Nazwa: Corydoras brevirostris - brak polskiej nazwy

Nazwa łacińska: Corydoras brevirostris

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: do 6 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >80 l

Temperatura wody: 20-24°C

Parametry wody: miękka lub średnio twarda, pH 6,0 - 7,5

Pokarm: żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Naturalnym środowiskiem tego kiryska są wody dorzecza Orinoko oraz niektórych rzek w Surinamie. Posiada typową dla kirysowatych sylwetkę, dwa rzędy płytek kostnych wzdłuż boków oraz dwa talerze obejmujące głowę. Ciało ma kolor beżowy lub kremowy, pokryty nieregularnymi czarnymi kropkami. Charakterystyczne dla gatunku są dwa czarne akcenty: jednym jest pas przebiegający przez głowę na wysokości oka, drugim czarna plama u podstawy płetwy grzbietowej. Sama płetwa grzbietowa jest ostro zakończona i, zależnie od odmiany, może być w kolorze ciała lub nieco ciemniejsza, a nawet czarna. Płetwa ogonowa jest niemal przeźroczysta, pokryta takimi samymi czarnymi punkcikami jak ciało, które układają się w poprzeczne linie. Brzuch ryby jest biały, a płetwy brzuszne białe lub prawie przeźroczyste
o promieniach przekształconych w kolce. Posiada krótki pysk o skierowanym do dołu otworze gębowym, zakończonym wąsikami. Jak wszystkie kirysy może alternatywnie oddychać powietrzem atmosferycznym przez jelito. Płeć dość trudna do odróżnienia. Samice są nieco większe i bardziej zaokrąglone od samców.

Corydoras brevirostris jest rybą o łagodnym usposobieniu i doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego. Najlepiej trzymać grupy składające się z 4-5 osobników. Jest aktywny głównie o zmierzchu oraz nocą. Przebywa głównie na dnie zbiornika, choć od czasu do czasu podpływa pod powierzchnię, żeby zaczerpnąć powietrza.

Akwarium dla tych kirysków powinno być zacienione oraz wyposażone w kryjówki, w których będzie mógł schronić się w ciągu dnia. Dno najlepiej wysypać piaskiem lub drobnym żwirem o zaokrąglonych krawędziach, aby uniknąć uszkodzenia wąsików albo zranienia ciała. Z tego powodu należy unikać ostro zakończonych ozdób i dekoracji. Preferują miękką wodę o pH 6,0 – 7,5 i temperaturze 20-24°C. Podłoże powinno być regularnie czyszczone, żeby zapobiec infekcjom wąsów. Mile widziana dobrze natleniona woda z łagodnym nurtem. Warto zaopatrzyć akwarium w pokrywę, ponieważ ryba może wyskoczyć ze zbiornika.
Jest to ryba w zasadzie wszystkożerna, choć podstawę jej diety powinny stanowić pokarmy mięsne.
W naturze żywi się małymi skorupiakami oraz owadami, zjada także resztki organiczne opadające na dno.
W akwarium część ich posiłków mogą stanowić resztki po innych rybach, jednak nie można na tym opierać diety kiryska. Można mu podawać wodzienie, larwy ochotki i solowca, a także tabletki opadające na dno. Najlepiej karmić kiryski wieczorem, choć można je również przyzwyczaić do pobierania pokarmu w ciągu dnia. Ryba ta żeruje na dnie, co należy uwzględnić wybierając rodzaj pokarmu.

Rozmnażanie:
Ryba bardzo rzadko rozmnażająca się w akwarium, najczęściej zimą. Do tarła dochodzi bez ingerencji akwarysty. Nie stwierdzono również jakie warunki skłaniają ryby do rozmnażania. Samica przykleja ikrę do roślin lub pionowych powierzchni. Po 3-4 dniach wykluwa się z jaj narybek, który od razu pływa po zbiorniku. Może się zdarzać, że tarlaki zjedzą ikrę lub narybek, choć nie jest to regułą. Młode należy karmić larwami solowca.

Ciekawostki:
Corydoras brevirostris jest dość często mylony z Corydoras melenistius (Kirysek czarnopasy) oraz Corydoras delphax (Kirysek różowopręgi). Aby odróżnić te gatunki, należy zwrócić uwagę na kształt czarnych punkcików, które tylko u Corydoras brevirostris mają kształt okrągłych kropek.
Jak wiele kirysków potrafi spoglądać niemal pionowo w dół oraz „mrugać”.

Galeria