Nazwa: Kirysek szmaragdowy

Nazwa łacińska: Corydoras splendens

Rząd: Sumokształtne

Rodzina: Kiryskowate (Callichtyidae)

Pochodzenie: Ekwador, Peru i Brazylia

Wielkość: do 8 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 120 l

Temperatura wody: 22-28°C

Parametry wody: pH 6.0-7.2 5-16 °dGH

Pokarm: Żywy, suchy i mrożony

Charakterystyka:
Gatunek ten zamieszkuje w naturze Amazonkę i jej dorzecza. Kiryski szmaragdowe dorastają do 8 cm długości. Ich ciało jest lśniące, dosyć jasne, zależnie od oświetlenia prezentuje różne odcienie. Jak sama nazwa wskazuje, dominującą barwą jest zielony. Ryby posiadają trzy pary widocznych wąsów. Różnice między samcem a samicą są znikome i trudno dostrzegalne. Ryby te charakteryzują się spokojnym usposobieniem i z powodzeniem mogą zamieszkiwać akwaria wielogatunkowe. Są aktywne zarówno w nocy, jak i za dnia. Zamieszkują zazwyczaj przydenne partie zbiornika.

Warto zapewnić temu gatunkowi dostęp do powierzchni wody, gdyż Kirysek szmaragdowy (Corydoras splendens) oddycha również powietrzem atmosferycznym. Dno nie powinno zawierać elementów o ostrych zakończeniach, gdyż mogą one uszkodzić delikatne wąsiki ryb. Zaleca się stosowanie piasku lub drobnego, zaokrąglonego żwiru. Zbiornik można obsadzić roślinnością, pamiętając jednak, iż ryby potrzebują wolnej przestrzeni do pływania. Scenerię idealnie dopełnią korzenie oraz groty stworzone z łupin orzecha kokosowego. Temperatura wody powinna wynosić 21-25 °C. Światło należy przytłumić. Nie zaleca się trzymania ryb w zbiornikach mniejszych niż 60-80 cm długości. Woda powinna mieć odczyn ok. 6.0-7.2 pH.

Kiryski preferują pokarm żywy i mrożony. Najchętniej zjadają larwy owadów. Nie pogardzą także spadającym na dno pokarmem suchym w płatkach i granulacie.

Rozmnażanie:
Najłatwiejszym sposobem jest rozmnażanie osobników w grupach. Ryby samodzielnie dobierają się w pary. Do tarła można zachęcić je poprzez podmianę wody na nieco chłodniejszą. Dobrym rozwiązaniem będzie także obfite wykarmienie ryb pokarmami żywymi. Pod odbytym tarle samica składa ikrę na liściach roślin. Tarlaki nie wykazują zainteresowania potomstwem. Po ok. 3-4 dniach następuje wylęg, a niedługo później narybek zaczyna swobodnie się poruszać. Młodym można podawać larwy solowca.

Galeria