Nazwa: Kirysek szmaragdowo-ogonowy

Nazwa łacińska: Corydoras similis

Rząd: Sumokształtne

Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae)

Pochodzenie: Rzeka Rio Jamari; Brazylia

Wielkość: 6 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 80 l

Temperatura wody: 21-27°C

Parametry wody: pH 5,6-7,5 GH 5-15°dGH

Pokarm: Suchy, żywy, mrożony

Charakterystyka:
Kirysek szmaragdowo-ogonowy (Corydoras similis) ma krępe, walcowate, miedziano-żółte pokryte licznymi czarnymi kropkami ciało z silnym wygrzbieceniem w przedniej części. Brzuch kirysków jest niemal płaski i żółto-pomarańczowy. Ciało pokrywa pancerz z dachówkowato nachodzących na siebie łusek. Na tylnej części tułowia łuski mienią się intensywnie szmaragdowym odcieniem. Płetwy są koloru blado czerwonawego. Na grzbiecie znajdują się dwie płetwy pierwsza trójkątna wysoka, druga mała tłuszczowa. Płetwy piersiowe są mocne i służą do poruszania się po dnie. Na pysku znajdują się 2-3 pary niewielkich wąsików. Samce są nieznacznie mniejsze od samic a płetwa grzbietowa jest dłuższa. Kiryski szmaragdowo – ogonowe są łagodnymi rybami które należy trzymać w stadku składającym się z kilku sztuk. Nadają się do zbiorników ogólnych.

Akwarium dla kirysków powinno być niskie ponieważ ryby często wypływają zaczerpnąć powietrza. Zbiornik należy szczelnie przykryć aby kiryski nie wyskoczyły. Oświetlenie nie powinno być za mocne. Filtracja powinna być wydajna a na dnie akwarium powinno się wysypać piasek lub drobny żwirek, ważne aby nie było ostrych krawędzi. Kolor podłoża powinien być ciemny. Jako dekoracji można użyć korzeni, płaskich kamieni i kawałków drewna, kokosów. Dekoracje należy tak poukładać aby stworzyć liczne kryjówki i zakamarki w których ryby lubią się kryć. Warto również w akwarium posadzić duże rośliny szerokolistne które będą zacieniać dno zbiornika.

Najlepszy pokarm dla kirysków to taki który opada na dno. Suchy w płatkach, tabletki lub granulki. Od czasu do czasu należy podać im pokarm roślinny. Można podawać też mrożony lub żywy np. ochotka, larwa komara, rurecznik. W akwarium ogólnym należy pilnować aby inne ryby wyjadały kiryskom karmy, najlepszym rozwiązaniem jest podawanie pokarmu ok 30min. po zgaszeniu światła.

Rozmnażanie:
W akwarium tarliskowym umieszczamy dwa samce i samicę. Temp wody 27°C, pH ok7,0 GH 10°dGH. Motywacją ryb do tarła będzie podmienienie wody na świeżą i chłodniejszą tak aby temp. w ciągu kilku godzin spadła do 21-22°C. Po 24 godzinach podnosimy temp. do 27°C. Po takich zabiegach rybki składają ikrę. Ikry nie jest wiele ok 30 szt. Po zakończonym tarle ryby należy odłowić. Po ok. 4 dniach młode wykluwają się a po kolejnych 2 zaczynają pływać. Podajemy im świeżo wyklute larwy solowca. Dobrze karmione młode już po 10 tygodniach zaczynają kolorystycznie przypominać rodziców.

Ciekawostki:
• W handlu znajduje się ok 100 gatunków kirysków.
• Podobno ryby w okresie suszy przy pomocy płetw piersiowych są w stanie pełzać(na niewielki dystans) po lądzie w poszukiwaniu zbiornika z wodą.

Galeria