Nazwa: Bystrzyk kolumbijski – Tetra kolumbijska

Nazwa łacińska: Hyphessobrycon columbianus

Rząd: Kąsaczokształtne

Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie: Kolumbia, dorzecza Acandii

Wielkość: do 7 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 120 cm

Temperatura wody: 24-28°C

Parametry wody: pH 5,0-7,0 GH 5-12°dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Bystrzyk kolumbijski to pogodna i przyjazna ryba pochodząca z Ameryki Południowej. W warunkach hodowlanych dorasta do maks. 7 cm długości. Charakteryzuje się czerwonawym ogonem. Reszta płetw jest przezroczysta, czasami o delikatnym, czerwonym odcieniu. Ciało ryb jest niebieskie, a ich brzuch srebrzysty. Samce mają wydłużoną płetwę grzbietową, a samice są bardziej zaokrąglone w części brzusznej. Różnice te dostrzegalne są jednak dopiero po osiągnięciu przez ryby dojrzałości płciowej. Osobniki są aktywne, najlepiej czują się w ławicach. Czują się wtedy pewnie i bezpiecznie, wykazując naturalne zachowania charakterystyczne dla tego gatunku. W stanach zagrożenia zdarza im się przejawiać zachowania takie jak np. wyjadanie jedzenia z pyska innych ryb. Woda powinna mieć twardość 5-12°dGh a odczyn pH wynosić od 5,0 do 7,0.

Akwarium powinno mieć długość nie mniejszą niż 60 cm, w zależności oczywiście od ilości ryb. Bystrzyki preferują akwaria gęsto obsadzone roślinnością. Dzięki ciemnemu podłożu i tłu można osiągnąć efektowny wygląd ławicy tych ryb. Oświetlenie powinno być niezbyt intensywne. W tym celu warto wykorzystać rośliny kładace się na powierzchni wody lub pływające. Ryby przepadają za krystalicznie czystą wodą, więc dobrym rozwiązaniem będzie wydajna, lecz delikatna filtracja. Regularne podmianki wody są wręcz obowiązkowe – 10-20% raz w tygodniu. Warto w zbiorniku umieścić naturalne ozdoby akwariowe takie jak korzenie czy kokosy.

Ryby karmimy zarówno pokarmem suchym, żywym jak i mrożonym. Pamiętajmy o urozmaicaniu diety pokarmami roślinnymi lub wieloskładnikowymi.

Rozmnażanie:
Woda w akwarium tarliskowym powinna mieć temperaturę lekko podwyższoną w stosunku do codziennego otoczenia, wynoszącą ok. 29°C. Przed przeniesieniem pary osobników do przygotowanego zbiornika, ryby należy obficie nakarmić, najlepiej pokarmem żywym. Gdy samica wyraźnie zaokrągli się w partii brzusznej, a samiec nabierze jaskrawszych barw, wybraną parę ryb należy odłowić do akwarium tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj następnego dnia. Po zauważeniu rozrzuconej ikry należy odłowić dorosłe ryby. Wylęg następuje po ok. 36 godzinach, a po kilku dniach narybek zaczyna samodzielnie pływać. Chętnie przyjmuje w tym czasie miko pokarmy.

Galeria