Nazwa: Trzciniak

Nazwa łacińska: Erpetoichthys calabaricus

Rząd: Wielopłetwcokształtne

Rodzina: Wielopłetwcowate (Polypteridae)

Pochodzenie: Wody stojące Afryki Środkowej i Zachodniej od Beniun po Gabon i Brazzaville w Kongo

Wielkość: W środowisku naturalnym 90cm, w akwarium rzadko przekracza 60cm

Usposobienie: Łagodne w stosunku do większych ryb ale nie nalezy go trzymać z małymi rybami.

Wielkość akwarium: > 250 l

Temperatura wody: 23-30°C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 5-25°dGH

Pokarm: Żywy lub mrożony taki jak krewetki, małe ryby, siekane dżdżownice, kryl, ochotka, larwy owadów.

Charakterystyka:
Popularna ryba akwariowa pochodząca z Afryki Zachodniej i Środkowej. Trzciniak posiada charakterystyczne, długie ciało przypominające tułów węża. Osiąga do 60 cm długości. Wybarwia się na oliwkowozielony kolor, z jasnym, żółtawym brzuchem. Nie posiada płetw brzusznych. Płetwa grzbietowa z kolei składa się z kilku wyraźnie oddzielnych promieni. Dorosły osobnik ma ich kilkanaście. Płeć najłatwiej odróżnić w okresie tarła, kiedy samiec nabiera zgrubienia na płetwie odbytowej, z kolei u samicy płetwa ta płynnie łączy się z płetwą ogonową. Ryby te mogą oddychać powietrzem dzięki pierwotnym płucom. Jest to ich dodatkowy układ oddechowy, oczywiście obok skrzeli umożliwiających oddychanie pod wodą.

Trzciniak potrzebuje dużo miejsca – odpowiednie akwarium powinno więc mieć przynajmniej 120-150 cm długości. Zbiornik należy wyposażyć korzeniami, gałęziami, lub ceramicznymi rurkami wysypanymi miękkim podłożem. Te elementy będą służyć za kryjówki dla trzciniaka, który bardzo ich potrzebuje. Ryby te najbardziej lubią wodę stojącą. Powinny też mieć część akwarium w której w ogóle nie ma oświetlenia. Akwarium można obsadzić roślinami niewymagającymi dużego dostępu do światła. Akwarium koniecznie musi być szczelnie przykryte, a poziom wody powinien być obniżony o 15 cm poniżej górnej krawędzi akwarium. To utrudni trzciniakom ucieczkę. Trzciniaka nie powinno się trzymać z rybkami mniejszymi niż 3-4 cm, bo mogę one po prostu stać się jego pożywieniem.

Karmienie nie jest problematyczne, choć menu składa się niemal wyłącznie z mięsa a więc pokarmów żywych lub mrożonych. Sporadycznie zdarzają się osobniki przyjmujące pokarm suchy. Przysmakiem Trzciniaka są kijanki, małe żabki, ślimaki i małże.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie tych ryb w akwarium jest niemożliwe.

Galeria