Nazwa: Barwniak szmaragdowy

Nazwa łacińska: Pelvicachromis taeniatus

Rząd: (Perciformes) – Okoniokształtne

Rodzina: Pielęgnicowate

Pochodzenie: Afryka - Nigeria i Kamerun

Wielkość: Samiec 9, samica 7 cm

Usposobienie: Średnio agresywne

Wielkość akwarium: > 120 l

Temperatura wody: 22-28 °C

Parametry wody: PH 6,5-7,0 GH 5-12 dGH

Pokarm: Mięsny mrożony i żywy, czasem roślinny zarówno suchy jak i w postaci warzyw

Charakterystyka:
Barwniak szmaragdowy (Pelvicachromis taeniatus) pochodzi z Afryki. Zamieszkuje głównie wolno płynące wody w Kamerunie i Nigerii. Preferuje rzeki o piaszczystym podłożu, bogatej roślinności, z dużą ilością kryjówek i zakamarków. Samce dorastają do 8 cm długości, a nieco mniejsze samice do 6 cm. Dymorfizm płciowy przejawia się także w budowie płetw, z których odbytowa i grzbietowa są wydłużone u samców. Samice są bardziej zaokrąglone w części brzusznej. Istnieje ponad 10 odmian tego gatunku, każdą z nich cechuje inne ubarwienie. Zaliczamy do nich min: Kienke, Moliwe. Lobe, Nigerian Green, Nigerian Red, Nigerian Yellow, Nange. Występują zarówno szaro-zielone, jak i niebiesko-zielone, różowawe, oraz z ciemną pręgą biegnącą przez długość całego ciała. Jest to spokojnie usposobiony gatunek, który może odstraszać inne ryby w trakcie tarła i podczas wychowania narybku.

Warunki, jakie powinny panować w akwarium to przede wszystkim woda o temperaturze 22-26 °C, twardości 5-12 ºdGH i odczynie 5.0 – 7.5 pH. Niezbędna jest wydajna filtracja i regularne podmiany wody nawet do 30% tygodniowo. Zbiornik powinien mieć długość nie mniejszą niż 60 cm długości ale zaleca się powyżej 120 litrów pojemności. Właściwa sceneria środowiska składać się będzie z korzeni, patyków, kokosów i glinianych elementów, które stworzą rybom schronienie. Zaleca się również w zbiorniku posadzić rośliny. Podłoże powinno być piaszczyste lub żwirowe (drobny, kwarcowy żwir), światło ograniczone. Ryby dobrze czują się w towarzystwie innych, mniejszych gatunków o spokojnym usposobieniu z tendencją do przebywania w górnych partiach zbiornika.

Barwniaki są szystkożerne. Należy pamiętać, by w diecie znalazł się np. szpinak czy sałata, gdyż bez pokarmu roślinnego mogą podgryzać rośliny akwarium. Kluczem do prawidłowego rozwoju ryb jest urozmaicona dieta.

Rozmnażanie:
Środowisko tarliskowe nie różni się od warunków panujących w akwarium hodowlanym. Chcąc rozmnożyć ten gatunek, należy umieścić w zbiorniku większą grupę ryb, dzięki czemu samodzielnie dobiorą się w pary. Po zauważeniu, że samiec nabiera intensywniejszych barw a samica zaokrągla się w części brzusznej, ryby należy obficie nakarmić pokarmem mięsnym żywym lub mrożony. Samica zaczyna zaloty poprzez prezentowanie samcowi swojej płetwy brzusznej. Do rozmnożenia dochodzi zazwyczaj w kryjówkach lub zakamarkach, tam też samica składa jaja, z których po 3 dniach wylęgają się młode. Po następnym tygodniu rybek zaczyna samodzielnie pływać w poszukiwaniu pokarmu.

Galeria