Nazwa: Pielęgnica pawiooka

Nazwa łacińska: Astronotus ocellatus

Rząd: Okonokształtne

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Ametryka Południowa

Wielkość: do 35 cm

Usposobienie: Średnio agresywne

Wielkość akwarium: > 600l

Temperatura wody: 24-29°C

Parametry wody: 10-20 dGH

Pokarm: zwierzęcy żywy, mrożony i suchy

Charakterystyka:
Pielęgnica pawiooka występuje w dorzeczach Amazonki, głównie w Kolumbii. Ma krepą, wysoką sylwetkę, dużą głowę i grube wargi. Płetwa grzbietowa ciągnie się od głowy aż do ogona, przez całą długość ciała. Płetwa ogonowa jest zaokrąglona. Osobniki są efektownie umaszczone. Ich ciało pokrywają barwne nieregularne plamy, mogące kojarzyć się z wojskowym kamuflażem, jednak o dużo intensywniejszych kolorach. Można spotkać wiele odmian barwnych tej ryby, do najpopularniejszych należą: Red Oscar, Red Tiger, Albino i odmiana długopłetwa. Ciekawa jest zmiana ubarwienia na różnych etapach życia tej ryby. Narybek podstawowej odmiany jest niemal czarny, upstrzony nieregularnymi jasnymi plamkami, natomiast narybek Czerwonego Oskara- różowy. W miarę dorastania powoli nabiera właściwych kolorów, w dolnej części ciała pojawiają się również pojedyncze pomarańczowe łuski, których przybywa z wiekiem. Płeć dość trudna do rozróżnienia. Samce są zazwyczaj intensywniej ubarwione od samic. Ponadto samce mają ostro zakończone pokładełko, które u samic jest zaokrąglone.
Ryby są na ogół dość łagodne i ufne wobec hodowcy, choć może się również zdarzyć ugryzienie. Jak wszystkie pielęgnice są terytorialne, a w czasie tarła mogą być bardzo agresywne. Ponieważ z natury są mięsożerne, mogą zjadać mniejsze ryby.

Osobniki nie są wymagające w kwestii otoczenia. Komfort zapewni im zbiornik o długości min. 80 cm, woda o śladowej ilości związków azotowych. Środowisko powinno mieć temperaturę 24-29°C, odczyn 6,5 – 7,6 pH, woda powinna być miękka; 1-15°dGh. Należy zapewnić wydajną filtrację i regularne (co tydzień) podmiany wody. Przepadają za scenerią złożoną z bogatej roślinności, a także zakamarków oraz kryjówek. Można to zapewnić poprzez umieszczenie w zbiorniku kamieni bądź korzenia. Rośliny posadzone w akwarium trzeba starannie zabezpieczyć, ponieważ pawiooka przekopuje dno.

Gatunek jest w zasadzie mięsożerny. Chętnie zjada świeży lub mrożony pokarm, taki jak: dżdżownice, nagie ślimaki oraz mięso ryb. Nie należy zbyt często podawać im mięsa ssaków. Można karmić je również suchą karmą dla pielęgnic, jednak jadłospis należy wtedy urozmaicać.

Rozmnażanie:
Pielęgnica pawiooka najłatwiej rozmnaża się w haremach, gdzie dorosłe ryby samodzielnie się dobierają, a samiec może odbyć tarło z kilkoma samicami. Do rozmnożenia dochodzi w dobrze utrzymanych warunkach codziennych. Samiec zajmuje wtedy rewir, którego zaciekle broni. Po oczyszczeniu przez samca kamieni, samica składa na nich ikrę. Może złożyć do 2000 jaj, którymi opiekuje się samotnie. Larwy wylęgają się po 2-4 dniach. Samica ma tendencje przenosić larwy do innych kryjówek. Po tygodniu od wylęgu młode powinny zacząć samodzielnie pływać. Można podawać im w tym czasie mikro pokarmy.

A to kilka innych ciekawych gatunków ryb z rodziny pielęgnicowatych: Skalar, Pyszczak złocisty, Pielęgnica papuzia, Pielęgnica (pielęgniczka) Ramireza, Pielęgniczka kakadu, Paletka – Dyskowiec czy Barwniak czerwonobrzuchy.

Galeria