Nazwa: Welon teleskop, Demekin

Nazwa łacińska:

Rząd: Kapiokształtne

Rodzina: Karpiowate

Pochodzenie: Nie występuje w naturze

Wielkość: 20 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 200l

Temperatura wody: 20-25°C a oczkach wodnych od 15°C

Parametry wody:

Pokarm: Suchy w postaci granulatu i pałeczek oraz żywy i mrożony

Charakterystyka:

Welon teleskop to ryba o bardzo oryginalnym wyglądzie, która swoją nazwę zawdzięcza oczom. Jest to chińska odmiana hodowlana tak zwanej złotej rybki. Posiada krótkie ciało i długie płetwy. Podobna do swoich kuzynek, zwanych welonami właśnie ze względu na długie, cieniutkie płetwy delikatnie unoszące się na wodzie. Najwięcej uwagi przyciągają naturalnie jej oczy, które mają stożkowy kształt, odstając wyraźnie od głowy. Ich jajowato – stożkowy kształt i ścięcie w kierunku przednim nadaje rybie niecodzienny wygląd, dzięki czemu nie można jej pomylić z żadnym innym gatunkiem. Oczy zaczynają kształtować się już po 2 miesiącach od wyklucia ryby, jednak w pełni ukształtowane są dopiero po 2 latach życia. Samiec posiada wysepkę tarłową na głowie i wyraźne pokrywy skrzelowe, co odróżnia go od samicy.

Ubarwienie teleskopów jest bardzo różne. Najczęstsze i najbardziej pożądane są ryby
o aksamitnoczarnym ubarwieniu. Dopuszczalne są tylko nieznaczne przebarwienia Welona w kolorze białym w brzusznej części ciała ryby. Co ciekawe wśród doświadczonych hodowców teleskopów panuje przekonanie, że czarne Welony zmieniają kolor na czerwony po upływie około 10 lat. Podczas zmiany koloru która trwa kilka miesięcy ryby te staja się bardzo wrażliwe i osłabione.

Hodowla tych ryb nie przysparza problemów dlatego świetnie nadaje się dla osób rozpoczynających hodowlę ryb akwariowych. Teleskopy lubią temperaturę od 15 stopni w zimie do 20-23 stopni Celsjusza latem. Należy bardzo uważać, aby nie przechładzać ryb, gdyż są na to bardzo wrażliwe. Woda powinna być czysta, dlatego konieczne są regularne podmiany i bardzo wydajna filtracja. Najlepsza będzie woda miękka o pH około 7.0. Należy zwrócić uwagę na to, by w akwarium z teleskopem nie było żadnych ostrych korzeni, kamieni lub gałęzi, o które teleskop mógłby skaleczyć swoje wrażliwe oczy.

Welon teleskop przyjmuje niemal każdy pokarm, zarówno suchy, mrożony jak i żywy ale pamiętajmy, że ryba ta dla prawidłowego rozwoju potrzebuje zróżnicowanej diety oraz pokarmów dla ryb najwyższej jakości.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie teleskopów w warunkach domowych jest trudne ale nie niemożliwe jak można wyczytać w sieci. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków w akwarium, odpowiedniemu dobraniu osobników oraz racjonalnemu i urozmaiconemu karmieniu można osiągnąć zadowalające wyniki i rozmnożyć te jedyne w swoim rodzaju ryby akwariowe.

Ciekawostki:
Przy wpuszczaniu Welona do nowego zbiornika (nawet z odstaną i uzdatnioną wodą) należy zachować szczególną ostrożność, gdyż oczy tej ryby mogą zmętnić się. Wiele osób stara się wówczas dodawać różne lecznicze preparaty dostępne na rynku a jest to błąd. Rybę należy zostawić w spokoju i nie niepokoić jej. Po 3 dniach zmętnienie powinno ustąpić.

Galeria