Nazwa: Kirysek Szwarca

Nazwa łacińska: Corydoras schwartzi

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae)

Pochodzenie: Rzeka Purus, Ameryka Południowa

Wielkość: 7 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 50 l

Temperatura wody: 22-24 °C

Parametry wody: woda miękka, pH 6,5-7,5

Pokarm: Żywy, spoecjalny granulowany i mrożony

Charakterystyka:
Kirysek Szwarca (Corydoras schwartzi) jest endemicznym gatunkiem zamieszkującym zlewisko rzeki Purus w Brazylii. Jego siedliskiem są piaszczyste brzegi, zalane lasy oraz płytkie dopływy o spokojnym nurcie. Posiada dość krótkie, srebrzyste ciało pokryte czarnymi cętkami, które po bokach układają się w równoległe pasy. Płetwa grzbietowa jest wysoka, przejrzysta i ostro zakończona z nielicznymi czarnymi kropkami u nasady. Płetwa ogonowa przejrzysta, pokryta cętkami tworzącymi poprzeczne paski. Gruby czarny pas przebiega również w poprzek głowy na poziomie oczu, tworząc plamę przypominającą maskę. Pozostałą część głowy jest jasnobrązowa. Jak u większości kirysków promienie płetw piersiowych przeobrażone są w kolce,a zamiast łusek wzdłuż ciała znajdują się dwa rzędy płytek kostnych. Płeć dość łatwa do odróżnienia, szczególnie w czasie tarła. Samice są większe i bardziej okrągłe od samców, które z kolei mają większe kolce w płetwach piersiowych.

Kirysek Szwarca jest spokojną rybą, która dobrze się czuje w otoczeniu przedstawicieli własnego gatunku. Z tego powody warto hodować je w grupach po kilka osobników. Osamotniony Kirysek może stać się apatyczny i wycofany. Nadają się do akwarium towarzyskiego, jednak nie należy ich trzymać razem z dużymi i agresywnymi gatunkami, które mogłyby je zjeść. Przebywa głównie w dolnej części zbiornika, ale musi mieć również zapewniony dostęp do powierzchni, ponieważ oddycha także powietrzem atmosferycznym przez jelito. Jest aktywny głównie wieczorami i nocą.

Akwarium dla Kiryska powinno być zacienione i wyposażone w liczne kryjówki. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się ciemny piasek lub bardzo drobny żwir o zaokrąglonych krawędziach. Gruby żwir lub grys może spowodować zranienia oraz uszkodzenia ciała. Podłoże powinno być regularnie czyszczone, żeby zapobiec infekcjom wąsików. Preferują miękką wodę o temperaturze pomiędzy 22 a 24 °C. Akwarium powinno być wyposażone w pokrywę, ponieważ ryby mogą wyskakiwać ze zbiornika.

Kirysek Szwarca jest rybą wszystkożerną, jednak w jej diecie powinny przeważać pokarmy mięsne.
W naturalnym środowisku żywi się małymi owadami i skorupiakami, mięsem martwych ryb oraz roślinami. Ceniony przez akwarystów jako „służba sanitarna” akwarium, wyjadająca z dna resztki pokarmu. Chętnie zjada larwy ochotki i solowca. Można go również karmić gotowymi pokarmami w tabletkach opadających na dno, jednak nie powinno to stanowić podstawy ich diety.

Rozmnażanie:
Sporadycznie rozmnaża się w warunkach hodowlanych. Najczęściej udaje się rozmnożyć kiryski zimą. Aby zachęcić ryby do tarła należy przenieść je do akwarium tarliskowego i obniżyć temperaturę wody. Do rozmnożenia należy wybrać najbardziej krągłą samicę i najlepiej 2 samców. Przed tarłem należy je obficie karmić pokarmem mięsnym żywym lub mrożonym. Zbiornik tarliskowy powinien być wyposażony w piasek i gęste kępy drobnolistnej roślinności. Samica składa lepkie jaja najczęściej na szybie zbiornika w miejscu gdzie jest duży przepływ wody. Po zauważeniu ikry tarlaki należy odłowić, żeby jej nie zjadły. Młode wylęgają się po 3-5 dni, a kiedy zaczynają swobodnie pływać można zacząć je karmić larwami solowca.

Ciekawostki:
Kirysek Szwarca ma możliwość spoglądania niemal pionowo w dół na dno zbiornika. Często również sprawia wrażenie jakby „mrugał” do hodowcy.

Galeria