Nazwa: Okoń pospolity, Okoń

Nazwa łacińska: Perca fluviatilis

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Okoniowate (Percidae)

Pochodzenie: Europa, Azja

Wielkość: 30 cm

Usposobienie: Agresywne

Wielkość akwarium: > 500 l, oczko wodne

Temperatura wody: 15-20 °C

Parametry wody: Średnio twarda do twardej, pH 6,5-7,5

Pokarm: Żywy i mrożony - mięsny

Charakterystyka:
Okoń pospolity występuje pospolicie na terenie niemal całej Europy oraz Azji, został również introdukowany do Australii. Zamieszkuje zarówno wody płynące, jak i stojące, a także przybrzeżne wody słonawe.

Gatunek ten posiada wysokie, bocznie spłaszczone, niekiedy silnie wygrzbiecone ciało. Charakterystyczną cechą są pokrywy skrzelowe zakończone ostrymi kolcami. Ciało pokryte drobnymi, mocno osadzonymi w skórze łuskami. Ubarwienie zielono- oliwkowe, ciemniejsze na grzbiecie, jaśniejsze po bokach. Brzuch biały. Na grzbiecie i bokach 5–9 poprzecznych, ciemnych smug. Ubarwienie zależne jest od środowiska- ryby mieszkające w ciemnych, głębokich wodach są z reguły ciemniejsze. Posiada dwie płetwy grzbietowe. Jedną twardą, kolczastą i drugą miękką, zdecydowanie mniejszą. Na pierwszej widać charakterystyczną czarną plamkę, która ma za zadanie imitować rybie oko i w ten sposób chronić przed drapieżnikami. Płetwy piersiowe żółtawoszare, płetwy brzuszne, odbytowa i ogonowa- pomarańczowoczerwone. Płeć trudna do określenia.

Okoń pospolity jest drapieżnikiem, polującym na wszystko, co jest mniejsze od niego samego. Z tego powodu należy starannie dobierać mu towarzystwo. Najlepiej czuje się w niewielkiej grupie przedstawicieli własnego gatunku. Jest aktywny i bardzo energiczny, w niewielkim zbiorniku (zarówno akwarium jak i oczku wodnym), może zastraszyć ryby o łagodniejszym usposobieniu. Największą aktywność wykazują rano i wieczorem, penetrując przydenne i środkowe partie wody. Starsze okonie stają się bardziej stateczne i przez większość czasu tkwią w bezruchu, ukryte wśród roślinności.

Do hodowli w akwarium najlepiej wybrać niewielką grupę młodych osobników. Zbiornik powinien być duży i zapewnić sporo wolnej przestrzeni do pływania, a także liczne kryjówki z kamieni i kawałków drewna. Mile widziana jest roślinność, szczególnie pływająca, która rozproszy światło i pozwoli rybom na ukrywanie się. Konieczna jest wydajna filtracja oraz napowietrzanie wody, szczególnie w okresie letnim.
W oczku wodnym istnieje ryzyko, że za bardzo się rozmnoży lub skutecznie zredukuje populację innych organizmów wodnych. Nie wymaga szczególnych warunków i adaptuje się w zasadzie w każdej wodzie.

Z natury jest drapieżnikiem i zjada niemal wyłącznie żywy pokarm. Można im podawać narybek, ikrę, larwy owadów, świerszcze, dżdżownice. Głodne okonie mogą polować również na mniejszych przedstawicieli własnego gatunku.

Rozmnażanie:
Okoń pospolity nie rozmnaża się naturalnie w akwarium. W naturalnym środowisku i w oczkach wodnych trze się od marca do czerwca na płyciznach. Samica składa od 12 000 do 300 000 ziarenek ikry, która jest przyklejana do kamieni, roślin wodnych lub zatopionych gałęzi w formie długich taśm. Wylęg następuje po 2-3 tygodniach. Ryby osiągają dojrzałość płciową około trzeciego roku życia.

Galeria