Nazwa: Pyszczak Borleya

Nazwa łacińska: Copadichromis borleyi

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Afryka

Wielkość: 13-16 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 250 l

Temperatura wody: 24-26°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 7,6-8,8

Pokarm: Suchy, mrożony, żywy

Charakterystyka:
Pyszczak Borleya (Copadichromis borleyi) jest endemicznym gatunkiem z jeziora Malawi. Należy do grupy utaka, czyli pielęgnic zamieszkujących otwarte wody jeziora. Ze względu na atrakcyjny wygląd i łagodne usposobienie, jest jednym z najczęściej hodowanych w akwariach pyszczaków.

Dorosły samiec osiąga wielkość około 16 cm, natomiast samica jest 3-4 cm mniejsza. Ciało ryby charakteryzuje się dość wysoką sylwetką, mocno spłaszczoną po bokach z dużą głową. Płetwa grzbietowa ciągnie się od głowy aż do ogona, przez całą długość ciała. Występuje w różnych odmianach barwnych w zależności od miejsce odłowienia. Samce mają metalicznie niebieskie głowy, grzbiety oraz podbrzusza, podczas gdy boki wybarwiają się na czerwono, pomarańczowo lub żółto. Płetwy samców również połyskują na niebiesko, a na krawędziach płetwy grzbietowej, płetw piersiowych i płetwy odbytowej można zauważyć biały pasek. Samice prezentują się znacznie skromniej- ich ciała są perłowoszare, metalicznie połyskujące, jedynie na końcach płetw pojawia się kolor żółty lub pomarańczowy. Poza opisanymi wcześniej cechami dymorfizm płciowy objawia się także wielkością płetw, które są znacznie dłuższe u samców niż u samic. Wybarwienie samca zależy od jego kondycji oraz sytuacji w akwarium. Zdominowany i zestresowany może przyjąć kolory samicy, podobnie jak wtedy, gdy jest hodowany bez partnerki.

Pyszczak Borleya jest łagodnym, chociaż bardzo aktywnym gatunkiem. Może być trzymany w akwarium towarzyskim, pod warunkiem, jednak nie powinno się go zestawiać razem z agresywnymi i bardzo kolorowymi rybami. W naturze tworzy ławice, jednak w akwarium ze względu na dość silny terytorializm najlepiej hodować parę lub grupę haremową. Przebywa głównie w środkowej i dennej części zbiornika. Dużo i często pływa.

Jak wszystkie ryby pochodzące z otwartych wód wymaga dużego zbiornika. Dla jednej dorosłej pary powinno to być akwarium o długości minimum 150 cm, oraz wysokości minimum 50 cm, tak, aby ryby mogły zając odpowiednio duże rewiry. Jako podłoża najlepiej użyć ciemnego piasku lub drobnego żwiru. Obowiązkowym elementem wyposażenia akwarium dla pyszczaków są stosy skalne, które zapewnią im kryjówki oraz potencjalne tarliska. Rośliny nie są konieczne, a jeśli już się decydujemy, powinny to być odporne i wytrzymałe gatunki. Ryba ta wymaga przejrzystej wody o alkalicznym odczynie. Chociaż w naturze żyje w wodzie raczej miękkiej, dobrze znosi również średnio twardą i twardą. Optymalna temperatura to 24-26°C.

W swoim naturalnym środowisku żywi się głównie zooplanktonem. W akwarium chętnie przyjmuje każdy rodzaj pożywienia, żywe i mrożone larwy owadów, artemię oraz granulat dla pyszczaków. Należy dbać, aby podawany pokarm był odpowiednio rozdrobniony, ponieważ ryba jest bardzo łakoma, co przy niewielkim otworze gębowym może spowodować zadławienie się zbyt dużym fragmentem pożywienia. Rybom, które karmione są pokarmem wysokobiałkowym, należy podawać również spirulinę lub świeże warzywa.

Rozmnażanie:
Samce przygotowują miejsce tarliskowe, kopiąc dołek w pobliżu pionowej skały lub ściany akwarium. Ubarwienie staje się bardziej intensywne i często prezentowana jest pozycja imponująca. Zwabia samicę do wybranego i przygotowanego wcześniej rewiru. Zaloty i tarło ryb z grupy utaka są bardzo widowiskowe. Samica nosi w pysku ikrę, aż do wylęgu narybku, odmawiając w tym czasie jedzenia. Kiedy zaczyna wypuszczać młode, należy zacząć je dokarmiać artemią lub silnie rozdrobnionym suchym pokarmem.

Galeria