Choroby ryb akwariowych

 

Spironukleoza

08 Lut 2016, Posted by admin in Choroby pasożytnicze, Choroby ryb

Spironukleoza jest chorobą pasożytniczą układu pokarmowego wywoływana przez wiciowce Spironucleus elegans. Pasożyty powodują stany zapalne jelita i owrzodzenia narządów wewnętrznych. Choroba ta występuje dość często w warunkach akwariowych. Szczególnie podatne na spironukleozę są dyskowce , skalary oraz inne pielęgnice.

Źródła zakażenia i czynniki sprzyjające wystąpieniu choroby
Źródłem zakażenia są przede wszystkim ryby chore i będące nosicielem wiciowca. W organizmach ryb często występują niewielkie ilości tego pasożyta, nie wyrządzając żadnej szkody, dopóki ryba jest w dobrej kondycji. W momencie spadku odporności i osłabienia organizmu mogą namnożyć się do tego stopnia, że powodują chorobę, a w konsekwencji nawet śmierć ryby. Czynnikami usposabiającymi do zachorowania są przede wszystkim: niewłaściwe żywienie, braki witaminowe oraz uszkodzenie śluzówki żołądka. Choroba często rozwija się również u ryb chorych na gruźlicę.

Objawy
Chore ryby wyraźnie chudną mimo prawidłowego żywienia. Obserwuje się zaczerwienienie odbytu, a nawet uwypuklenie ostatniego odcinka jelita. Odchody ryb przyjmują postać białych, ciągnących się, galaretowatych nitek. Po pewnym czasie przestają pobierać pokarm i umierają. W niektórych przypadkach występuje również ciemnienie powłok i niewielkie zagłębienia na głowie.

Leczenie
Najbardziej znanym i najskuteczniejszym środkiem używanym do leczenia choroby jest metronidozal. Zaleca się kąpiele długotrwałe z dodatkiem tego leku (stężenie 4 mg na 1l wody). Mogą one być przeprowadzone zarówno w zbiorniku sanitarnym, jak i akwarium ogólnym. Kuracja powinna trwać 3-4 dni, po tym czasie wodę należy stopniowo wymieniać. Ponadto należy jednocześnie podawać przez 7 dni karmę z tym środkiem. Leczenia nie należy stosować zbyt często, ponieważ zbyt duże dawki tego leku mogą uszkodzić wątrobę ryby. Bardzo ważne w leczeniu jest zapewnienie odpowiednich warunków życiowych, przede wszystkim zdrowego i wartościowego pokarmu.

Zapobieganie
Zapobieganie polega głównie na prawidłowym żywieniu oraz unikaniu gwałtownych zmian suchego pokarmu na żywą karmę.

Literatura:
J. Antychowicz „Choroby ryb akwariowych”, Warszawa 1990, s.111-115.
T. Nitecki „Zdrowy jak ryba- praktyczny poradnik profilaktyki i leczenia chorób słodkowodnych ryb akwariowych”, Poznań 2002, s.81-84.Dodaj komentarz - wszystkie pola muszą zostać wypełnione