Nazwa: Pielęgnica Ramireza (motylowa)

Nazwa łacińska: Mikrogeophagus ramirezi

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Wenezuela i Kolumbia – dorzecza rzeki Orinoko

Wielkość: samiec do 6 cm a samica do 5 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 80 l

Temperatura wody: 24-30°C

Parametry wody: PH 6,0-6,5 GH 2-8°dGH

Pokarm: żywy, mrożony i suchy

Charakterystyka:
Pielęgnica Ramireza (Pielęgniczka Ramireza) pochodzi z Ameryki Południowej. Spotykana w przydennych sferach gęsto zarośniętych wód Kolumbii oraz Wenezueli. Osobniki tego efektownego gatunku dorastają do 6 cm długości. Ich ubarwienie jest szaro żółtawe, ciało połyskujące. Samce wyraźnie odróżniają się wydłużonymi płetwami (brzuszną i grzbietową), zaś samice mają wyraźnie czerwony brzuch. Ich żywotność nie jest długa, osiągają wiek maks. 4 lat. Osobniki są spokojnie usposobione, ich temperament jest łagodny i towarzyski.

Akwarium powinno być nie mniej niż 60 cm długości. Scenerię należy zaprojektować w sposób, który zapewni rybom dużą ilość kryjówek, zakamarków i grot. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z bogatej roślinności, kilku porośniętych korzeni oraz kamieni. Pielęgnice Ramireza mogą przebywać w środowiskach wielogatunkowych wraz z podobnie zbudowanymi i usposobionymi rybami. Należy pamiętać o dobrej filtracji. Ryby są szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia i podatne na choroby. Parametry wody to temperatura ok. 24-30 °C, odczyn 5.0-7.0 pH i twardość 2-8 ºdGH.

Pielęgnica Ramireza nie jest wybredna. Nie pogardzi pokarmem suchym, mrożonym ani żywym.

Rozmnażanie:
W środowisku tarliskowym poziom wody powinien wynosić ok. 15 cm, a jej temperatura 28-30°C. Wybrane dorosłe osobniki należy karmić pokarmem bogatym w białko, najlepiej sprawdzi się pokarm żywy. U osobników tuż przed tarłem pojawi się brodawka płciowa w okolicach odbytu. Do tarła dochodzi zazwyczaj w miejscu widocznym, na twardym podłożu. Samica składa jaja najczęściej w wykopanych jamkach lub na kamieniach. Ikra jest żółtoszara i może liczyć nawet 300 jaj. Narybek ukazuje się po kilku dniach, a dorosłe osobniki pomagają mu wyswobodzić się z osłon jajowych. Najlepszym pokarmem dla młodych ryb będzie drobny plankton.

Ciekawostki:
Jest to gatunek, który charakteryzuje się się wieloma pozytywnymi cechami, które mogą być decydujące dla wielu akwarystów zarówno amatorów jak i tych bardziej zaprawionych w tworzeniu idealnych akwariów. Jednym z pierwszych charakterystycznych dla Pielęgnicy Ramireza atutów, jest fenomenalny dar dostosowywania się do niemal dowolnych warunków panujących w zbiorniku. Daje to nieograniczone możliwości do rozpoczęcia „zabawy” w akwarystę. Kolejną ciekawostką charakteryzującą tą wyjątkową rybę jest to, że jest ona bardzo zwinna oraz posiada swój niecodzienny charakter i osobowość. Dodatkowo może się pochwalić dość konkretnymi w porównaniu do podobnych gatunków zdolnościami rozpoznawania oraz kojarzenia na poziomie który śmiało można nazwać inteligencją. Pielęgnica przejawiają zachowania podobne do tych jakie charakteryzują większe od nich ziemiojady. Mianowicie lubią one przegrzebywać miękkie podłoże w poszukiwaniu drobnych żyjątek, czasem kopią w nim niewielkie dołki za pomocą energicznych skrętów ciała.

Pielęgnica Ramireza chociaż zazwyczaj przez laików kojarzy się bardzo mocno z typową amazońską rzeką i lasami, gdzie panują „czarne rzeki” naprawdę pochodzi ze skrajnie odmiennego rejonu Ameryki Południowej – z llanos, czyli stepów w dorzeczu Orinoco na obszarze Wenezueli. W tych okolicach panują jakby 2 klimaty w ciągu roku. Jeden to pora bardzo sucha, a kolejny to pora deszczowa. Jest to w zasadzie łagodna ryba, ale samce przejawiają w niektórych przypadkach pewnego rodzaju terytorializm względem siebie. Polecaną zatem przez specjalistów obsadą jest jeden samiec i dwie samice, aby mieć pewność, że nie będzie niepotrzebnych problemów związanych ze zbytnim staraniem się o utrzymanie swoje terytorium przez samców. Z tego powodu przy wybieraniu akwarium dla tych ryb należy kierować się przede wszystkim długością zbiornika, a nie ściśle jego wysokością czy faktycznym litrażem. Każda Pielęgnica Ramireza zajmie obszar o średnicy około 30- 40 cm, z czego łatwo obliczyć, że para będzie czuła się swobodnie w standardowym około 80-litrowym akwarium.

Znaleźliśmy dla Państwa również informację na temat ubarwienia tych ryb jakie obecnie są dostępne na świecie. Okazuje się, że w wyniku długoletniego selekcjonowania i krzyżowania Pielęgnic Ramireza, są one w dzisiejszych czasach dużo bardziej i intensywniej ubarwione niż ryby żyjące dziko w Ameryce Południowej. Oprócz standardowej odmiany określanej powszechnie jako “German blue ram” wyhodowano też ryby z długimi, welonowymi płetwami, ale również odmianę “złotą”, która jest pozbawiona barwnika znanego jako melanina oraz niebieską „electric blue”. Stworzono również chyba najbardziej widowiskową wersję Pielęgnicy Ramireza, czyli całkowicie białą, znaną jako albinotyczną.

A to kilka innych ciekawych gatunków ryb z rodziny pielęgnicowatych: Skalar, Pyszczak złocisty, Pielęgnica pawiooka, Pielęgnica papuzia, Pielęgniczka kakadu, Paletka – Dyskowiec czy Barwniak czerwonobrzuchy.

Galeria