Nazwa: Pielęgniczka panduro

Nazwa łacińska: Apistogramma panduro

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 5,5- 7,5 cm

Usposobienie: Dość agresywna i terytorialna

Wielkość akwarium: >90 l

Temperatura wody: 23 – 27 °C

Parametry wody: Miękka, pH 4,0- 6,5

Pokarm: Żywy, mrożony

Charakterystyka:
Pielęgniczka panduro (Apistogramma panduro) to gatunek pochodzący z dorzecza Amazonki na terenie Peru. Najczęściej zamieszkuje wolno płynące strumieni lub rozlewiska w miejscach, gdzie gromadzą się opadające do wody liście. Jest niewielka i bardzo kolorowa rybą. Dymorfizm płciowy jest u tego gatunku bardzo wyraźny. Samce i samice różnią się znacznie rozmiarem- samce są około 2 cm większe od samic, oraz ubarwieniem. Samce mają srebrzyste ciała z błękitnym połyskiem, które w rejonie głowy przyjmują czasem żółtawy odcień. Na bokach widoczne są nieregularne ciemne plamy. Płetwa grzbietowa i ogonowa są wyraźnie niebieskie, dodatkowo zewnętrzna krawędź płetwy ogonowej ma czerwoną obwódkę. Samice poza okresem godowym są srebrzysto- żółtawe, a w czasie tarła przybierają barwę miodową. Na ciele ma nieregularne czarne plamy, których jest zazwyczaj więcej niż u samców. Wszystkie płetwy są wyraźnie żółte.

Ryby te są bardzo agresywne wobec własnego i pokrewnych gatunków, co wynika z silnego terytorializmu. W stosunku do innych mieszkańców zbiornika zazwyczaj zachowują obojętność, choć zdarzają się agresywne osobniki, które będą ganiać i zaczepiać inne ryby. Szczególnie często zdarza się to w czasie tarła. Najlepiej hodować w akwarium dobraną parę tych ryb. Przy większej ilości pielęgniczek konieczna jest zapewnienie odpowiedniej ilości rewirów, w przeciwnym razie samce będą walczyć o terytorium.

Jedną parę można trzymać w akwarium o pojemności 90 l, przy czym kluczowa jest długość dna, która powinna wynosić co najmniej 80 cm. Ryby potrzebują do rozmnażania grot i kryjówek np., doniczek ceramicznych. Jako podłoża najlepiej użyć ciemnego, drobnego piasku. Aby zapewnić pielęgniczkom warunki zbliżone do naturalnych warto użyć do dekoracji korzeni, gałęzi oraz liści. Zbiornik powinien być raczej zacieniony w czym może pomóc obsadzenie go roślinnością szerokolistną i pływającą. Gatunek ten wymaga miękkiej wody, bogatej w garbniki. Nurt oraz filtracja nie powinny być zbyt silne. Konieczne są regularne, lecz nieznaczne podmiany wody o około 10-15 %.

Pielęgniczka panduro jest zdecydowanym mięsożercą. Preferuje żywe i mrożone pokarmy, takie jak lary komarów i wodzienia, plankton czy larwy ochotki. Dość niechętnie przyjmuje sztuczne pokarmy.

Rozmnażanie:
Rozmnożenie jest dość proste pod warunkiem posiadania dobranej pary. Samica składa w grotach lub szczelinach kilkadziesiąt jaj, którymi się opiekuje, w czasie gdy samiec strzeże terytorium. Oboje rodzice są w tym czasie bardzo agresywni. Po około 3 dniach z jaj wykluwają się młode, a po kolejnych 5 dobach zaczynają swobodnie pływać po zbiorniku w poszukiwaniu pokarmu. Narybek można karmić larwami solowca.

Galeria