Nazwa: Zwinnik ogonopręgi

Nazwa łacińska: Hyphessobrycon anisitsi

Rząd: Kąsaczokształtne (Characiformes)

Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 7-8 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 120 l

Temperatura wody: 21-25 °C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-8,0

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Zwinnik ogonopręgi jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym w całym systemie rzecznym Parana w Brazylii, Paragwaju oraz Argentynie. Zamieszkuje głównie mniejsze dopływy i strumienie, a także jeziora zalewowe, bagna, rozlewiska i starorzecza. Jest gatunkiem stosunkowo łatwym w hodowli, dlatego często poleca się go początkującym akwarystom.

Posiada srebrzyto-oliwkowe ciało z opalizującą pręgą biegnącą wzdłuż linii bocznej, zakończoną charakterystyczną czarną plama w kształcie rombu u nasady ogona. Podbrzusze jest czerwonawe. Płetwa ogonowa symetryczna, mocno wcięta, częściowy przejrzysta, najczęściej czerwona, choć zdarzają się osobniki o płetwie ogonowej w kolorze żółtym. Płetwa grzbietowa przejrzysta, pozostałe płetwy jasnoczerwone. W sprzedaży dostępna jest również odmiana albinotyczna tej ryby.

Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Dojrzałe samce są intensywniej wybarwione, szczuplejsze i nieco mniejsze od samic.
Jest to gatunek ławicowy, dlatego zaleca się trzymanie co najmniej 8-10 osobników. W mniejszej grupie ryby stają się nieśmiałe i nerwowe. Tworzą dość luźną hierarchię, samce nieustannie rywalizują między sobą o samice oraz o pozycję w grupie. Generalnie nadają się do akwarium towarzyskiego, chociaż zdarzają się przypadki pogryzania płetw innym rybom. Zwinniki ogonopręgie są bardzo aktywne i wprowadaja dużo zamieszanie w akwarium, dlatego nie są najlepszym towarzystwem dla spokojnych i płochliwych gatunków.

Akwarium dla tych ryb musi być przede wszystkim długie, żeby zapewnić im dużo miejsca do pływania. Roślinność powinna być w miarę obfita, jednak nie może zajmować całego zbiornika. Najlepiej sadzić rośliny twardolistne, ponieważ delikatniejsze mogą być podskubywane. Wskazana jest także roślinność pływająca, która zapewni lubiany przez ten gatunek półcień. W akwarium powinny się również znaleźć korzenie oraz inne elementy zapewniające kryjówki. Woda musi być podmieniana regularnie raz w tygodniu, wskazana jest także wydajna filtracja, lekki ruch wody i dobre natlenienie.

Zwinnik ogonopregi jest rybą wszystkożerną. W naturalnym środowisku jego dieta składa się głównie z larw owadów i zooplanktonu z dodatkiem roślin. W akwarium chętnie przyjmuje pokarmy suche, ochotkę, dafnie czy artemie. Brak elementów roślinnych w diecie powoduje, że ryba rekompensuje sobie braki zjadając rośliny w akwarium.

Rozmnażanie:
Do rozmnożenia dochodzi dość częsta i czasami bez interwencji hodowcy, jednak aby zwiększyć szansę na potomstwo, lepiej wycierać ryby w zbiorniku tarliskowym. Przed tarłem należy ryby rozdzielić według płci, trzymać w wodzie o temperaturze 21-22 °C przez kilka dni i obficie karmić. Ryby można wycierać parami, trójkami lub piątkami z przewagą samic. Upatrzoną parę lub grupę należy przenieść do zbiornika tarliskowego o dnie wyłożonym mchem jawajskim lub wyposażonym w ruszt tarliskowy. Woda w zbiorniku powinna być lekko kwaśna, o temperaturze około 25 °C. Akwarium należy postawić w jasnym, nasłonecznionym miejscu, najlepiej tam, gdzie docierają poranne promienie słońca. Na powierzchni wody dobrze jest umieścić roślinność pływającą.

Do tarła dochodzi wcześnie rano. Jest ono dość gwałtowne i trwa zazwyczaj 2-4 godziny. Dojrzała samica może w tym czasie znieść do 2000 jaj, które są rozrzucane wśród roślinności. Po zakończonym tarle tarlaki należy natychmiast odłowić, żeby nie zjadły ikry. Wylęg następuje po 1- 2 dniach, a po kolejnych 3-5 dniach narybek zaczyna swobodnie pływać po zbiorniku. Młode można karmić larwami oczlika, wrotkami oraz nadobniejszymi larwami solowca. Po dwóch tygodniach tarlaki można próbować ponownie rozmnożyć.

Galeria