Nazwa: Lin

Nazwa łacińska: Tinca tinca

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Europa, Azja

Wielkość: 30 - 40 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: 500 l , oczko wodne

Temperatura wody: 15- 25 °C

Parametry wody: Średnio twarda, pH 6,5-7,5

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Lin (Tinca tinca) jest rybą hodowlana, popularna w całej Europie oraz w zachodniej części Azji. Najchętniej zamieszkuje płytkie i ciepłe wody stojące z dużą ilością roślinności.

Zazwyczaj osiąga długość 30-40 cm, choć w naturalnym środowisku często spotyka się znacznie większe osobniki. Posiada krępe, wygrzbiecone ciało, okrągłe w poprzecznym przekroju, pokryte drobnymi, głęboko osadzonymi w pokrytej śluzem skórze łuskami. Płetwy niezbyt duże, charakterystycznie zaokrąglone. Otwór gębowy poziomy, w jego kącikach po jednym krótkim i miękkim wąsiku. Grzbiet szarozielony, boki oliwkowozielone, zielone lub żółtozielone ze złotym połyskiem, brzuch kremowobiały lub żółty. Płetwy ciemnoszare lub czerwonofioletowe. W oczkach wodnych najczęściej hoduje się tzw. lina złotego- odmianę kolorystyczną o żółtym, mocno połyskującym ciele i jasnych płetwach. Płeć dośc łatwa do odróżnienia- płetwy brzuszne u samca są znacznie dłuższe niż u samicy (przygięte do ciała sięgają za odbyt) i mają grubsze promienie.

Lin jest rybą dość łatwą w hodowli. Najlepiej czuje się w grupie kilku do kilkunastu przedstawicieli własnego gatunku. Dobrze znosi również towarzystwo innych ryb, takich jak karasie czy karpie. Jest aktywny głównie wieczorem oraz nocą. Dużo czasu spędza przy dnie lub tuż pod powierzchnią wody, schowany wśród roślinności.

Wymaga dużego akwarium z dużą ilością roślin i niezbyt intensywnym oświetleniem. Dobrze znosi wysokie temperatury wody- nawet do 30 °C. Jako podłoże najlepsza będzie ziemia do oczek wodnych, którą liny lobia przekopywać. Mile widziane są rośliny pływające. Filtracja powinna być możliwie jak największa, jednak niepowodująca dużego prądu wody. W oczku wodnym również należy zapewnić linom obecność dużej ilości roślin. W większych zbiornikach nie ma potrzeby odławiać ich na zimę – przezimują na dnie, pod warunkiem, że będą miały zapewniony dostęp powietrza.

W naturalnym środowisku podstawę diety linów stanowią bezkręgowce uzupełniane glonami oraz sporadycznie roślinami. Chętnie jedzą również pływające pokarmy przeznaczone do karmienia ryb w oczku wodnym. Os czasu do czasu można podawać również groch, kukurydzę, kasze a nawet chleb. Pokarm pobierają dość chaotycznie. Najlepiej karmić ryby raz dziennie, wieczorem, kiedy wzrasta ich aktywność.

Rozmnażanie:
Liny osiągają dojrzałość płciową pomiędzy 2 a 4 rokiem życia. Tarło ma miejsce od końca maja do połowy sierpnia. Odbywa się w ciepłych, silnie zarośniętych płytkich wodach. Samica składa nawet do 900 tys. jaj, które przylepia do roślin wodnych. Młode wylęgają się po 3–8 dniach i pozostają w miejscu wylęgu przez kolejnych 14–17 dni. W stawach i oczkach wodnych rozmnaża się dość łatwo. Brak informacji na temat udanego rozmnożenia w akwarium.

Galeria