Nazwa: Różanka tajwańska, Tanakia himantegus

Nazwa łacińska: Tanakia himantegus, Paracheilognathus himantegus

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 8 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 120 l

Temperatura wody: 21-25°C

Parametry wody: Średnio twarda, neutralna lub lekko zasadowa

Pokarm: Żywy, mrożony i suchy

Charakterystyka:
Tanakia himantegus (Paracheilognathus himantegus) to niewielka ryba z karpiowatych w naturze zamieszkująca wody płynące Tajwanu i Chin. Charakteryzuje się wrzecionowatym, bocznie spłaszczonym ciałem o wyraźnych połyskujących metalicznie łuskach. Dorasta do 8 cm długości. Dymorfizm płciowy jest bardzo wyraźny. Samce są srebrzyste z odcieniami błękitu, mają wyraźny ciemnoniebieski pasek wzdłuż tylnej linii bocznej ciągnący się od połowy ciała do nasady płetwy ogonowej. Nasada płetwy ogonowej jest czerwona, a sama płetwa ogonowa jest ciemna z wyraźnie zaznaczoną czarną szypułką. Na płetwie grzbietowej i odbytowej wyraźnie widać czarne i czerwone pasy. Samice są zazwyczaj żółtawe, a ich płetwy są w kolorze ciała lub niemal przejrzyste z delikatną błękitna lub białą obwódką.

To spokojne i łagodne ryby, które dobrze sprawdzą się w akwarium towarzyskim z rybami o podobnym temperamencie i rozmiarach. Nie należy trzymać ich razem z agresywnymi rybami oraz gatunkami o długich płetwach, ponieważ Różanka tajwańska może je obgryzać. Jako że są rybami ławicowymi najlepiej będą czuły się w grupie minimum 6 osobników. Ze względu na samopoczucie ryb, jak i estetykę akwarium wskazane jest hodowanie możliwie największej grupy. To bardzo ruchliwa i żywiołowa ryba, często pływająca całą grupą po wszystkich partiach zbiornika, choć najchętniej przebywa w środkowej części akwarium.

Wymaga dużego, a przede wszystkim długiego akwarium z przestrzenią do pływania. Równocześnie wskazana jest obfite obsadzenie zbiornika oraz zapewnienie licznych kryjówek. Wskazane są też rośliny pływające. Najlepsze będzie ciemne tło, które podkreśli piękno tych ryb. Gatunek ten lubi jasne oświetlenie i krystalicznie czystą, przejrzystą wodę, która musi być regularnie podmieniana i skutecznie filtrowana. Optymalne parametry to temperatura z zakresu 21-25°C, pH 6,5-7,5; twardość 5-15ºdGH. Lubi zbiorniki o wyczuwalnym nurcie.
Karmienie tej ryby nie sprawia problemów, ponieważ jest w zasadzie wszystkożerna. Chętnie je gotowe płatki i granulaty, oraz żywy i mrożony pokarm mięsny, a także warzywa. Należy pamiętać o urozmaiceniu diety, dzięki czemu ryba będzie dobrze wybarwiona. Pobiera pokarm z powierzchni wody oraz z toni. Wymaga karmienia 2 razy dziennie.

Rozmnażanie:
Nie rozmnaża się w warunkach akwariowych. W naturalnym środowisku odbywa tarło w stadzie i składa ikrę w muszlach małży słodkowodnych.

Galeria