PODSTAWY AKWARYSTYKI - Przerybienie

 

Przerybienie w akwarium

14 Sty 2016, Posted by admin in 2016, Artykuły

Przerybienie w akwarium – dlaczego mniej ryb znaczy lepiej.

Osoby, które nie mają doświadczenia w akwarystyce, często popełniają błąd polegający na trzymaniu w zbiorniku zbyt dużej ilości ryb. Odpowiedź na to, czy w akwarium jest zbyt dużo ryb, zależy od wielu czynników, takich, jak:

Czas od założenia akwarium – jeśli zbiornik został założony dopiero niedawno, nie powinno się wprowadzać do niego dużej ilości ryb. W zbiorniku będzie prawdopodobnie zbyt mało flory bakteryjnej (bakterii nitryfikacyjnych).

Ilości ryb – kiedyś panował fałszywy pogląd o tym, że na jeden centymetr długości ciała ryby, należy przeznaczyć 1 litr wody. Można go zastosować do małych ryb, ale w przypadku większych gatunków, zupełnie się to nie sprawdzi. W internecie można znaleźć tabele, które pokazują, jak dużo miejsca należy poświęcić na ryby różnych gatunków.

Gatunku ryb – ryby szybko pływające potrzebują większej przestrzeni niż te, które poruszają się wolno. Ryby terytorialne będą broniły swojego rewiru i atakowały pozostałą obsadę. Niektóre gatunki ryb (na przykład karasie), produkują więcej azotu od pozostałych, dlatego należy ich trzymać znacznie mniej, od ryb o wolnym metabolizmie.

Ilość roślin – jeśli w zbiorniku jest bardzo dużo roślin, pomagają one w przetwarzaniu azotu i tworzą cenne kryjówki ale z drugiej strony, zajmują miejsce dla ryb.

Rodzaju filtracji – jeśli akwarium wyposażone jest w wydajniejszy filtr, można (chociaż nie jest to wskazane), trzymać w zbiorniku więcej ryb. Filtry wewnętrzne mają znacznie mniejszą wydajność od zewnętrznych (kubełkowych).

Ilości tlenu – w akwarium, które ma dużą powierzchnię podstawy, można trzymać więcej ryb niż w zbiorniku, który jest wysoki i ma taką samą pojemność. Dzieje się tak dlatego, że duża powierzchnia wody sprzyja lepszemu rozpuszczaniu się tlenu.

Ogólna zasada jest taka, że im mniej ryb w akwarium, tym lepiej. Im większa obsada, tym więcej pokarmu trzeba dostarczać rybom, dlatego wydzielają one więcej odchodów będącego źródłem azotu w zbiorniku. Jeśli filtr w akwarium ma zbyt małą wydajność, by zdążyć z oczyszczeniem wody, wtedy stężenie szkodliwych związków stale wzrasta.
Dodatkowo ryby trzymane w zbyt małym zbiorniku są narażone na stres, ponieważ mają zbyt mało miejsca do pływania i niewystarczającą ilość kryjówek. W małym zbiorniku nie powinno się trzymać ryb, które w przyszłości osiągną duże rozmiary, ponieważ może to prowadzić u nich do silnego stresu oraz do nieprawidłowego rozwoju.

Za duża ilość ryb w akwariumfot. Akwarium z bogatą obsadą pyszczaków

Jakie są skutki przerybienia zbiornika?

– większa ilość azotanów w wodzie, która przyczynia się do rozrostu glonów i zatrucia ryb. Jeśli akwarium zaatakowały glony, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nie jest to spowodowane właśnie zbyt dużą obsadą ryb
– wahania pozostałych parametrów wody, takich, jak pH
– zmiana zabarwienia wody – staje się mniej przejrzysta, na dnie osadza się muł
– karłowacenie ryb, stres, choroby, trudności z rozmnażaniem
– w skrajnych przypadkach – śmierć ryb

Jak zapobiegać przerybieniu akwarium?

– kupując ryby, trzeba wziąć pod uwagę to, że mogą znacznie urosnąć i należy dobierać je pod względem rozmiaru dorosłego osobnika. Skalar wielkości paznokcia w ciągu kilku miesięcy urośnie do rozmiarów dłoni
– nie powinno się przyjmować ryb od znajomych, jeśli wiemy, że nie ma na nie miejsca w naszym zbiorniku – każda zmiana obsady powinna być przemyślana a gatunki ryb odpowiednio dobrane
– kontrola koloru wody i zachowania ryb – jeśli są dziwnie ospałe, może to oznaczać, że jest ich za dużo
– sprawdzanie poziomu azotanów w wodzie i notowanie wyników. Najpewniejszym sposobem na zmniejszenie ilości szkodliwych substancji w wodzie, jest zmniejszenie obsady.
– regularne podmiany wody w zbiorniku, od 10 do 25 procent tygodniowo.
– unikanie przekarmiania ryb – ilość i rodzaj pokarmu musi być dopasowany do ilości ryb. Porcje pokarmu powinny być zjedzone przez ryby w krótkim czasie.

Podsumowując – przerybienie akwarium to jeden z grzechów głównych akwarystów. Akwarium z mniejszą ilością ryb prezentuje się znacznie lepiej, bo jest w nim czystsza woda, a ryby mogą pokazać swoją urodę w pełnej krasie. Nie ma jednoznacznej metody na oszacowanie, czy w akwarium jest zbyt dużo ryb, dlatego, gdy mamy takie podejrzenie, warto poprosić o pomoc bardziej doświadczonego akwarystę lub zasięgnąć informacji ze sprawdzonych publikacji.

Podziel się tym artykułem ze znajomymi:
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
 • Ania

  Witam,
  mam pytanie o fragment dot. ilości ryb – że istnieją tabele, dzięki którym można obliczyć ile miejsca potrzebuje dany gatunek.
  Szukam i szukam i nie mogę znaleźć. Jakie są to tabele? Na jakiej stronie są?

  Odpowiedz
  • admin

   Dzień dobry Pani Aniu,
   dziękujemy, że odwiedziła Pani podwpdnekrolestwo.pl i nasz artykuł odnośnie przerybienia. W internecie regularnie pojawiają się zestawienia i tabele dotyczące ilości ryb dopasowane do danej wielkości akwarium oraz przykładowe obsady zbiorników. Mimo, że w wielu z nich są zawarte rzetelne informacje i obliczenia warto kierować się tutaj zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem osób np na forach czy sprzedawców w sklepach zoologicznych. Poniżej przesyłamy Pani linki do artykułów z przerybieniem oraz zestawieniem cm długości ryby na pojemność akwarium. Jeśli znajdzie Pani chwilkę czasu to proszę tez napisać do nas jakie ma Pani akwarium i jakie ryby chciała by Pani hodować – postaramy się doradzić;)

   http://www.zwierzaki.org/index.php?topic=945.0
   http://akwanet.pl/poradnik/dobor-ryb-i-roslin-do-akwarium-slodkowodnego

   Niestety w sieci można znaleźć też artykuły, którymi w ogule nie warto się kierować.
   Pozdrawiamy serdecznie

   Odpowiedz

Dodaj komentarz - wszystkie pola muszą zostać wypełnione