroby, jest jednym z najczęściej występujących schorzeń u ryb akwariowych, szczególnie często zdarza się u ryb pielęgnicowatych.

Źródła choroby i czynniki sprzyjające jej wystąpieniu
Otłuszczenie narządów wewnętrznych najczęściej występuje u ryb hodowanych w małych akwariach, które są zbyt obficie i jednostajnie karmione. Szczególnie często zdarza się jeśli ryby dostają duże ilości tłuszczów i węglowodanów, przy jednoczesnym niedoborze białek i witamin (głównie witaminy E i witamin z grupy B). Doprowadza to do gromadzenia się tłuszczu w wątrobie i innych narządach. Czynnikiem usposabiającym może być przewlekłe zatrucie, które spowodowało uszkodzenie wątroby bądź narządów przewodu pokarmowego.

Objawy
Choroba rozwija się bardzo powoli i w początkowym stadium nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Z czasem ryby stają się apatyczne i ociężałe. Dość często zaobserwować można obrzęk powłok brzusznych. Czasami towarzyszy im nastroszenie łusek. Ryby chore na otłuszczenie narządów wewnętrznych mają zmniejszoną odporność, wobec czego często zapadają na choroby bakteryjne, wirusowe i środowiskowe. Otłuszczenie gonad powoduje u ryb bezpłodność, a otłuszczenie narządów krwiotwórczych anemię. Przy zaawansowanym stadium choroby następuje śmierć ryby. W niektórych przypadkach ryby sną bez wystąpienia jakichkolwiek objawów.

Leczenie
Zmiany nie cofają się automatycznie po zmianie diety na właściwą, dlaczego łatwiej jest zapobiegać chorobie niż próbować ją leczyć. U osobników zdradzających objawy otłuszczenia można zastosować kilkudniową głodówkę, a następnie zacząć podawać małe porcje wartościowego i urozmaiconego pokarmu. Warto też zapewnić rybom więcej przestrzeni, aby umożliwić im właściwą ilość ruchu.

Zapobieganie
Zapobieganie polega na racjonalnym żywieniu, dostosowanym do potrzeb żywieniowych hodowanego gatunku oraz zapewnieniu rybom jak największego zbiornika. Należy też pamiętać, że warunkiem właściwej przemiany materii jest stałe natlenianie wody.

Literatura:
J. Antychowicz „Choroby ryb akwariowych”, Warszawa 1990, s.59-61.
A. Sieniawski „Jak zostać akwarystą”, Warszawa 2002, s. 147.
J. Jakubowski, J. Ring „Ryby w akwarium”, Warszawa 1988, s.150.



  • Emilia

    Bardzo ciekawe… Ryba mojej kuzynki umarła właśnie z tego powodu- dziwnie ociężale pływała. Nie można dawać rybom nadmiaru jedzenia!!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz - wszystkie pola muszą zostać wypełnione