Nazwa: Kirys panda – Kirysek pandowaty

Nazwa łacińska: Corydoras panda

Rząd: Sumokształtne

Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae)

Pochodzenie: Peru

Wielkość: do 5 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 60 l

Temperatura wody: 22-26°C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 2-12°dGH

Pokarm: suchy (granulowany i w tabletkach), żywy i mrożony

Charakterystyka:
Kirys panda pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje spokojne rzeki i strumienie z piaszczystym dnem. Osobniki dorastają do 5 cm długości, ich ciała są jasno srebrzyste, czasami lekko różowe. Zdobią je dwie ciemne plamy, z których jedna przechodzi przez oko ryby, a druga znajduje się w części ogonowej. Trzecia czarna plama znajduje się na płetwie grzbietowej. Jak wszystkie kiryski posiada 3 pary wąsików,
a wzdłuż boków dwa rzędy płytek kostnych. Promienie płetw piersiowych przekształcone są w kolce. Młode osobniki mają bardziej kontrastowe ubarwienie niż starsze. Gatunek nie posiada szczególnych różnic płciowych. Samice są odrobinę większe i bardziej zaokrąglone w partiach brzusznych. Osobniki najlepiej czują się w stadzie minimum 5 ryb. Są spokojnie usposobione. Zamieszkują środkowe i dolne partie akwarium. Posiadają parę wąsików przy otworze gębowym. Nie należy łączyć ich w większymi
i agresywnymi rybami. Jako współtowarzyszy można im dobrać pielęgniczki karłowate, małe i spokojne razbory, kardynałki, danio i inne kirysy. Są odporne i łatwe w hodowli- odpowiednie nawet dla początkujących akwarystów.

Akwarium nie powinno być mniejsze niż 45 cm długości. Rybom należy zapewnić miękkie podłoże, aby ostre krawędzie scenerii nie uszkodziły ich ciał. Roślinność powinna być bogata, najlepiej drobnolistna. Osobniki przepadają za ziarnistym jasnym piaskiem, który lubią przekopywać w poszukiwaniu pożywienia. Należy im zapewnić kryjówki. Są dość wrażliwe na zanieczyszczenia wody i podłoże, dlatego należy pamiętać o dobrej filtracji (nie należy stosować filtracji dennej), systematycznych podmianach wody i czyszczeniu dna. Powinny też mieć dostęp do lustra wody, ponieważ oddychają dodatkowo powietrzem atmosferycznym przez jelito. Woda powyżej 26°C źle wpływa na długość ich życia. W dobrze utrzymanych warunkach dożywają nawet 10 lat. Woda powinna mieć odczyn 6.0 – 7.5 pH i twardość 2 – 12 ºdGH.

Kirysy panda są w zasadzie wszystkożerne. Przyjmują zarówno pokarm żywy, jak mrożony i suchy. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie pokarmu w płatkach lub tabletkach, który spokojnie opadnie na dno zbiornika. Zdarza się, że zjadają ikrę, zarówno swoją, jak i innych lokatorów zbiornika.

Rozmnażanie:
Osobniki będą zachęcone do tarła przy podniesieniu temperatury do 29°C oraz przez podawanie pokarmów żywych. Dobrym środkiem będzie też systematyczna filtracja wody. Samica ma w zwyczaju przyklejać zapłodnione jaja do nieruchomych elementów środowiska. Wylęg następuje po 3-5 dniach, a po kolejnych 3-4 narybek pływa w poszukiwaniu pożywienia. Po tarle warto odłowić dorosłe osobniki, aby nie zjadły złożonej ikry.

Galeria