Nazwa: Ranchu, Lwia główka Ranchu, Welon Ranchu

Nazwa łacińska: Carassius auratus auratus

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinididae)

Pochodzenie: Nie występuje w naturze, wyhodowana w Japonii

Wielkość: Około 18 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >100 l

Temperatura wody: Latem 20-26 C, zimą 15-18 °C

Parametry wody: Średnio twarda, pH 6,5-8,0

Pokarm: Żywy, suchy, mrożony

Charakterystyka:
Właściwie nie jest to odrębny gatunek, a rasa odmiany podgatunku zwanego popularnie Złotą rybką, sztucznie wyhodowanej z Karasia złocistego. Opisywana odmiana Ranchu powstała z Japonii i stanowi jedną z najdroższych odmian złotych rybek. Charakteryzuje się dużą głową o silnie rozwiniętych naroślach na „policzkach” i czole. Narośle czasami są tak duże, że zasłaniają oczy, utrudniając rybie widzenie. Kształt ciała jajowaty, sylwetka wysoka i krótka, łukowato wygięta ku górze. Wyznacznikiem odróżniającym Ranchu od rasy Oranda jest brak płetwy grzbietowej. Pozostałe płetwy podwójne i dość krótkie. U nasady płetwy ogonowej można zaobserwować wyraźne metaliczne łuski. Występuje w licznych odmianach kolorystycznych: sarasa (pomarańczowo- białe), pomarańczowe, czerwone, czarne, czarno-białe, czerwono-białe, białe, niebieskie, calico i wiele innych. Płeć trudna do odróżnienia. Samice są okrąglejsze w partiach brzusznych.

Jest spokojną, wręcz flegmatyczną rybą. Najlepiej czuje się w akwarium gatunkowym, w grupie 2-4 sztuk. Można je również hodować w akwarium towarzyskim, jednak obsada powinna być bardzo starannie dobrana. Z pewnością nie należy ich trzymać z rybami agresywnymi i bardzo aktywnymi, które mogłyby je zdominować i wyjadać im pożywienie. Okazy ze szczególnie bujnymi naroślami mogą mieć problem ze znalezieniem pożywienia, wymagają więc szczególnej troski ze strony akwarysty. Dobrze czuja się w towarzystwie innych „złotych rybek”, mogą się jednak krzyżować między sobą. Przebywają w środkowej i dennej części zbiornika.

Wbrew obiegowym opiniom Ranchu wymagają dużo przestrzeni, literatura specjalistyczna podaje za optymalne 40-60 l na sztukę. Dno najlepiej wysypać drobnym żwirem. Akwarium nie powinno mieć zbyt wiele dekoracji, a te, na które się zdecydujemy, nie powinny mieć ostrych krawędzi. Rośliny będą regularnie podskubywane, dlatego lepiej wybierać odporne gatunki o grubych liściach. Oświetlenie dość jasne. Ryby w akwariach z niedoborem światła tracą swoje intensywne kolory. Ze względu na powolności i pewną nieporadność odmiany tej nie należy wpuszczać do oczka wodnego.

Ranchu, podobnie jak inne złote rybki, jest w zasadzie wszystkożerny. Chętnie przyjmuje zarówno pokarmy mięsne (żywe i mrożone larwy owadów) oraz roślinne (szpinak, sałata). Pokarm bogaty w białko sprawi, że ryba będzie szybciej rosła. Godne polecenia są też wysokiej jakości gotowe pokarmy dla złotych rybek, które sprawią ze osobniki będą ładnie wybarwione. Najlepiej karmić kilka razy dziennie małymi porcjami, uważając, żeby nie przekarmiać. Pożywienie, które nie zostało zjedzone w ciągu 2-3 minut najlepiej odłowić.

Rozmnażanie:
Do tarła dochodzi najczęściej na wiosnę. Do rozmnożenia najlepiej użyć zbiornika tarliskowego, choć często zdarza się też tarło w zbiorniku ogólnym. Abu skłonić ryby do zalotów, najlepiej podnieść temperaturę do 23-26 °C i zapewnić im roślinność drobnolistną. Ryby składają kleistą ikrę, którą przytwierdzają do roślin. Po zauważeniu ikry najlepiej odłowić albo ją, albo tarlaki. Młode wylęgają się po 2-4 dniach. Należy im podawać drobny plankton, glony lub rozdrobnioną suchą karmę. Początkowo maja barwę srebrzystą, dopiero z czasem przyjmują swoje właściwe kolory. Młode dość szybko dorastają do rozmiaru, kiedy nie mogą już być zjedzone przez dorosłych.

Galeria