Nazwa: Welon

Nazwa łacińska: Carassius auratus auratus

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinididae)

Pochodzenie: Chiny, Japonia, Korea

Wielkość: w akwarium do 15 cm, natomiast w naturze do 30 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 200 l

Temperatura wody: 20-25°C

Parametry wody: pH 6-8 GH 5-25°dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Możemy wyróżnić wiele barwnych odmian welonów. Są to ryby akwariowe o łagodnym usposobieniu. Mogą przebywać z innymi gatunkami. Często sprawiają wrażenie ryb powolnych i ociężałych. Welony bardzo często prezentowane są na wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Nie powinno się ich hodować w kulach. Formy hodowlane nie występują w naturze i wywodzą się od azjatyckiego karasia srebrzystego odmiany złocistej.

Odmiany:
Istnieje obecnie aż 126 odmian hodowlanych karasia ozdobnego.
Najbardziej popularne to:
• kometa,
• szubunkin (londyński i brystolski),
• nimfa,
• welon,
• teleskop,
• niebowid,
• pyzatek,
• lwia główka (typ oranda i ranchu),
• kogutek,
• perłołuska.

Rozmnażanie:
Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Najczęściej na wiosnę. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25°C. Początkowo karmimy je larwami solowca i specjalistycznymi mikro pokarmami.

Ciekawostki:
Gatunek Welon ma kilka niesamowitych odmian, które są tak samo widowiskowe jak sam kraj w którym zostały „stworzone” czy też z którego pochodzą, a mianowicie Japonia. Jest to kraj bardzo kolorowy i nadzwyczajny pod wieloma względami, tak samo jak niektóre z odmian Welonów. Przykładem może być odmiana TOSAKIN – jedna z najpiękniejszych, a na pewno najbardziej widowiskowa rasa welonki (welona, złotej rybki). Została ona wyhodowana na Sikoku czyli jednej z najładniejszych wysp Japońskich, co ma swoje odzwierciedlenie w tym pięknym stworzeniu. Niesamowite kolory mogą tylko ustąpić najbardziej oryginalnej płetwie ogonowej z możliwych. Najciekawszy jest fakt, że ten gatunek nigdy nie występował naturalnie w przyrodzie. Powstał on poprzez około 1000 letnie próby dostosowywania i krzyżówek robionych przez Chińczyków, Japończyków a nawet Wietnamczyków. Jest to również niesamowity gatunek, który jest często wykorzystywany przy różnego rodzaju badaniach. Przykładem może być sprawdzanie, jak Welonka zachowa się w stanie nieważkości, co dało wiele potrzebnych informacji naukowcom, a więc jest to swego rodzaju ewenement w świecie ryb, że ten gatunek jest tak wszechstronny.

Welona z reguły nie można dotykać, a powodem tego jest fakt, że ich ciało jest bardzo delikatne i mało odporne na ewentualne uszkodzenia. Natomiast ryba ta może być nauczona niesamowitej sztuczki, czyli jedzenia prosto z rąk właściciela! Jest to bardzo przyjemne dla oka wydarzenie. Niektórzy producenci pokarmów dla ryb akwariowych w swojej ofercie posiadają karmę przeznaczoną właśnie do karmienia z ręki.

Czy wiedzą Państwo, że jeżeli Welon zostanie pozostawiony sam sobie w ciemności to straci on swój piękny niejednorodny kolor?? W niektórych przypadkach ryby te mogą przemienić się w szare, mało przyjaźnie wyglądające osobniki, które już nie będą codziennie cieszyć oka przechodzących obok. Okazuje się, że piękny kolorowy pigment, który zawiera skóra naszej ryby jest wytwarzany przez jej organizm wyłącznie przy odpowiedniej ilości oświetlenia, tworząc idealne ubarwienie cenione przez wielu właścicieli. Na koniec chcemy Państwu przybliżyć ciekawy fakt związany z rozmiarem największej „złotej rybki” jaką zanotowano. Okazuje się, że miała ona 37 cm, co w porównaniu do większości okazów, jest jak porównanie Dawida z Goliatem.

Galeria