Nazwa: Zbrojnik L-330

Nazwa łacińska: Panaque cf. Nigrolineatus L-330

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 30-40 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >200 l

Temperatura wody: 24-29°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-7,5

Pokarm: Roślinny

Charakterystyka:
Zbrojnik L-330 pochodzi z Rio Guejar w Kolumbii, gdzie zamieszkuje siedliska wśród padłych drzew i korzeni. Często mylony jest w handlu z Panaque Nigrolineatus L-190, który występuje w wielu odmianach barwnych, wśród których jedna jest bardzo podobna do L-330. Róznica polega na kształcie plamek, które u L-190 są bardziej podłużne, podczas gdy u L-330 raczej okrągłe.

Ryba posiada typową dla zbrojnikowatych sylwetkę z masywną głową. Ma jasnoszare ciało pokryte ciemnym wzorem przypominającym siatkę o okragłych oczkach. Jedynie na czole i z przodu głowy kształt tych oczek może być podłużny. Wydatna płetwa grzbietowa, pierwsze promienie wszystkich płetw twarde, w płetwach piersiowych przekształcone w kolce. Płetwy również pokryte są charakterystycznym wzorem, czasami układającym się wzdłuż promieni. U młodych osobników część płetwy grzbietowej może być przejrzysta. Ma bardzo silne, łyżeczkowate zęby, które pozwalają na zeskrobywanie drewna. Płeć bardzo trudna do rozpoznania. Samice są nieco bardziej krągłe, natomiast samce mają większe i bardziej kanciaste głowy.

To dośc łagodny gatunek, który bez problemy sprawdzi się w akwarium towarzyskim. Jedynie wobec przedstawicieli własnego gatunku może przejawiać zachowania terytorialne, dlatego najlepiej trzymać pojedynczy egzemplarz albo niewielką grupę haremową. Przebywa głównie na dnie zbiornika, najczęściej w kryjówkach, dlatego dość trudno go wypatrzyć. Jego aktywność przypada głównie na porę nocną.

Para Zbrojników L-330 albo mała grupa haremowa wymaga zbiornika o pojemności minimum 260 l, pojedynczą rybę można hodować w 200 l. Jako podłoża najlepiej użyć piasku lub drobnego żwir o zaokrąglonych krawędziach. Ponieważ jest roślinożercą, lepiej nie umieszczać w zbiorniku drobnych i delikatnych roślin, które będą regularnie podgryzane. Koniecznym elementem wystroju powinno być drewno lub korzenie, które stanowią bardzo ważny element diety tego gatunku. Należy również zapewnić duże ilości kryjówek i jaskiń odpowiednich do ich wielkości. Oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne.
Gatunek ten wymaga czystej, dobrze napowietrzonej wody o wyczuwalnym nurcie. Źle znosi wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, dlatego ważna jest wydajna filtracja, szczególnie, że sam wytwarza sporo produktów przemiany materii. Dość elastyczny, jeśli chodzi o przystosowanie do różnych parametrów wody, dobrze czuje się zarówno w wodzie miękkiej, jak i średnio twardej. Wykazuje bardzo dużą wrażliwość na środki chemiczne i farmaceutyki.

Wymaga diety roślinnej. Można mu podawać gotowe pokarmy dla glonojadów, a także świeże i gotowane warzywa. W diecie nie może również zabraknąć drewna.

Rozmnażanie:
Brak informacji na temat rozmnażania w akwarium.

Galeria