Nazwa: Brak polskiej nazwy

Nazwa łacińska: Hemigrammocypris rasborella

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 4-5 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 60l

Temperatura wody: 15 - 25 °C

Parametry wody: Średnio twarda, pH 6,0-8,0

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Hemigrammocypris rasborella to endemiczny gatunek zamieszkujące przybrzeżne strumienie
i rozlewiska wysp Honsiu i Sikoku (Japonia). Spotykany również w wodach słonawych. Jako siedliska wybiera najczęściej płytkie, ciepłe i obficie porośnięte roślinnością wody. Hodowana zarówno w akwariach, jak i oczkach wodnych.

W naturze osiąga wielkość 4-5 cm, w hodowli może urosnąć do 7 cm. Posiada srebrzysto- złote, lekko przejrzyste ciało i zupełnie przezroczyste płetwy. Dymorfizm płciowy dość wyraźnie zaznaczony. Samice są znacznie bardziej krągłe i nieco większe od samców. Widać też różnicę w barwie. Samce (szczególnie w okresie tarła) są wyraźnie złote, podczas gdy samice pozostają srebrne z lekkim tylko złotawym połyskiem.
Jest spokojną i bardzo aktywną rybą, która może być z powodzeniem hodowana w akwarium towarzyskim, a w ciepłych miesiącach także w stawach i oczkach wodnych. Ponieważ jest to gatunek stadny, zaleca się trzymanie razem grupy co najmniej 6-8 osobników. Przebywa głównie w górnej
i środkowej części zbiornika.

Hemigrammocypris rasborella nie wymaga dużego akwarium, dla niewielkiej grupy wystarczy zbiornik
o pojemności 60 l. Jako podłoża najlepiej użyć ciemnego piasku lub żwiru, który podkreśli kolor ryb. Akwarium powinno być dość obficie obsadzone drobnolistnymi roślinami, co upodobni zbiornik do naturalnego środowiska tych ryb. Należy przy tym pamiętać o pozostawieniu przestrzeni do pływania. Wymagają dobrze napowietrzonej wody o wyraźnym nurcie.

W zasadzie są rybami wszystkożernymi, chociaż preferują pokarm mięsny, taki jak żywe lub mrożone larwy owadów.

Rozmnażanie:
Brak informacji na temat rozmnażania tych ryb w akwarium. W naturalnych zbiornikach i stawach, do tarła do chodzi między majem a lipcem, kiedy temperatura wody osiąga 24-25 °C. Samica przykleja jaja do liści roślin. Młode wylęgają się po około 24 godzinach. Ryby osiągają dojrzałość płciową po roku, kiedy dorastają do około 3 cm długości.

Galeria