Nazwa: Kosiarka, Grubowarg syjamski

Nazwa łacińska: Crossocheilus oblongus (Siamensis)

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Południowo-wschodnia Azja; Tajlandia i Indonezja

Wielkość: do 12 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: >240 l

Temperatura wody: 24-26°C

Parametry wody: pH 6,4-7,0 GH 5-18°dGH

Pokarm: glony, pokarm suchy i mrożony

Charakterystyka:
“Kosiarka” to ryba pochodząca z terenów Tajlandii i Indonezji. Gatunek ten znany jest również pod nazwą Grubowarg syjamski. Jej naturalnym środowiskiem są strefy przydenne strumieni i rzek, występuje również w rozlewiskach rzecznych. Ryba szczególnie ceniona przez akwarystów za skuteczność w zwalczaniu glonów (stąd jej nazwa).

Te ryby z rodziny karpiowatych mają ciekawy wygląd i efektownie wyglądają w stadach. Ich ciała mają jasną, szarosrebrną barwę, przełamaną ciemnym pasem biegnącym od pyska, do części ogonowej ich ciał. Od pokrewnych gatunków odróżniają je praktycznie bezbarwne płetwy. Charakterystyczną cechą jest też para wąsików, skierowanych do przodu. Dorastają do 12 cm długości. Żyją do 10 lat. Płeć jest praktycznie nie do odróżnienia- samice są tylko nieznacznie bardziej zaokrąglone od samców.

Ryba raczej aktywna, choć nieagresywna i przychylnie nastawiona do otoczenia. Dzięki torpedowatemu kształtowi ciała i zredukowanemu pęcherzowi pławnemu bardzo szybko pływa, a jej aktywność można obserwować przez całą dobę. Kosiarki są spokojne i niepłochliwe pod warunkiem, iż przebywają w stadach liczących min. 5 osobników. Samotne grubowargi stają się apatyczne lub agresywne. Mają ciekawy zwyczaj wybierania sobie ulubionego miejsca w akwarium, leżenia na liściu czy kamieniu i obserwowania wszystkiego dookoła. Mogą wykazywać względem siebie terytorializm. Czasami zdarza się, że „ganiają” mniejsze od siebie ryby.

Preferują duże zbiorniki, o długości nie mniejszej niż 120 cm. Piaszczyste lub żwirowe dno będzie dobrym rozwiązaniem. Ryby te przepadają za dekoracjami w postaci korzeni, jak i kamieni oraz kawałków drewna. Dobrym rozwiązaniem będzie także obsadzenie zbiornika gęstą roślinnością. Ryby lubią silny prąd wody, a także częste podmiany i wydajną filtracje. Ponieważ osobniki mają tendencję do wyskakiwania, warto użyć pokrywy. Preferowane parametry wody to temperatura w zakresie 24-26 °C, odczyn 6.4-7.0 pH i twardość 5-18°dGh.

Ryby wszystkożerne. W ich diecie mogą znajdować się pokarmy suche, mrożone, żywe, zarówno mięsne i roślinne. Kosiarki uwielbiają glony, nawet te nitkowate. Szczególnie pomocne są przy zjadaniu glonów z liści delikatnych roślin. Co ciekawe, nie obserwuje się podskubywania samych roślin.

Rozmnażanie:
W warunkach domowych Kosiarki nie rozmnażają się. Osobniki pochodzą z farm hodowlanych, gdzie stosuje się stymulację hormonalną w celu rozrodu.

Ciekawostki:
Kupując kosiarkę należy uważać, ponieważ często w sprzedaży spotkać można bardzo podobną rybę, nazywaną też „fałszywą kosiarką” ( Garra cambodgiensis ). W przeciwieństwie do grubowarga- „fałszywa kosiarka” tylko w niewielkim stopniu żywi się glonami. Cechy odróżniające prawdziwą kosiarkę to:
– dwa wąsy
– wyraźne łuski na grzebiecie
– tylko jeden środkowy pas boczny, przechodzący aż na płetwę ogonową
– górna krawędź pasa bocznego zakończona zygzakiem.

Pod wpływem stresu ryba może tracić swoje barwy i stać się zupełnie szara.
Inne ciekawe ryby akwariowe z rodziny karpiowatych to: Razbora klinowa, Garra flavatra, Danio pręgowany, Brzanka sumatrzańska, Brzanka rekinia, Labeo i Karp Koi.

Galeria