Nazwa: Gurami olbrzymi

Nazwa łacińska: Osphronemus goramy

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Guramiowate (Odontobutidae)

Pochodzenie: Indochiny, Jawa, Sumatra, Borneo, Półwysep Malajski

Wielkość: 70 cm

Usposobienie: Młode bywają agresywne, dojrzałe ok 40cm są już łagodne

Wielkość akwarium: > 1200 l

Temperatura wody: 22-30°C

Parametry wody: pH 6,0-8,0 GH 5-25°dGH

Pokarm: Suchy. żywy, mrożony

Charakterystyka:
Gurami olbrzymi w młodości wygląda inaczej niż kiedy jest dorosły. Zarówno młode jak i dorosłe ryby posiadają nieco wydłużone i silnie bocznie spłaszczone ciało. Płetwy brzuszne to charakterystyczne dla guramiowatych długie wąsy. Płetwy odbytowa i grzbietowa są lekko zaostrzone i przesunięte daleko do tyłu. Młode mają głowę zakończoną ostrym pyskiem i rudobrązowe ciała z wyraźnymi, pionowymi, ciemnobrunatnymi pręgami. Płetwy są koloru pomarańczowego. U starszych osobników ciało zaokrągla się, głowa robi się krótka i tępa, z wielkim guzem na czole i mięsistymi wargami. Ubarwienie też przechodzi metamorfozę, boki ryby oraz tylna część ciała zmienia się na na ciemnobrązowe, pletwy też przybierają ciemnobrązowy kolor. Głowa przeważnie pozostaje jaśniejsza. Na całym ciele widoczne są pojedyncze, srebrne łuski. Występuje też forma o jednolitym, kremowo-złotym ubarwieniu usianym nielicznymi ciemnymi plamkami. Dopiero u dorosłych ryb uwidacznia się dymorfizm płciowy. U samców płetwy stają się ostrzejsze. Młode gurami nadają się do hodowli pojedynczej, ponieważ przejawiają agresje względem swojego gatunku. Z wiekiem agresja zanika i ryby można hodować w stadach.

Zbiornik dla Gurami olbrzymiego powinien być szczelnie przykryty. Jako podłoże gruby piasek lub drobny żwirek. Jako dekoracji można użyć dużych kamieni, korzeni i kawałków drewna. Kamienie muszą być pozbawione ostrych krawędzi. Rośliny należy posadzić gęsto. Obowiązkowa jest wydajna filtracja. Ta ryba akwariowa jest wrażliwa na zanieczyszczenia wody dlatego ważna jest co tygodniowa podmiana wody- ok 40% objętości akwarium.

Dieta gurami powinna być urozmaicona. Należy podawać im suchy pokarm w płatkach i granulkach.
Z żywego pokarmu polecane są dżdżownice, narybek, larwy muchówki, filety rybne, kawałki chudego mięsa a także mrożonki. Nie wolno zapominać też o aspekcie roślinnym: sałata, szpinak, cukinia, płatki owsiane, gotowane (bez soli) ziemniaki i marchewka. Można podawać też krojone w kostkę lub plasterki owoce: banany, winogrona, wiśnie (bez pestek).

Rozmnażanie:
Gurami olbrzymi może rozmnażać się w akwarium ogólnym ale najlepiej przenieść parkę do osobnego zbiornika. Para buduje duże koliste gniazdo z roślin połączonych pęcherzykami powietrza. Po odbyciu tarła, zwykle w pobliżu gniazda, samiec zbiera ziarna ikry (2,8mm średnicy) i przenosi do środka gniazda. Samica może złożyć nawet 3-4 tysiące jajeczek. Zaraz po zakończeniu składania ikry samicę należy odłowić. Gniazdem opiekuje się samiec. Po 24-36 godz. wylęga się narybek którym też opiekuje się samiec. Przez ok. 2-3 tygodnie pływa z małymi i pilnuje ich przed atakiem drapieżników. Po 3 tygodniach samca też należy odłowić bo zacznie zjadać młode.

Pozostałe ciekawe gatunki z tej rodziny to: Bojownik wspaniały (syjamski), Prętnik karłowaty, Gurami mozaikowe, Wielkopłetw wspaniały czy Gurami złoty.

Galeria