Nazwa: Tetra cesarska

Nazwa łacińska: Nematobrycon palmeri

Rząd: Kąsaczokształtne

Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa - Kolumbia

Wielkość: do 5,5 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 80 l

Temperatura wody: 23-27°C

Parametry wody: pH 6,0-6,5 GH 3-8°dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Tetra cesarska znana jest także jako Błyszczyk cesarski. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie zamieszkuje rzeki i dorzecza zachodniej Kolumbii. Dorosłe osobniki dorastają do 5-6 cm długości. Boki ich ciał mają niebiesko-zielonkawy, lśniący odcień. Ubarwienie przełamuje gruba, ciemna smuga biegnąca od głowy do części ogonowej. Dymorfizm dość wyraźnie zaznaczony. Tetrę cesarską wyróżnia spośród innych gatunków wydłużony promień płetwy ogonowej. Samce są jaskrawiej ubarwione, a także mają nieco dłuższe płetwy w stosunku do samic. Tęczówka oka u samców jest niebieska, a u samic zielona. Charakterystyczny jest sposób pływania tego gatunku- z głową skierowaną w dół. To piękne, żywiołowe i wytrzymałe ryby, które można polecić nawet początkującym akwarystom. Osobniki najlepiej jest hodować w stadach liczących min. 10 ryb, są wtedy spokojniejsze i przyjaźniej usposobione. Gatunek wykazuje terytorializm, jednak jego przedstawiciele nie wyrządzają sobie wzajemnie krzywdy.

Tetra cesarska wymaga zbiornika o pojemności minimum 80 litrów. Akwarium powinno być zacienione, bogato obsadzone roślinnością. Ze względu na terytorializm ryb, dobrym rozwiązaniem będzie bogata oferta kryjówek i zakamarków. Temperatura wody powinna wynosić ok. 23-27 °C a jej twardość w granicach 3 – 8 ºdGH. Nie musi być często podmieniana, ale powinna być krystalicznie czysta i dobrze natleniona. Osobniki mogą przebywać w akwariach wielogatunkowych, jednak warto pamiętać, że większe ryby mogą potraktować je jako pokarm. Jako towarzystwo można im dobrać inne tetry, danio, razbory oraz spokojne ryby denne.

W środowisku naturalnym ryby preferują pokarm żywy. W warunkach hodowlanych można karmić je pokarmem suchym, urozmaicanym raz na jakiś czas pokarmem żywym i mrożonym.

Rozmnażanie:
Chcąc rozmnożyć Tetrę cesarską, warto pamiętać o tym, iż lepsze efekty uzyskamy poprzez odłowienie pary osobników do przygotowanego wcześniej środowiska tarliskowego. Powinien to być mały zbiornik wyposażony w rośliny drobnolistne oraz mchy, zamiennie z siatką lub mopem akwarystycznym na dnie zbiornika. Akwarium powinno mieć ograniczony dostęp do światła. Woda o temperaturze 28 °C, odczynie w zakresie 6.0-7.0 pH i twardości 1-10°dGH umożliwi rybom właściwy proces rozmnażania. Tarło następuje zazwyczaj dzień po umieszczeniu osobników w zbiorniku. Przebiega dość gwałtownie i odbywa się w całym zbiorniku. Dorosłe ryby należy odłowić, gdy tylko ikra zostanie zauważona. Po ok. 2 dniach następuje wylęg, a po kolejnych kilku dniach narybek zaczyna szukać pożywienia. Mikro pokarmy będą najlepszym rozwiązaniem dla młodych osobników. Narybek jest bardzo płochliwy i wymaga regularnych podmian wody i dobrego natlenienia.

Galeria