Nazwa: Razbora kalochroma, Razbora pięknopłetwa

Nazwa łacińska: Rasbora kalochroma

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Malezja, Sumatra, Borneo

Wielkość: do 10 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 120 l

Temperatura wody: 24-28°C

Parametry wody: pH 5,0-6,0 GH 2-5°dGH

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Razbora kalochroma znana pod nazwą Razbora pięknopłetwa lub wielkopłetwa (Rasbora kalochroma) jest łagodną rybą, która w odróżnieniu od innych Razbor nie pływa ławicą. Każda rybka obiera swoje terytorium którego broni mimo, że jest to łagodny gatunek. Zaleca się trzymać je w grupie kilku osobników. Ciało ryby ma barwę rdzaworóżową na której znajdują się dwie różnej wielkości plamy koloru czarnego. Czarne są też zakończenia płetwy brzusznej i odbytowej. Samce są szczuplejsze od samic które mają okrąglejszą sylwetkę.

Zbiornik dla tej aktywnej ryby powinien być w miarę długi, z ciemnym podłożem i gęsto posadzonymi roślinami z tyłu i po bokach. Na środku należy pozostawić przestrzeń do pływania. Oświetlenie powinno być częściowo tłumione przez rośliny pływające. Razbora pięknopłetwa lepiej czuje się w ciemniejszej scenerii ale też lepiej w niej wygląda. Wielu akwarystów przy jej hodowli stosuje ciemne podłoże akwarystyczne w postaci żwirku lub substratu roślinnego oraz ciemniejsze tła. Do akwarium należy zastosować wydajny filtr gdyż ryba ta jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia.

Pokarm jaki uwielbiają Razbory to głównie żywe larwy muchówek, wazonkowce, oczliki, tubifeks, rozwielitki itp. Śmiało można też podawać pokarm mrożony i liofilizowany a dietę uzupełniać suchym pokarmem w mini granulkach i płatkach.

Rozmnażanie:
Na polskich stronach internetowych jest mało informacji na temat rozmnażania tych ryb w warunkach domowych ale jest to możliwe, nawet bez ingerencji człowieka. W bardzo zarośniętych roślinnością zbiornikach dochodzi do złożenia ikry z której przeżyją tylko nieliczne młode. Aby zwiększyć skuteczność hodowli należy przygotować specjalne akwarium tarliskowe, które ma być niskie a jednocześnie długie. Należy umieścić w nim drobnolistne rośliny, mchy i co ważne siatkę przy dnie zapobiegającą wyjadaniu ikry przez rodziców. W przypadku wyższego akwarium zalewamy je wodą tylko do połowy. Po umieszczeniu filtra strumień wody kierujemy pod skosem w dół przez cały zbiornik. Woda powinna posiadać odczyn lekko kwaśny. Kiedy ryby są w dobrej kondycji, odpowiednio odżywione a samice grubsze, umieszczamy jedną lub dwie pary w zbiorniku. Złożenie ikry możemy wywołać przez dodanie chłodniejszej wody co kilka godzin i jednoczesne karmienie ryb żywym lub mrożonym pokarmem.

Galeria