Nazwa: Brak polskiej nazwy

Nazwa łacińska: Neolamprologus caudopunctatus

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Afryka

Wielkość: 6,5-9 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >60l

Temperatura wody: 25-27 °C

Parametry wody: Twarda, pH 7,5-9,0

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Neolamprologus caudopunctatus jest gatunkiem endemicznym jeziora Tanganika. Zamieszkuje głównie litoral piaszczysty ze składowiskami muszli, częściowo również strefy przejściowe z rumowiskami skalnymi, wykorzystując szczeliny skalne do rozrodu zamiast muszli.

Ma bocznie spłaszczone ciało perłowo białej barwy z licznymi połyskującymi punkcikami na łuskach. W niektórych sytuacjach (głównie pod wpływem stresu) uwidacznia ciemne poprzeczne pasy. Płetwa grzbietowa długa i wysoka, ostro zakończona, ma intensywnie żółta lub pomarańczową obwódkę. Pozostałe płetwy są w kolorze ciała, lekko przejrzyste, nakrapiane połyskującymi punktami, które układają się w linie. U niektórych osobników pojawia się również żółta lub pomarańczowa obwódka na płetwie ogonowej. Oczy o intensywnie błękitnym lub turkusowym kolorze. Płeć trudna do odróżnienia- samce są zazwyczaj większe od samic i mają lepiej wybarwioną płetwę grzbietową.

Do spokojna i bardzo ciekawska ryba, która dobrze sprawdzi się w akwarium towarzyskim. W stosunku do przedstawicieli własnego gatunku samce wykazują czasem zachowania terytorialne, szczególnie w okresie tarła i w małym zbiorniku. Na innych mieszkańców akwarium zazwyczaj nie zwraca większej uwagi. Aktywna w ciągu dnia, dużo pływa w środkowej i dolnej strefie zbiornika. Najlepiej trzymać pojedynczą parę osobników, decydując się na grupę należy zapewnić rybom dużo przestrzeni oraz odpowiednią ilość muszli lub grot. Młode osobniki zazwyczaj trzymają się razem, dopiero wraz z dobraniem się par pojawiają się konflikty w grupie.

Dla jednej pary Neolamprologus caudopunctatus wystarczy akwarium o wielkości około 60 l. Podłoże powinno być z drobnego piasku i mieć grubość co najmniej 5 cm, ponieważ ryby bardzo często w nim grzebią. Należy też zapewnić odpowiednie warunki do rozmnożenia tzn. muszle lub groty- mogą to być rumowiska skalne, doniczki lub groty ceramiczne. Dekoracji nie powinno być zbyt wiele, ponieważ gatunek ten ceni sobie otwarte przestrzenie i puste dno, na którym żeruje. Rośliny nie są konieczne, szczególnie, że te słabo ukorzenione mogą zostać wykopane. Chemia wody typowa dla Tanganiki. Konieczna dobra filtracja i częste częściowe podmiany wody.

Zazwyczaj mało kłopotliwe do wykarmienia. W naturze żywią się głównie zooplanktonem i larwami owadów. W akwarium przyjmuje każdy odpowiednio drobny pokarm opadający na dno, w tym gotowe karmy, należy jednak pamiętać, żeby podstawę diety stanowiły produkty mięsne.

Rozmnażanie:
Dość łatwo rozmnaża się bez ingerencji akwarysty i zazwyczaj również bez jego wiedzy, ponieważ ryby nie afiszują się z zalotami. Zbliżające się tarło można rozpoznać po tym, że para więcej czasu spędza w wybranej muszli lub grocie. W momencie pojawienia się potomstwa samiec zazwyczaj zostaje przepędzony i opiekę nad młodymi przejmuje samica.

Galeria