Nazwa: Pielęgnica sewerum

Nazwa łacińska: Heros efasciatus

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa, całe dorzecze Amazonki

Wielkość: 30cm w naturze; 20-25 w akwarium

Usposobienie: Jak na tak dużą rybę jest łagodna.

Wielkość akwarium: > 300 l

Temperatura wody: 22-29 °C

Parametry wody: pH 5.5-7,0 GH 1-8 °dGH

Pokarm: Suchy, żywy, mrożony

Charakterystyka:
Pielęgnica sewerum to pięknie ubarwiona ryba o długości nawet do 25 cm. Często mylona z Pielęgnicą Plamooką, Pielęgnicą zieloną (Heros severus). W naturalnym środowisku występuje w głębokich rzekach i strumieniach dorzecza amazonki, często obficie porośniętych roślinnością. Charakteryzuje się spłaszczonym ciałem o okrągłym kształcie. Ubarwienie zależne od pochodzenia ryby. Podstawowa dzika forma ma ciało koloru od oliwkowego do ciemnej zieleni. Dolna część ciała jaśniejsza, u nasady płetw piersiowych płetwy odbytowej i w okolicach pokryw skrzelowych zazwyczaj pojawia się intensywnie pomarańczowa barwa. W poprzek ciała biegną czarne pasy, które u młodych osobników są bardzo wyraźne, natomiast z wiekiem częściowo zanikają, tak, że widoczne pozostają tylko ich dolne części oraz pas u nasady ogona. Poza podstawową odmianą barwną, w handlu spotkać można także odmianę Gold (całe ciało żółte), odmianę Red Spotted (całe ciało pokryte czerwonymi worami), odmianę Rotkail (ciemniejsze ubarwienie niż u odmiany podstawowej z intensywną, zazwyczaj ciemno niebieskie, czasami niemal czarne z intensywną pomarańczową barwą u nasady głowy), odmianę Albino, oraz przeróżne krzyżówki tych odmian. Samce można poznać po intensywniejszym wybarwieniu i garbie tłuszczowym pojawiającym się u starszych osobników. Są też zazwyczaj większe od samic.

Pielęgnica severum jest to gatunek spokojny, jednak w okresie tarła są bardzo terytorialne – mogą walczyć ze sobą chwytając się za szczęki i usiłując wypchnąć przeciwnika ze swojej części akwarium. Mogą być hodowane z innymi pielęgnicami o podobnym temperamencie, pod warunkiem, że zbiornik jest odpowiednio duży i wyposażony w kryjówki. Ten gatunek najlepiej czuje się z towarzyszem, dlatego minimum w jednym akwarium powinniśmy hodować parę severum. Dla samej pary akwarium powinno mieć 240 litrów, jednak, jeśli planujemy wprowadzać więcej ryb, konieczny będzie większy zbiornik. Podłoże najlepiej wysypać piaskiem a całość udekorować korzeniami, kamieniami i roślinami, które przy okazji zapewne posłużą również jako przysmak dla ryb. Koniecznie trzeba wyposażyć akwarium w wydajny filtr. Woda powinna być kwaśna i miękka. Oświetlenie słabe, najlepiej przytłumione przez rośliny pływające. Ze względu na sposób rozmnażania (ryby składają ikrę na płaskich pionowych powierzchniach) zbiornik powinien być dość wysoki.

Ryby te są wszystkożerne – w akwarium można im dawać pokarmy suche, żywe i mrożone takie jak dżdżownice, krewetki czy ochotki, a także warzywa – między innymi sałatę, groszek, szpinak i inne zielone warzywa.

Rozmnażanie:
Nie jest to trudny proces. Jeśli mamy więcej pielęgnic, po jakimś czasie wyłoni się wśród nich para. Nie ma potrzeby przenoszenia ryb do oddzielnego zbiornika. Para sama wybierze sobie miejsce tarliska – korzeń, płaski kamień lub inną wolną przestrzeń. Samica zostawi na przygotowanej powierzchni jaja, które następnie zostaną zapłodnione przez samca. Wylęg nastąpi po 3-5 dniach. Narybek zostanie przeniesiony przez matkę do wykopanego wcześniej dołka. Rodzice opiekują się zarówno ikrą jak i młodym narybkiem – choć w młodym wieku mają tendencję do jego zjadania.

Ciekawostki:
Ryby żyją do 10 lat.

Galeria