Nazwa: Brzanka rekinia

Nazwa łacińska: Balantiocheilos melanopterus

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Azja Południowo Wschodnia, Sumatra, Borneo

Wielkość: do 30 cm

Usposobienie: łagodna w stadzie, bywa agresywna trzymana pojedynczo

Wielkość akwarium: > 450 l

Temperatura wody: 22-26 °C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 5-15° dGH

Pokarm: suchy, mrożony i żywy

Charakterystyka:
Brzanka rekinia pochodzi z Azji, gdzie zamieszkuje wody stojące oraz strumyki i rzeki. W naturalnych siedliskach jest dość rzadko spotykana. Charakteryzuje się smukłą, pocznie spłaszczoną sylwetką, mało głową i dużymi oczami. Ciała osobników są srebrzyste, z płetwami zakończonymi czarnymi pasami i wyraźnie odznaczającymi się łuskami. Płetwa ogonowa jest wyraźnie wcięta a płetwa grzbietowa duża i trójkątna, nadająca rybie „rekini” wygląd. Dorosłe ryby osiągają 30 cm długości. Młode osobniki są słabiej wybarwione od dorosłych. Płeć dość trudna do rozróżnienia. Samice są bardziej krągłe w okolicach brzucha. Ze względu na hierarchiczny sposób organizacji tego gatunku, należy hodować je w stadach liczących co najmniej 5 osobników. W zbyt małych grupach lub w pojedynkę stają się agresywne i dominujące. Zazwyczaj jednak są łagodne i przyjazne, choć mogą zjadać znacznie mniejsze od siebie ryby.

Akwarium dla Brzanek rekinich musi mieć co najmniej 150 cm długości. Ryby tego gatunku mają tendencję do wyskakiwania, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie pokrywy do zbiornika lub szyby położonej na jego powierzchni. Zastanawiając się nad wyposażeniem akwarium, dobrze jest zdecydować się na kamienie, korzenie i inne elementy scenerii rzecznej. Woda powinna być wydajnie filtrowana, gdyż gatunek ten jest niezwykle wrażliwy na zanieczyszczenia organiczne i parametry wody. Należy zagwarantować odczuwalny nurt wody co możemy uzyskać dzięki dodatkowemu filtrowi wewnętrznemu, pompie cyrkulacyjnej lub wydajnemu zawnetrznemu filtrowi kubełkowemu. W odpowiednio dużym akwarium osobniki mogą przebywać razem z innymi gatunkami. Dobrym towarzystwem będzą takie ryby jak Sum rekini lub Bocja wspaniała. Woda odpowiednia dla wzrostu powinna mieć odczyn pH 6.0 – 7.5.

Ryby przyjmują pokarm żywy, suchy i mrożony. Dla właściwego rozwoju konieczne jest urozmaicanie diety pokarmem zielonym, takim jak szpinak czy cukinia. Urozmaicona dieta oraz dobre parametry wody są najlepszym gwarantem ich zdrowia i dobrej kondycji.

Rozmnażanie:
Brzanka Rekinia jest gatunkiem trudnym do rozmnożenia w warunkach domowych. Osobniki rozmnażane są w farmach hodowlanych, gdzie są symulowane hormonami.

Ciekawostki:
Brzanki rekinie potrafią wydawać słyszalne dźwięki, co można zaobserwować głównie wieczorami i w nocy.
Inne ciekawe ryby akwariowe z rodziny karpiowatych to: Razbora klinowa, Kosiarka, Garra flavatra, Danio pręgowany, Brzanka sumatrzańska, Labeo i Karp Koi.

Galeria