Nazwa: Motylowiec

Nazwa łacińska: Pantodon buchholzi

Rząd: Kostnojęzyczne

Rodzina: Motylowcowate (Pantodontidae)

Pochodzenie: Afryka Zachodnia – jeziora Czad, Niger, Kamerun, Kongo, Zambezii

Wielkość: do 10 cm

Usposobienie: Agresywny w stosunku do małych ryb

Wielkość akwarium: > 200 l

Temperatura wody: 26-30°C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH poniżej 10°dGH

Pokarm: większy żywy, owady, świerszcze, larwy, czasem suchy pokarm

Charakterystyka:
Motylowiec – Pantodon buchholzi Peters, 1877, ryba akwariowa należąca do rodziny motylowcowatych, zwana także African Butterfly Fish, jest jedynym przedstawicielem rodziny Pantodontidae, pochodząca z Afryki Centralnej i Zachodniej. Zamieszkuje spokojne wody w Nigerii, Kamerunie i Republice Konga, osiąga w warunkach naturalnych średnio rozmiary do 15 cm długości, w akwarium 10 cm. Jej średnia długość życia to 5 lat. Motylowiec został sprowadzony do Europy w 1905 roku, a już siedem lat później został rozmnożony przez hodowcę z Pragi – Siegela. Cechą charakterystyczną dla tego gatunku ryb jest to, iż spędzają większość czasu przy powierzchni wody, szukając pożywienia potrafią również wznieść się wysoko ponad jej lustro.

Wymagają akwarium o minimum 90 cm długości, koniecznie z niskim (10- 15 cm) poziomem wody. Oświetlenie i ruch wody powinny być ograniczone do minimum. Wskazane są rośliny pływające, natomiast to, co znajduje się poniżej lustra, nie ma dla motylowca większego znaczenia. Parametry wody: pH 6,0-7,5. Najbardziej przystępna jest dla nich woda miękka, lekko kwaśna, najlepiej z dodatkiem garbników. Wydają się mniej płochliwe, jeśli mają ciemne podłoże. Zbiorniki, w których trzymane są motylowce, powinny być przykryte. Wśród tego gatunku przeważa kolor rdzawo-brunatny i srebrny, ciało pokryte jest dużą ilością plamek w tej kolorystyce. Płeć motylowców rozróżnić można w ten sposób, iż samiec jest mniejszy i bardziej wysmukły, samiczka natomiast jest większa, ma zaokrągloną płetwę odbytową. Silnie rozwinięte płetwy piersiowe kształtem przypominają skrzydła motyla. Płetwy te spełniają dwie funkcje: pozwalają rybom polować na powierzchni, a rozłożone pomagają się kamuflować, upodabniając motylowce do suchych liści unoszących się na wodzie. Płetwy brzuszne mają silnie wydłużone promienie, częściowo tylko porośnięte błoną.

Motylowiec jest delikatną rybą, wymagającą szczególnej opieki, polecana jest przede wszystkim doświadczonym akwarystom. Na ogół są spokojne, jednak mogą zjadać mniejsze ryby, bywają też agresywne w stosunku do innych osobników przebywających w górnej części zbiornika, w tym również przedstawicieli własnego gatunku. Nie powinny być trzymane z rybami, które mogłyby uszkodzić ich wydatne płetwy. Jako towarzystwo można im dobrać małe i średnie pielęgnice z Afryki Zachodniej i ryby z rodziny Buszowców. Najlepiej jednak czują się z akwarium jednogatunkowym.
Motylowce są drapieżnikami, dlatego w ich diecie powinny dominować produkty zwierzęce.

Przyjmują pokarmy wyłącznie pływające po powierzchni wody. Nie lubią pożywienia zbyt rozdrobnionego – pobierają zazwyczaj tylko większe kawałki. Motylowce żywią się pająkami, dużymi ćmami, gąsienicami, karaluchami, świerszczami i małymi rybkami, małymi kawałkami mięsa oraz pokarmami mrożonymi.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie motylowców może sprawiać nie lada trudności. Po umieszczeniu pary hodowlanej w obszernym akwarium, w którym pływają rośliny, woda powinna być miękka, o temperaturze około 29°C. Tarło poprzedzone jest zalotami, które mogą trwać kilka dni. Do aktu dochodzi wśród roślinności, gdzie samiec obejmuje samicę płetwami. Samica składa od 100 jaj. Przezroczysta ikra unosi się na powierzchni wody, w przeciągu 8-10 godzin brązowieje bądź czernieje, a po trzech dniach wylęga się narybek. Rodzice nie wykazują instynktu rodzicielskiego, mogą zjadać zarówno ikrę, jak i narybek, dlatego pływające jajeczka warto odłowić. Uzyskany narybek jest bardzo wrażliwy i trudno go odchować. Młode należy karmić larwami solowca, mszycami i muszkami.

Ciekawostki:
Motylowiec wytwarza wokół siebie delikatne pole elektryczne, wyczuwalne przez inne osobniki, które „wyłącza” w czasie tarła.

Galeria