Nazwa: Kirys lamparci

Nazwa łacińska: Corydoras leopardus

Rząd: Sumokształtne

Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae)

Pochodzenie: Brazylia i Peru

Wielkość: do 6 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 80 l

Temperatura wody: 20-25°C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 5-18°dGH

Pokarm: suchy (granulowany i w tabletkach), żywy i mrożony

Charakterystyka:
Kirys lamparci występuje w Peru oraz Brazylii i zamieszkuje tamtejsze rzeki i ich dorzecza. Osobniki dorastają do 7.5 cm długości. W naturze dobierają się w stada, stąd zaleca się hodować je w grupach liczących min. 8 osobników. Od innych odmian odróżnia je wydłużony pysk, zakończony parą wąsików. Umaszczenie ryb jest jasne, z ciemnymi plamkami tworzącymi wzór, któremu zawdzięczają swoją nazwę. W odpowiednim otoczeniu i towarzystwie osobniki są śmiałe i aktywne. Nie zaobserwowano agresywnych zachowań, jakim mogłyby traktować inne gatunki.

Ten gatunek ryb przepada za zbiornikami z dużą ilością roślin. Odpowiednią scenerię zapewnią korzenie i kamienie o gładkiej powierzchni. Osobniki przepadają za dużą ilością szczelin, kryjówek i zakamarków. Dno zbiornika powinno być piaszczyste lub z drobnego żwiru, gdyż przedstawiciele tego gatunku lubią szukać w piasku pożywienia. Dobre natlenienie wody zagwarantuje osobnikom komfort. Mogą dzielić akwarium z innymi nieagresywnymi ni niezbyt dużymi gatunkami. Najlepiej czują się w wodzie o temperaturze 20-25°C, twardości 5 – 18 ºdGH i odczynie 6.0 – 7.5 pH. Odpowiednia dieta Kirysa Lamparciego składa się z pokarmów mrożonych oraz żywych, a także suchych, tonących pokarmów, które osobniki będą mogły zebrać z dna zbiornika.

Rozmnażanie:
Środowisko tarliskowe warto wypełnić roślinami drobnolistnymi. Akwarium powinno mieć ok. 45 cm długości. Osobniki należy nakarmić pokarmem żywym. Najlepsze efekty można uzyskać rozmnażając Kirysa w grupach, w których na jedną samicę przypadać będą dwa samce. Po zaobserwowaniu u samic zaokrąglenia części brzusznej, należy podmienić ½ wody na zimniejszą o ok. 5°C. Samce powinny uganiać się za samicami, aż do momentu nastąpienia tarła. Samica połyka nasienie samca i wydala ikrę, przyklejając jaja do statecznej materii. Dorosłe osobniki należy po tym akcie odłowić. Wylęg trwa do 3 dni. Narybek chętnie zjada larwy solowca i rureczniki.

Galeria