Nazwa: Danio birmański

Nazwa łacińska: Danio kyathit

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 4 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 80l

Temperatura wody: 20-26 °C

Parametry wody: miękka, pH 6,5- 7,5

Pokarm: Suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Danio birmański to niewielka ryba pochodząca z południowej Birmy. Zamieszkuje niewielkie, wartkie strumienie o czystej wodzie i błotnistym dnie z dużą ilością kamieni, zazwyczaj mocno ocienione bambusami i inna roślinnością.

Ma typowa dla danio drobna sylwetkę. Ubarwienie może być róznorodne, najczęściej spotykana w handlu jest odmiana charakteryzująca się posiadaniem na bokach 5-7 linii składających się z kombinacji poziomych kresek i plamek w kolorze ciemnogranatowym. Linie te czasem mogą przypominać cętki, upodabniając ten gatunek do Danio lamparciego, lub tworzyć bardziej regularne paski, przez co bywa mylony z Danio pręgowanym. Wzór obejmuje całe ciało wraz z płetwami, które poza tym mogą być w kolorze ciała lub pomarańczowe. Płeć trudna do odróżnienia- samice są nieco większe, okrąglejsze i słabiej wybarwione od samców.

Jest gatunkiem stadnym, dlatego zaleca się trzymanie grup składających się z 8-10 osobników. Może być z powodzeniem hodowany w akwarium towarzyskim z innymi, niewielkimi rybami o podobnych wymaganiach. Danio birmański jest rybą bardzo ruchliwą, pływającą głównie pod powierzchnią i w środkowej partii zbiornika.

Wymaga długiego, niekoniecznie głębokiego akwarium. Jako podłoże sprawdzi się drobny piasek oraz otoczaki. Mile widziane dekoracje z korzeni, kawałków drewna oraz suchych pędów bambusa. Należy zapewnić silny ruch wody, instalując w zbiorniku mocny filtr. Zbiornik można obsadzić roślinami, pozostawiając jednak sporo miejsca do pływania. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Wskazane regularne, niewielkie podmiany wody. Akwarium powinno być wyposażone w ciasno przylegającą pokrywę, ponieważ ryby te są dobrymi skoczkami.

W naturalnym środowisku Danio birmański żywi się głównie owadami i ich larwami. W akwarium toleruje większość drobnych pokarmów, jednak należy zapewnić im przewagę mięsnych karm (żywych lub mrożonych), dzięki czemu będą lepiej wybarwione.

Rozmnażanie:
Aby otrzymać potomstwo parę ryb lub niewielką grupę należy umieścić w ok. 50-litrowym akwarium tarliskowym wyłożonym mchem. Woda powinna mieć temp. 26ºC oraz zawierać duże ilości garbników. Tarlaki powinny być obficie karmione żywymi lub mrożonymi larwami owadów. Po złożeniu ikry rodziców należy odłowić, ponieważ mają tendencję do zjadania zarówno ikry, jak i narybku. Młode wykluwają się po 24-36 godzinach, a po 3-4 dalszych dniach zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. W pierwszych dniach należy podawać im żywe pierwotniaki, a potem świeżo wyklute larwy artemii.

Galeria