Nazwa: Pielęgnica skośnopręga

Nazwa łacińska: Mesonauta festivus

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Gujana oraz dorzecza Amazonki

Wielkość: do 15 cm

Usposobienie: łagodna, płochliwa

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 22-28 °C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 5-12 °dGH

Pokarm: żywy, mrożony i suchy

Charakterystyka:
Dorzecza Amazonki i tereny Gujany stwarzają Pielęgnicy skośnopręgiej odpowiednie warunki naturalne. Ich bocznie spłaszczone, dość wysokie ciało charakteryzuje się zmiennym ubarwieniem, przyjmującym odcienie zieleni i żółci, okraszone metalicznym połyskiem. Swoją nazwę Pielęgnica skośnopręga zawdzięcza ciemnej prędze wiodącej od pyska, przez oko, aż do zakończenia płetwy grzbietowej. Na części ogonowej widnieje ciemna plama. Płetwy brzuszne, ogonowa i grzbietowa są wydłużone. Samce są nieco większe i mają ostrzej zakończone płetwy. Osobniki dorastają do 15 cm długości. Zaleca się trzymanie ryb w stadach. Są wtedy mniej płochliwe i spokojniejsze.

Akwarium dla tego gatunku z rodziny pielęgnicowatych powinno być gęsto obsadzone roślinnością, jednak warto pozostawić osobnikom wolną przestrzeń do pływania. Przepadają za wysokimi roślinami. Światło powinno być rozproszone, doskonale sprawdzi się w tym celu flora pływająca i gatunki roślin które przytłumią światło. Zalecana temperatura wody to ok. 22-28°C. Odczyn wody powinien znajdować się w zakresie 6.0-7.5 pH. Wskazana pojemność zbiornika to min. 240 litrów. Woda powinna być miękka, do średnio twardej. Ważny będzie niewątpliwie wydajny system filtracyjny z dużą powierzchnia mediów filtrujących, zapewniający dobre i stabilne parametry wody.

Pielęgnica skośnopręga zjada właściwie każdy rodzaj pokarmu dla ryb ozdobnych, szczególnie lubi pokarmy żywe i mrożone.

Rozmnażanie:
Nie należy ingerować w dobieranie się osobników. We właściwie utrzymanych codziennych warunkach, w stadzie ryb samce dobierają się z samicami. Samica składa jaja w kryjówce, którą uprzednio upatrzyła. Ikra może składać się nawet z 400 jaj. Potomstwo jest pilnowane przez zarówno samca, jak i samicę. Do wylęgu dochodzi po ok. 72 godzinach, a po 4-5 dniach narybek zaczyna samodzielnie pływać. Można karmić go mikro pokarmem i zooplanktonem.

Galeria