Nazwa: Welon

Nazwa łacińska: Carassius auratus auratus

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinididae)

Pochodzenie: Chiny, Japonia, Korea

Wielkość: w akwarium do 15 cm, natomiast w naturze do 30 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 200 l

Temperatura wody: 20-25°C

Parametry wody: pH 6-8 GH 5-25°dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Welon, zwany potocznie Welonką jest chyba najpopularniejszą rybą akwariową. Z punktu widzenia współczesnej taksonomii nie jest oddzielnym gatunkiem, a odmianą sztucznie wyhodowanej formy podgatunku Carassius auratus auratus. Często welonem nazywa się również nieprawidłowo inne długopłetwe odmiany złotej rybki, takie jak Nimfa, Szubunkin czy Lwia Główka. Welon posiada dwie podstawowe odmiany: welon klasyczny oraz welon jaskółczy (charakteryzujący się wciętym ogonem) oraz w ramach każdej odmiany wiele odmian barwnych. Dla celów hodowlanych i wystawowych zostały opracowane standardy, określające właściwe proporcje ciała i płetw ryby.

Welon charakteryzuje się krótkim, okrągłym ciałem o grzbiecie tworzącym regularną, łukowatą linię. Wszystkie płetwy są silnie wydłużone, przejrzyste o elastycznych promieniach. Bardzo długa, rozdwojona i pofalowana płetwa ogonowa, w bezruchu swobodnie opadająca w dół. Płetwy odbytowe przykryte przez płetwę ogonową. Płetw grzbietowa wysoka i stercząca. Dymorfizm płciowy dość słabo zaznaczony. Samice są zazwyczaj większe i bardziej okrągłe od samców, u których w okresie tarła pojawia się drobna biała wysypka na pokrywach skrzelowych. U niektórych odmian samiec ma wyraźnie grubszy pierwszy promień płetwy brzusznej.

Są to ryby akwariowe o łagodnym usposobieniu. Mogą przebywać z innymi gatunkami z wyjątkiem tych, które mają tendencję do podgryzania płetw. Czasem sprawiają wrażenie powolnych i ociężałych, szczególnie gdy są trzymane w pojedynkę. Najlepiej hodować je w grupie 4-5 osobników, stają się wtedy bardziej ruchliwe i energiczne. Często grzebią w podłożu, mają też tendencję do wykopywania słabo ukorzenionych roślin. Welony bardzo często prezentowane są na wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku.

Podobnie jak inne odmiany złotych rybek, welony wymagają akwarium z dużą ilością miejsca do pływania. Planując ich hodowlę, należy założyć minimum 40 l na dorosłego osobnika. Nie powinno się ich hodować w kulach. W przeciwieństwie od innych odmian złotych rybek, które mogą być trzymane w stawach, welon bardzo źle znosi temperatury poniżej 15°C i nie powinien być trzymany na zewnątrz. Preferuje wodę miękką do średnio twardej. Ze względu na fakt, ze produkuje dużo zanieczyszczeń wskazana jest nadfiltracja oraz regularne podmiany wody. Najlepiej sprawdzi się żwirowate podłoże. Rośliny powinny być dobrze zabezpieczone przed wyrwaniem, doskonale sprawdzą się również rośliny pływające.

Welony są rybami wszystkożernymi. Przyjmują wszystkie dostępne pokarmy akwarystyczne, zarówno żywe, mrożone, jak i suche. Ich dieta powinna być urozmaicona i zawierać w równych proporcjach pokarmy mięsne i roślinne.

Rozmnażanie:
Rozmnożenie Welonów nie jest zbyt często spotykane w akwarium. Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Największe szanse na uzyskanie narybku są na wiosnę, a do amorów może skłonić ryby okresowe przechłodzenie wody i wysokobiałkowa dieta. Samica składa do 2000, które są przyczepiane do roślin. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25°C. Zazwyczaj są szare i w niczym nie przypominają rodziców. Początkowo karmimy je larwami solowca i specjalistycznymi mikro pokarmami.

Ciekawostki:
Gatunek Welon ma kilka niesamowitych odmian, które są tak samo widowiskowe jak sam kraj w którym zostały „stworzone” czy też z którego pochodzą, a mianowicie Japonia. Jest to kraj bardzo kolorowy i nadzwyczajny pod wieloma względami, tak samo jak niektóre z odmian Welonów. Przykładem może być odmiana TOSAKIN – jedna z najpiękniejszych, a na pewno najbardziej widowiskowa rasa welonki (welona, złotej rybki). Została ona wyhodowana na Sikoku czyli jednej z najładniejszych wysp Japońskich, co ma swoje odzwierciedlenie w tym pięknym stworzeniu. Niesamowite kolory mogą tylko ustąpić najbardziej oryginalnej płetwie ogonowej z możliwych. Najciekawszy jest fakt, że ten gatunek nigdy nie występował naturalnie w przyrodzie. Powstał on poprzez około 1000 letnie próby dostosowywania i krzyżówek robionych przez Chińczyków, Japończyków a nawet Wietnamczyków. Jest to również niesamowity gatunek, który jest często wykorzystywany przy różnego rodzaju badaniach. Przykładem może być sprawdzanie, jak Welonka zachowa się w stanie nieważkości, co dało wiele potrzebnych informacji naukowcom, a więc jest to swego rodzaju ewenement w świecie ryb, że ten gatunek jest tak wszechstronny.

Welona z reguły nie można dotykać, a powodem tego jest fakt, że ich ciało jest bardzo delikatne i mało odporne na ewentualne uszkodzenia. Natomiast ryba ta może być nauczona niesamowitej sztuczki, czyli jedzenia prosto z rąk właściciela! Jest to bardzo przyjemne dla oka wydarzenie. Niektórzy producenci pokarmów dla ryb akwariowych w swojej ofercie posiadają karmę przeznaczoną właśnie do karmienia z ręki.

Czy wiedzą Państwo, że jeżeli Welon zostanie pozostawiony sam sobie w ciemności to straci on swój piękny niejednorodny kolor?? W niektórych przypadkach ryby te mogą przemienić się w szare, mało przyjaźnie wyglądające osobniki, które już nie będą codziennie cieszyć oka przechodzących obok. Okazuje się, że piękny kolorowy pigment, który zawiera skóra naszej ryby jest wytwarzany przez jej organizm wyłącznie przy odpowiedniej ilości oświetlenia, tworząc idealne ubarwienie cenione przez wielu właścicieli. Na koniec chcemy Państwu przybliżyć ciekawy fakt związany z rozmiarem największej „złotej rybki” jaką zanotowano. Okazuje się, że miała ona 37 cm, co w porównaniu do większości okazów, jest jak porównanie Dawida z Goliatem.

Galeria