Nazwa: Razbora czerwonopręga

Nazwa łacińska: Trigonopoma pauciperforatum

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Tajlandia, Kambodża, Malezja, Sumatra i Borneo

Wielkość: do 5 cm

Usposobienie: łagodna

Wielkość akwarium: > 60 l

Temperatura wody: 24-28 °C

Parametry wody: pH 6,0-6,5 Gh 6-10° dGH

Pokarm: drobny suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Razbora czerwonopręga to pochodząca z Azji ryba występująca naturalnie w miejscach takich jak np. Sumatra, Tajlandia czy Borneo. Zabarwienie przedstawicieli tego gatunku jest jasnoszare, przełamane efektowną, czerwoną linią biegnącą od pyska do płetwy ogonowej. Ta spokojna, stadna ryba osiąga nawet do 7 cm długości. Jej płetwy są przezroczyste. Stado liczące 8 osobników zapewni nie tylko ich dobre samopoczucie, ale także świetny, wizualny efekt. Ryby mają dość spokojne usposobienie, jednym z charakterystycznych zachowań jest nieruchome zawieszenie osobników w środkowej lub górnej części zbiornika. Dymorfizm płciowy objawia się jedynie w nieco smuklejszej budowie ciała samca. Ryby dobrze odnajdą się w akwariach wielogatunkowych, pod warunkiem, iż towarzysze będą podobnych rozmiarów oraz usposobienia. Świetnymi towarzyszami będą zbrojniki, kiryski oraz wiele ryb z rodziny kąsaczowatych i karpiowatych.

Światło w akwarium powinno być rozproszone (przytłumione) gdyż ryby w ocienionym środowisku prezentują się niezwykle malowniczo. Powierzchnia akwarium nie powinna być mniejsza niż 60 cm długości, a na jego wyposażenie składać się: bogata roślinność, zarówno pływająca jak i kładąca się na powierzchni wody, ozdoby akwariowe w postaci kamieni, korzeni, patyków czy kokosów, ciemne tło oraz drobny lub średni żwir. Gatunek ten preferuje lekko kwaśną wodę (pH 6,0 – 6,5 pH) o temperaturze 24-28 °C. Ważny jest wydajny i niezawodny filtr akwariowy, który pozwoli na utrzymanie dobrych parametrów wody i zapewni jej ciągły ruch.

Razbora czerwonopręga nie należy do wybrednych. Można podawać jej drobny pokarm suchy, roślinny, żywy oraz mrożony. Zjada pokarm zarówno z powierzchni, toni jak i dna akwarium. Starajmy się maksymalnie urozmaicać dietę ryb nie ograniczając się do jednego rodzaj pokarmu.

Rozmnażanie:
Najłatwiejszym sposobem na rozmnożenie jest pozwolenie, aby ryby samodzielnie dobrały się w naszym akwarium ogólnym. Proces można wspomóc dokarmianiem ryb żywym pokarmem oraz zwiększeniem temperatury wody o ok. 2 °C. Wylęg narybku następuje do 2 dni od pojawienia się ikry. Młode osobniki należy karmić mikro pokarmami do osiągnięcia przez nich zdolności przyjmowania większych cząstek żywności.

Galeria