Nazwa: Strętwa, Węgorz elektryczny

Nazwa łacińska: Electrophorus electricus

Rząd: Gymnotiformes

Rodzina: Gymnotidae

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 1-2,5 m

Usposobienie: Agresywne

Wielkość akwarium: > 2000 l

Temperatura wody: 23-28 °C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 5,5-7,0

Pokarm: Żywy

Charakterystyka:
Strętwa jest bardzo interesującą rybą, pochodząca z Ameryki Południowej. Popularnie znana jako Węgorz elektryczny, nie ma jednak nic wspólnego z węgorzami. Zamieszkuje wolno płynące dopływy i rozlewiska Amazonki oraz Orinoko.

Ma długie, cylindryczne, pozbawione łusek ciało. Może dorastać do 2,5 metra długości i 20 kg wagi, jednak najczęściej spotykane są osobniki mniejsze, długości około 1 m. Nie posiada płetw brzusznych i płetwy grzbietowej, a płetwa ogonowa jest szczątkowa. Głównym narządem ruchy jest płetwa odbytowa, która ciągnie się przez całą długość ciała. Tuż za pokrywami skrzelowymi ma tez niewielkie, okrągłe płetwy piersiowe. Głowa lekko spłaszczona od góry, z dużym, bezzębnym pyskiem oraz maleńkimi oczami.

Ubarwienie ciała, w zależności od pochodzenia ryby – szare do ciemnobrązowego, z charakterystycznym pomarańczowym podgardlem. Wzdłuż boków znajdują się narządy elektryczne wytwarzające napięcie 300–600 V i natężenie poniżej 1 A. Narządy te powstały z mięśni brzusznych i zajmują 80% całego ciała. Są wykorzystywane do zabijania bądź ogłuszania zdobyczy, obrony oraz elektrolokacji. Ryba ma bardzo słaby wzrok, starsze osobniki czasem ślepną zupełnie, natomiast doskonale słyszy. Skrzela są słabo rozwinięte, a 80% przyjmowanego tlenu pochodzi z powietrza atmosferycznego. W tym celu Strętwa wynurza się co 10-15 min na powierzchnię wody. Potrafi przeżyć kilka godzin poza wodą, pod warunkiem, że jego ciało pozostanie wilgotne.
Dymorfizm płciowy niepoznany.

Najlepiej trzymać pojedynczą rybę lub kilka osobników tego gatunku, co jednak wymaga naprawdę dużego zbiornika. W żadnym wypadku nie należy trzymać w tym samym akwarium innych gatunków, ponieważ nawet bardzo duże ryby mogą zostać przez strętwę zabite. Aktywna głównie nocą, w ciągu dnia przebywa w kryjówkach, czasem pokazuje sie w czasie karmienia.

Absolutne minimum dla pojedynczego młodego osobnika to 2000 l, wraz z wiekiem wymagania ryby rosną. Ruch wody powinien być ograniczony do minimum. Najbardziej pożądane jest piaszczyste lub błotniste dno, jednak hodowcy często zupełnie rezygnują z podłoża, co wpływa korzystnie na zachowanie czystości w akwarium. Warto zapewnić rybie kryjówki w postaci kamieni, kawałków skał, korzeni czy solidnych kawałków drewna. Oświetlenie ograniczone do minimum. Zbiornik powinien być wyposażony w mocną pokrywę, ponieważ ryba ma skłonność do uciekania. Pomiędzy powierzchnią wody a pokrywą należy zostawić kilkunastocentymetrowy odstęp, aby umożliwić strętwie oddychanie powietrzem atmosferycznym. Konieczny jest wydajny system filtracji. Podczas konserwacji zbiornika należy zachować ostrożność i używać długich gumowych rękawic. Wprawdzie ładunek generowany przez młode strętwy nie jest w stanie zabić człowieka, niemniej jest to bardzo nieprzyjemne (i niebezpieczne dla zdrowia) doświadczenie.

W naturalnym środowisko Węgorz elektryczny żywi się głównie bezkręgowcami, chociaż dorosłe ryby polują również na ryby, płazy oraz małe ssaki. W hodowli dość szybko przystosowuje się do martwego pokarmu mięsnego. Można podawać dżdżownice, krewetki oraz filety rybne. Żyje do 20 lat.

Rozmnażanie:
Brak informacji na temat udanego rozmnożenia w akwarium. W naturalnym środowisku samiec buduje gniazdo ze śliny, w którym samica składa do 3 000 jaj.

Galeria