Nazwa: Niszczuka krokodyla

Nazwa łacińska: Atractosteus spatula

Rząd: Niszczukokształtne, łuskokształtne (Lepisosteiformes)

Rodzina: Niszczukowate (Lepisosteidae)

Pochodzenie: Ameryka Północna

Wielkość: do 300 cm

Usposobienie: Agresywne, terytorialne

Wielkość akwarium: >5000 l

Temperatura wody: 11-23 °C

Parametry wody: Średnio twarda do twardej, pH 6,5- 8,0

Pokarm: Żywy i mrożony

Charakterystyka:
Niszczuka krokodyla jest największą słodkowodną rybą amerykańską, osiągającą nawet do 3 m długości. Zamieszkuje głownie wody stojące i rozlewiska rzek na terenie południowej Ameryki Północnej: Florydy, Alabamy, Luizjany, Teksasu, Zatoki Meksykańskiej, Missisipi oraz południowej Karoliny. Zajmuje siedliska obfitujące w kryjówki z drzew i korzeni. Do hodowli w akwarium nadają się tylko bardzo młode egzemplarze, o wielkości do kilkudziesięciu centymetrów. Dlatego decydując się na tę rybę, należy zawczasu przewidzieć konieczność przeniesienia jej do większego zbiornika.

Niszczuka krokodyla (Atractosteus spatula) ma bardzo długie, ciemnoszare lub szaro- oliwkowe ciało. Zazwyczaj dorasta do 150-200 cm, choć odławiano też osobniki znacznie większe. Pysk ryby jest bardzo wysłużony i uzbrojony w dwa rzędy zębów, co powoduje, że rzeczywiście przypomina krokodyla. Dzięki zmodyfikowanemu pęcherzowi pławnemu, podłączonemu do gardła, niszczuka może oddychać również częściowo powietrzem atmosferycznym i dzięki temu przeżyć poza wodą do 2 godzin. Płeć bardzo trudna do odróżniania, uważa się samice są większe i bardziej krągłe od samców. Młode tego gatunku są jasne, w górnej części tułowia pokryte szarymi cętkami. Bardzo szybko rosną i po roku osiągają już rozmiar około 20 cm.

Jako agresywny drapieżnik nie powinna być trzymana z mniejszymi od siebie rybami. Ponieważ jest silnie terytorialna wobec własnego gatunku, najlepiej hodować pojedynczy okaz. Zajmuje wszystkie partie zbiornika. Większość czasu spędza ukryta wśród rośli, gdzie w naturze poluje. W odpowiednio dużym zbiorniku można zaobserwować, że niszczuka jest bardzo szybkim pływakiem. Jest bardzo silna i potrafi narobić szkód w akwarium. Jednocześnie dość płochliwa i trudna do „udomowienia”.

Akwarium dla tej oryginalnej ryby powinno być przede wszystkim duże i zabezpieczone mocną pokrywą, ponieważ ma ona tendencję do wyskakiwania. Jako podłoża należy użyć żwiru. Zbiornik powinien być dość obficie obsadzony roślinnością po bokach, z pozostawieniem wolnej przestrzeni do pływania. Warto też użyć do dekoracji kawałków drewna i korzeni i z nich stworzyć odpowiednie do wielkości ryby kryjówki. Niszczuka najlepiej czuje się w zacienionym akwarium z jak najsłabszym oświetleniem i niemal niewyczuwalnym prądem wody. Ponieważ jest żarłoczna, produkuje dużo produktów przemiany materii, w związku z tym warto zadbać o wydajna filtrację i regularne, częściowe podmiany. Dobrze adaptuje się w wodzie o różnych parametrach.

W naturze poluje na ryby, skorupiaki, a nawet małe ptaki i ssaki. W akwarium najchętniej przyjmuje żywe ryby, można ją również przyzwyczaić do mrożonych filetów. Nie należy zbyt często podawać mięsa zwierząt ciepłokrwistych, ponieważ jest dla niszczuki szkodliwe.

Rozmnażanie:
Nie rozmnaża się w akwarium.

Ciekawostki:
Ikra Niszczuki jest trująca dla ludzi.
Ryba żyje do 50 lat.

Galeria