Nazwa: Karaś srebrzysty, Japończyk, Bączek

Nazwa łacińska: Carassius gibelio

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Azja, introdukowany w Europie

Wielkość: 15-35 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 500 l, oczko wodne

Temperatura wody: 10-26 °C

Parametry wody: Średnio twarda, pH 6,5-8,0

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Karaś srebrzysty (Carassius gibelio) występuje dość pospolicie na terenie całej Europy i Azji. Zamieszkuje wody stojące oraz płynące o leniwym nurcie i zamulonym dnie. Posiada wysokie, wygrzbiecone i bocznie spłaszczone ciało, pokryte dużymi łuskami. Mały otwór gębowy z pojedynczym rzędem zębów. Grzbiet w zależności od warunków środowiskowych: od jasnosrebrzystego do stalowogranatowego, boki srebrzystoszare, silnie połyskujące. Płetwy jasnoszare, w odróżnieniu od czerwonych płetw karasia pospolitego. Ostatni promień płetwy grzbietowej ząbkowany. Płeć trudna do odróżnienia, większość europejskich populacji stanowią samice.

Karaś srebrzysty jest rybą stadną, dlatego najlepiej trzymać go w grupie składającej się z kilku do kilkunastu osobników. Ma łagodne usposobienie. W oczku wodnym dość szybko udaje się go oswoić- podpływa wtedy do właściciela, a nawet je z ręki.
W akwarium konieczne jest podłoże z dość grubej warstwy drobnego piasku oraz dodatek drewna w postaci korzeni lub gałęzi. Rośliny tylko grubolistne i wytrzymałe, ponieważ delikatniejsze mogą zastać zjedzone. Gatunek ten preferuje wody stojące, dlatego nurt wody nie powinien być wyczuwalny. W oczkach wodnych i stawach karaś potrafi przezimować zakopany w warstwie mułu.

W naturalnym środowisku podstawę pożywienia stanowią drobne organizmy wodne, owady oraz rośliny. W akwarium można podawać dżdżownice oraz larwy owadów. Chętnie je również ugotowaną kasze, makaron, ryż oraz płatki owsiane. Można też podawać gotowe granulaty.

Karaś jest rybą długowiczną i żyje od 10 do 20 lat.

Rozmnażanie:
Populacje składają się niemal wyłącznie lub wyłącznie z samic. Osiągają dojrzałość płciową w wieku 2-3 lat, a do tarła przystępują gdy temperatura wody osiągnie 18 – 19°C , co w naturalnych zbiornikach ma najczęściej miejsce na przełomie maja i czerwca. Samice trą się z innymi gatunkami ryb z rodziny karpiowatych, gdzie dochodzi do gynogenezy. Czyli karasie składają ikrę razem z innymi obcymi gatunkami ryb, których plemniki nie wnikają do komórki jajowej tylko pobudzają je do zapoczątkowania podziału w komórce jajowej. Samica składa przeciętnie około 150 000 jaj. Ryby często mnożą się w stawach i oczkach wodnych, hodowcy maja wręcz problem z nadmiarem potomstwa.