Nazwa: Kąsacz dwuplamy, Kąsacz czarnoplamy

Nazwa łacińska: Exodon paradoxus

Rząd: Kąsaczokształtne (Characiformes)

Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 10-15 cm

Usposobienie: Agresywne

Wielkość akwarium: > 150 l

Temperatura wody: 23-28 °C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 5,5-7,5

Pokarm: Żywy, mrożony

Charakterystyka:
Kąsacz dwuplamy jest jedynym przedstawicielem rodzaju Exodon, wyodrębnionego z rodziny Kąsaczowatych. Jest to gatunek powszechnie występujący na terenie całej brazylijskiej Amazonii, a także w dorzeczu Rio Branco w Gujanie. Zamieszkuje nizinne rzeki, strumienie i potoki o spokojnym nurcie, piaszczystym podłożu oraz bujnej roślinności.

Posiada drobną, wydłużona sylwetkę. W naturalnym środowisko dorasta do 15 cm, w akwarium rzadko osiąga więcej nić 10 cm. Charakteryzuje się srebrzysto- oliwkowym ubarwieniem ciała z widoczną złotą pręgą wzdłuż boków. Posiada dwie czarne plamy- jedną u nasady ogona, drugą poniżej płetwy grzbietowej. Płetwa ogonowa jest symetryczna, wcięta, niemal przejrzysta o żółtawym odcieniu. Pozostałe płetwy czerwone, również częściowo przejrzyste. Pysk ryby wyposażony jest w ostre zęby, umożliwiające jej rozrywanie łusek innych ryb.
Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samce mają bardziej wydłużone promienie płetwy grzbietowej i odbytowej, natomiast samice są bardziej krągłe w partiach brzusznych.

Kąsacz dwuplamy (Exodon paradoxus) jest gatunkiem ławicowym, który powinien być trzymany w grupie co najmniej 12 osobników. W mniejszej grupie ryby te mogą atakować się nawzajem, zdarzają się również akty kanibalizmu. Niewskazane jest także wprowadzanie do zbiornika z grupą ryb nowych osobników, ponieważ niemal zawsze „nowi” są atakowani przez grupę. Gatunek ten nie nadaje się do akwarium towarzyskiego, gdyż potrafi atakować nawet znacznie większe od siebie ryby, szczególnie jeśli posiadają srebrzyste lub połyskliwe ubarwienie. Jest to ryba bardzo aktywna, pływająca po całym zbiorniku.
Akwarium dla przedstawicieli tego gatunku powinno być przestronne- zarówno długie, jak i szerokie. Po bokach należy posadzić sporo roślinności, zostawiając jednak miejsce do pływania. Wskazana jest duża ilość kryjówek wśród korzeni i kawałków drewna. Dno powinno być wysypane piaskiem, najlepiej ciemnym. Oświetlenie niezbyt intensywne, najlepiej rozproszone, dobrze sprawdzą się rośliny pływające, które częsciowo zacienią zbiornik. Konieczny skuteczny system filtracji oraz regularne podmiany wody. Akwarium należy przykryć pokrywą, ponieważ ryby te mają tendencję do wyskakiwania.

W naturalnym środowisku kąsacze są drapieżnikami żywiącymi się małymi skorupiakami i owadami. Ważny element ich diety stanowią również łuski innych ryb, co na szczęście nie oznacza konieczności dostarczania im żywych ryb w niewoli. W akwarium chętnie przyjmują żywe i mrożone mięsne pokarmy, takie jak ochotka, dżdżownice czy posiekane krewetki. Zazwyczaj tolerują też suche pokarmy, jednak nie powinny one stanowić podstawy ich diety. Jedzą bardzo łapczywie i często można zaobserwować bójki w czasie karmienia. Jeśli pożywienia nie starcza dla wszystkich, słabsze jednostki są brutalnie odganiane od posiłku.

Rozmnażanie:
Gatunek dość trudny do rozmnożenia w niewoli. Żeby zapewnić sobie powodzenie, najlepiej przenieść wybraną parę ryb do osobnego zbiornika z miękką i kwaśną woda. W akwarium powinny znajdować się drobnolistne rośliny, wśród których będą rozrzucane jajeczka. Ryby można zachęcić do tarła podmieniając dużą część wody i podnosząc jej temperaturę o 2-3 stopnie. Tarlaki należy odłowić natychmiast po zauważeniu ikry, ponieważ może być przez nie zjedzona. Narybek wylega się po 2-3 dniach. Młode należy karmić nicieniami mikro i larwami solowca. Dość często wśród narybku można zaobserwować zjawisko kanibalizmu, dlatego trudno odchować je w większych ilościach.
Ciekawostki:
W rejonach, gdzie ryby te występują pospolicie, często są wykorzystywane przez autochtonów jak „zmywarka”. Ludzie wkładają do wody brudne naczynia, a ryby skutecznie usuwają pozostawione resztki.
Jest to ryba długowieczna – żyje do 10 lat.

Galeria